M. ENİS ŞENSEVER
Atatürk'ü ağzına almayan 10 Aralıkçı
Yayın Tarihi: 17 Eylül 2020, Perşembe
Diğer Yazıları

       Değerli Kamil SARIOĞLU‘nun bir paylaşımını bu sütunlara taşımayı bir görev bildim. Kendisine sonsuz saygılarımla… İpsala Lisesi mezunu, Yalova’da yaşayan Edirneli, özde Trakya’nın çocuğu. Nitelikli bir yoldaş.  Malum, CHP’nin düştüğü çukuru ve önemli dönemeçlerinden biri olan 10 Aralık hareketini değerlendiriyor.

        10 Aralık mevzu nedir diyenlere, buyurunuz okuyunuz.

        Tarih 10 Aralık 2005. Yer İstanbul DEDEMAN Hoteli. Bir grup Türkiyeli, 2. Cumhuriyet’i kurmak üzere dönemin DİSK Başkanı Süleyman ÇELEBİ’nin önerisiyle toplanırlar.(Türkiyeli diyerek çok anlamlı bir gönderme yapıyor. Anlayana)

       Amaç ‘’Atatürk yolunda direnen CHP ile bu işler olmaz, yeni parti kuralım…’’ 2005 CHP’si..Toplantı salonunda bir bildiri yayınlarlar. Gizli değil, internette var. Şunlar vurgulanıyor.

1 – Yeni Anayasa.

2 – İlk 4 madde dahil.

3 – Eşit Yurttaşlık.

4 – Her dilde eğitim.

5 – Çift Ana Dil.

6 – 2 değil her Etnik grubun temsil edildiği Federe yapı.

7 – Şehir devletçikleri. (Resim–1)

Bunu da ‘Hukuk Devleti’ sosuyla sunarlar. Kuracakları yeni partiye, o zaman CHP, DSP, HADEP gibi partilerden transfer konuşulur. Yayınladıkları bildiriye de ‘’10 ARALIK HAREKETİ’’ ismini koyarlar. Sıkı durun, başkan olarak da Oğuz Kaan SALICI imza atar. (Deniz BAYKAL’ın zamanında partiye almadığı kişi. Ne varki Yeni CHP onun zamanında Murat KARAYALÇIN, Hikmet ÇETİN ve Ercan KARAKAŞlar ile ortaya atılan bir proje olduğunun da altını çizelim. ) Gene sıkı durun. Bildiriye yardımcısı olarak imza atan Canan KAFTANCIOĞLU.

       Bu hareket,  2010’da kaset kumpası ile giden D. BAYKAL’ın yerine TESEV’in kurucularından

(Can PAKER, Cengiz ÇANDAR’ların da içinde olduğu, Küresel Kapitalizmin Açık Toplum Vakfı finansörü C. SOROZ’un İstanbul şubesi. C. PAKER bile sonradan buradan ayrılmıştır. Kılıçdaroğlu’na sorulduğunda her isteyen ayrılıyorum deyince ayrılamaz ki diye yanıtladığı, emperyalizm için ülkelerde adam fonlayıp devşiren yapı?) Kemal KILIÇDAROĞLU gelince, birden yeni parti kurmak fikrini terk edip YENİ bir CHP oluşumuna soyunulur ve başarırlar. CHP tüm ulusalcı kimlikli vekillerden temizlenir. Bu 10 Aralık hareketine teslim olur. Süleyman ÇELEBİ 24. Dönem vekilidir. Burhan ŞENATALAR, PM ve genel başkan yardımcısıdır, İbrahim KABOĞLU, YCHP vekili olmuştur. Birgün yazarıdır. Oğuz Kaan SALICI, YCHP vekili, genel başkan yardımcısı ve bir önceki İstanbul İl başkanıdır. Canan KAFTANCIOĞLU, İstanbul İl başkanı olmuştur. Nasıl ama?..

          Cambaza bak serisi tam gaz devam. Şimdi RTE eş başkanı olduğu BOP’tan ‘bu memleketi böldürmeyeceğiz’ çizgisine gelmişken ‘’Erdoğan gitsin de kim gelirse gelsin‘’di mi?.. ( işi bu noktaya taşımışlardır) Aslında bu konu çok uzar ama… Gerisini duayen Yılmaz ÖZDİL yazsın. 5000 desin, alıp okumayan namerttir. Bu cambaza bak dalgası büyük bir tuzak.( Yılmaz ÖZDİL vurgusu da nazire osun diye yapılmıştır. 2500 TL ye Atatürk kitabı satan HALKÇI adam. Anlarsınız ya…)

 

          Ben demiyorum ki RTE’ye meftun olun, her şeyinizle ona biat edin. Bilakis tetik durun, diyorum her daim. Ama karşı taraf (teslimiyetçi, mandacı muhalefet) diyor ki; RTE CAMBAZ…SEN CAMBAZA BAK ,ONUNLA OYALAN, BİZ DE İŞİMZE BAKALIM. Hal budur. Karar sizin. (Not olarak, bu yazı içinde K. SARIOĞLU için alıntıdır ibaresi düşmüştüm. İnternette zaten var ) K. SARIOĞLU’nun bu alıntısına bir ek yapalım. Şu cambaza bak oyunun da kurnazca bir manipülasyon yapılarak sanki cambaza bak oyununu ERDOĞAN oynuyormuş gibi gösterelim, asıl cambaza bak oyununu biz oynayalım. Halkı yine ERDOĞAN’ ı her koşulda suçlar pozisyonuna taşıyalım. Tabi Cumhurbaşkanı  ERDĞAN bunları yerse. Mavi vatan konusunda hiç geri adım atmadan, “Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’de haklarımızı sonuna kadar savunacağız.” diyerek BOP eş başkanlığından vatansever bir çizgiye gelmesi, cambaza bak oynayanların aslında şimdi şer cephesine dönen muhalefet olduğu ayan beyan ortaya çıkmıştır. (Resim–2)

          RAND CPRPORATİON raporunu hayata geçirmek için var gücüyle çalışan sahte sol ve ABD’nin yeni ŞAHİN başkan adayı Joe BİDEN açıkça şunu söylemiştir. ‘’Darbe yok, seçim yoluyla devireceğiz’’ …Kimi?, ERDOĞAN’ı. Kime söylüyor, bizim muhalefete. Ne diyor, ‘’Bunun için muhalefete desteğimizi vereceğiz’’.  

Demek ABD’nin maşası olmayı kabul eden bir muhalefet ittifakı var.  KILIÇDAROĞLU da Kurultayda ‘’Dostlarımızla iktidara geleceğiz ‘’ demedi mi?.. Demek dostları batı emperyalizminin ağa babası ABD. J. BİDEN,  darbe yok derken, 1960 ihtilâlini, 12 Mart muhtırası, 12 Eylül darbesi ve 15 Temmuz darbe girişimini de kendileri tarafından organize edildiğini kabul ediyor.

         Fransa Cumhurbaşkanı MACRON’un ‘’Türkiye halkına değil ERDOĞAN ’a karşı olduklarını ‘’ söylerken, tam da derin ABD şahinlerinin lafını telaffuz ediyor. Yunanistan krizinin ardındaki Fransa, Akdeniz’de NATO’nun tetikçisi, silahşoru olduğunu ayan beyan ortaya koyuyor. Zaten ABD donanmasına bağlı bir filo ile GİRİT açıklarında ortak tatbikatı kime karşı yapıyor. Türkiye’ye karşı yapıyor. Tabi içimizde hain cephesi durumu hemen mesaj alıp topa giriyor. Canan KAFTANCIOĞLU, Merdan YANARDAĞ.

devamı yarın

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Enflasyon!
ERCAN KERMAN
İLK YAZI
Recep ÇINAR
Hoş geldin Şehr-i Ramazan!
Ahmet Acaroğlu
DOSTLUK  VE VEFA    
Selçuk Duranlar
SATILIK KONUT PİYASASI
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Şükrü Akıllı
 'ÜLKEMİZ  VE  EDİRNE’MİZİN  SORUNLARI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
DEPREM KİMLİK SORMAZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
DİĞER OMEGA-3 KAYNAKLARI
Zafer Dereli
EYLÜL 1999 ÖNCESİ İŞÇİLİK HİZMETİ OLAN MEMURUN EYT İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMASINA GEREK VAR MIDIR?
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
MUSTAFA ÇETİN
NEVRÛZ
M. ENİS ŞENSEVER
Ressam Zafer KARAKUŞ 3  
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK
Burak Dipevliler
Burak Dipevliler