Şükrü Akıllı
  SAĞLIK OLSUN DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
Yayın Tarihi: 11 Eylül 2020, Cuma
Diğer Yazıları

   Erikli Saros körfezinin nadide turizm merkezlerinden biridir.  Bu yıl Haziran başında açılan sağlık merkezinin kapısına Eylül başında kilidi vurulmuştur.

           Her yıl olduğu gibi bu yıl da pandemi sürecine rağmen yaz aylarındaki belde nüfusu yüz bine yaklaştığı günler olmuştur. İçinde bulunduğumuz şu günlerde en az yirmi bin yerleşik nüfusa sahip olduğunu söyleyebilirim. Turistik otel ve tesislerin de normal kapasite ile hizmet verildiği, kiralık evler ile pansiyonlarda tatil amaçlı konaklayanlar da dikkate alınırsa nüfusun daha yukarılarda olduğu da bilinen bir gerçektir.

Coronavirüsle mücadeleye devam ettiğimiz bu günlerde çok sayıda insanımızın yaşamında bir hastalık tehdidi yokmuş gibi, henüz turizm sezonu devam ederken, Erikli’de  binlerce insan yaşarken ve insanların kendilerini daha güvende hisseden emekli kesiminin daha çok olduğu  düşünüldüğünde sağlık merkezinin zamansız kapatılması  asla söz konusu olmamalıydı.

              Bu durum ne akılla, ne bilimle, ne sağlığa verilen değer ve anlayışla asla bağdaşamaz.  Devletimiz buraya bir doktor, bir iki hemşire veremeyecek, bir süre daha görev yapmalarını sağlayamayacak durumda mıdır?  Hangi üst akıl sağlık merkezinin zamansız kapatılmasına hükmetmiştir? Yeri geldiğinde sağlık konusunda mangalda kül bırakmayan, abartılı açıklamalar yapan yetkili ve etkililer bu duruma ne diyeceklerdir?

Erili’de yaşayan ve tatil amaçlı bulunan binlerce yurttaşımızın sağlıkları, sağlık sorunları nasıl hafife alınır, nasıl ihmal edilir anlamak mümkün değil. Sağlık merkezinin faaliyet gösterdiği dönemde doktorların yazdığı  ilaçlarını bile Erikli’de faaliyet gösteren eczaneden alamayan çalışan ve emekli kesim , bugün çok daha zor günler yaşamaktadır. Yıllardır ilacını almak için Keşan’a gitmeye mecbur bırakılan halk şimdi de doktor, ambulans ve sağlık hizmeti alamamaktan muzdariptir.

               Devlete, inşa ve tefriş ederek muazzam bir yapıyı bağışlayan ve kendi adının verildiği hayırsever vatandaşımıza  minnet duyan, hayır dualarını esirgemeyen halkımız,  sağlık merkezinin yeterli hizmeti verememesinden dolayı da  ayrıca üzüntülerini dile getirmektedirler.

Pandemi dolayısıyla öylesine önemli ve kritik bir süreçten geçerken sağlık merkezinin hangi gerekçeyle olursa olsun kapatılmaması gerekirdi. Halkımızın karamsar olduğu, çözümsüzlük durumlarında sık sık kullandığı bir söz vardır. Sağlık olsun deriz. Karşı tarafı sakinleştirmeye çalışırız.

Ancak , hizmet vermesi gereken bir sağlık merkezi  halk sağlığı hiçe sayılarak kapatılabiliyorsa sağlık olsun demek ne yazık ki mümkün değil!

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
Kadim Dostum Çetin ÇİFTÇİ
Zafer Dereli
DİNLEME KAYDI İDARİ SORUŞTURMADA TEK BAŞINA DELİL SAYILIR MI?
NURAN İKİZ
Kadına şiddet dur durak bilmiyor
Ahmet Acaroğlu
GÜZEL  HABERLER 
Recep ÇINAR
Hadi gel köyümüze geri dönelim!
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Numan Özgür METİN
EDOSK TRAK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Şükrü Akıllı
  SAĞLIK OLSUN DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
CELİL ÖZCAN
Devrim şehidi A. T. Kışlalı da adını ölümsüzler listesine yazdırmıştır.
M. ENİS ŞENSEVER
Atatürk'ü ağzına almayan 10 Aralıkçı
Levent Büdüş
 SOKAK HAYVANLARI
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
SERBEST TİCARET BÖLGESİ ve EDİRNE’YE UYGULANABİLİRLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER