Levent Büdüş
 KELİMELERDEN KORKMAK
Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2020, Salı
Diğer Yazıları

Okey, Tavla ve Satranç ile Kumar ve Sinsi Kumar başlıklı yazılarım hakkında geribildirimleri almaya devam ediyorum. Bazı dostların kahvelerde-kafelerde okey, tavla, kart oyunları gibi oyunların yasaklanmış olduğunu bilmediklerini anladım. Olabilir, ilgileri yoktur. Koronavirüsü sebebiyle süren bu oyun yasağının ileride kalıcı olup olmayacağıyla ilgili doğal olarak bir düşünceleri, beklentileri de yoktu. Nitekim yazılarımdan sonra açıklanan genelgede kahve-kafe oyunlarının oynanma yasakları kaldırılmadı.

Kumarın dinle, ekonomiyle, oyunla ilişkisi ayrı ayrı başlıklardır. Örneğin sigorta poliçesi satmak da çeşitli riskler üzerine satılan, satın alınan bir çeşit kumardır. Buradan kıdem tazminatı mevzuuna yol alıyoruz. İnancı, dindarı ve dinciyi (felsefe) iyi anlamak gerekir.

Her kötülüğün başı kelimelerden korkmaktır; ama bazıları içinse bu sevap kılınmıştır!

Aydınlatılacak çok konu var ancak aydınlanmaya hevesli yok zaten herkes aydın! Akli ve kalbi samimi olarak ülkesi ve Dünya için bilgi ve anlam üreten bilinçli insanlara gereken imkânlar ve değerler verilmemektedir. Kısaca bunun sebebi de minimal ya da maksimal mal mülk satın alma gücü, imtiyaz sahibi olma savaşlarıdır. İster sağcı ol ister solcu ister dinci ol ister özgürlükçü çağın ahlak paradigması paradır. Yılanın midesi uzundur, kolları yoktur. Sarmal boğar avını ve yutar! Parasal ahlakın ne olduğunu kitaplarımda anlatıyorum.

Toplum has ozanlarını (İlgili bir durumda görünmeyeni sezip bir teknikle açığa çıkararak insanlar arasında hak adına işler kılan kişi.) kaybetti; bu yolda reklam yazarları, siyasi propaganda yazarları (yine reklamcı) Türk ve Anadolu kültürünün ozanları, bilgeleri de sayıldı. Başka ülkeleri sömürmek için özellikle hazırlanan Amerikan yaşam koçlarının ucuz kitapları bilgelik kitapları olarak akademide yaygınlaştırıldı. Sonra bu kitaplardan hoş lakırdılar, beylik lafları ezberleyenler ülkemizde ve dünyanın çeşitli sömürülen ülkelerinde oldu ozan, oldu sanatkâr; amir oldu oldu da oldu; deha bile oldu! Hâlbuki bir ozan, hakiki bir sanatçı, düşünür nasıl yetişir bilir misiniz? İşte aynanızı koyuyorum karşınıza, biliyorsunuz ama inancınız yok edilmiş hala bu insanların aranızda dolaştığına…

Çözüm nedir, ne yapmak gerekir? Kariha Düşünce Sanatı adlı manifestomda yazarı, sanatçıyı eserleriyle birlikte konuşturmak yükümlülüğünün topluma ait olduğunu ifade ettim. Ozanların, sanatçıların konuşmasını sağlamak toplumun birincil yararınadır ve temel sorumluluklarındandır böylece halk kendi başına örülen çoraplara tedbir ya da daha mutlu, sıhhatli nasıl yaşanır sorusuna kendi içinden kendine göre iyi bir cevap bulabilir. Sağlıklı bilgi mi tüketiyorsun yoksa dinlerken, okurken gururunu okşayan, duygulandıran ancak zamanla zihnini hasta eden ve de bu şuur hastalığını sana fark ettirmeden senden başkalarına sızarak bulaşan bir bilgi mi?

Fenerbahçe’nin bir maçında, maçın en çekişmeli anında Mustafa Denizli pürdikkat işini yapmaya çalışırken kim ve işinin ne olduğu belli olmayan birinin gelip kulağına ‘Hocam şu oyuncu yanlış yerde oynamıyor mu?’ deyişini hatırladım. Şiirimle bitireyim:

“Bilgi rüzgârı nereden gelir nereye gider? Bilmezsin dernek dervişi! Şehirde dolanıp durursun derviş/ Musikide, barlarda keşiş/ Ha keşiş olmuşsun ha derviş/ Ne fark eder be ibiş”

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK