Levent Büdüş
 KELİMELERDEN KORKMAK
Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2020, Salı
Diğer Yazıları

Okey, Tavla ve Satranç ile Kumar ve Sinsi Kumar başlıklı yazılarım hakkında geribildirimleri almaya devam ediyorum. Bazı dostların kahvelerde-kafelerde okey, tavla, kart oyunları gibi oyunların yasaklanmış olduğunu bilmediklerini anladım. Olabilir, ilgileri yoktur. Koronavirüsü sebebiyle süren bu oyun yasağının ileride kalıcı olup olmayacağıyla ilgili doğal olarak bir düşünceleri, beklentileri de yoktu. Nitekim yazılarımdan sonra açıklanan genelgede kahve-kafe oyunlarının oynanma yasakları kaldırılmadı.

Kumarın dinle, ekonomiyle, oyunla ilişkisi ayrı ayrı başlıklardır. Örneğin sigorta poliçesi satmak da çeşitli riskler üzerine satılan, satın alınan bir çeşit kumardır. Buradan kıdem tazminatı mevzuuna yol alıyoruz. İnancı, dindarı ve dinciyi (felsefe) iyi anlamak gerekir.

Her kötülüğün başı kelimelerden korkmaktır; ama bazıları içinse bu sevap kılınmıştır!

Aydınlatılacak çok konu var ancak aydınlanmaya hevesli yok zaten herkes aydın! Akli ve kalbi samimi olarak ülkesi ve Dünya için bilgi ve anlam üreten bilinçli insanlara gereken imkânlar ve değerler verilmemektedir. Kısaca bunun sebebi de minimal ya da maksimal mal mülk satın alma gücü, imtiyaz sahibi olma savaşlarıdır. İster sağcı ol ister solcu ister dinci ol ister özgürlükçü çağın ahlak paradigması paradır. Yılanın midesi uzundur, kolları yoktur. Sarmal boğar avını ve yutar! Parasal ahlakın ne olduğunu kitaplarımda anlatıyorum.

Toplum has ozanlarını (İlgili bir durumda görünmeyeni sezip bir teknikle açığa çıkararak insanlar arasında hak adına işler kılan kişi.) kaybetti; bu yolda reklam yazarları, siyasi propaganda yazarları (yine reklamcı) Türk ve Anadolu kültürünün ozanları, bilgeleri de sayıldı. Başka ülkeleri sömürmek için özellikle hazırlanan Amerikan yaşam koçlarının ucuz kitapları bilgelik kitapları olarak akademide yaygınlaştırıldı. Sonra bu kitaplardan hoş lakırdılar, beylik lafları ezberleyenler ülkemizde ve dünyanın çeşitli sömürülen ülkelerinde oldu ozan, oldu sanatkâr; amir oldu oldu da oldu; deha bile oldu! Hâlbuki bir ozan, hakiki bir sanatçı, düşünür nasıl yetişir bilir misiniz? İşte aynanızı koyuyorum karşınıza, biliyorsunuz ama inancınız yok edilmiş hala bu insanların aranızda dolaştığına…

Çözüm nedir, ne yapmak gerekir? Kariha Düşünce Sanatı adlı manifestomda yazarı, sanatçıyı eserleriyle birlikte konuşturmak yükümlülüğünün topluma ait olduğunu ifade ettim. Ozanların, sanatçıların konuşmasını sağlamak toplumun birincil yararınadır ve temel sorumluluklarındandır böylece halk kendi başına örülen çoraplara tedbir ya da daha mutlu, sıhhatli nasıl yaşanır sorusuna kendi içinden kendine göre iyi bir cevap bulabilir. Sağlıklı bilgi mi tüketiyorsun yoksa dinlerken, okurken gururunu okşayan, duygulandıran ancak zamanla zihnini hasta eden ve de bu şuur hastalığını sana fark ettirmeden senden başkalarına sızarak bulaşan bir bilgi mi?

Fenerbahçe’nin bir maçında, maçın en çekişmeli anında Mustafa Denizli pürdikkat işini yapmaya çalışırken kim ve işinin ne olduğu belli olmayan birinin gelip kulağına ‘Hocam şu oyuncu yanlış yerde oynamıyor mu?’ deyişini hatırladım. Şiirimle bitireyim:

“Bilgi rüzgârı nereden gelir nereye gider? Bilmezsin dernek dervişi! Şehirde dolanıp durursun derviş/ Musikide, barlarda keşiş/ Ha keşiş olmuşsun ha derviş/ Ne fark eder be ibiş”

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 YEREL BASININ SANCILARI
ERCAN KERMAN
SAĞLIK
Recep ÇINAR
Hangi Model?
Zafer Dereli
ORGAN NAKLİNDE REFAKAT İZNİ KULLANILIR MI?
TURAN ŞALLI
 Ayşe teyzenin EURO'ları
Numan Özgür METİN
EDOSK TRAK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Şükrü Akıllı
  SAĞLIK OLSUN DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
CELİL ÖZCAN
TÜRKÇEMİZE ATATÜRK’ÜN DİRENCİYLE SAHİP ÇIKACAĞIZ!
M. ENİS ŞENSEVER
Atatürk'ü ağzına almayan 10 Aralıkçı
NURAN İKİZ
Eylül esintileri
Levent Büdüş
BEBEK’TE DİANA TAPINAĞI
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETMEK AMA NASIL?
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER