Recep ÇINAR
Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan 150  SIR!
Yayın Tarihi: 04 Ağustos 2020, Salı
Diğer Yazıları

“Keşfedilmeye devam edilen bir kıta” olan Osmanlı’nın yönetim, adalet, ekonomi, sanat, eğitim alanlarındaki uygulamaları devlet, toplum, hatta bireylere yarar sağlamaktadır. Nitekim günümüz süper gücü kabul edilen ABD başta olmak üzere Japonya, bazı AB devletleri, Arap devletleri... bir çok ülkenin Osmanlı devlet uygulamalarından yararlandığı bilinmektedir. Son yıllarda Osmanlı arşivinde çalışan araştırmacıların bu ülkeler ağırlıklı olması bunun en somut göstergesidir.

Yazar Gazeteci Mustafa Armağan’ın, “ keşfi devam eden bir kıta. Bu keşfin kolay kolay tamamlanacağını da düşünmüyorum” demesi boşuna değil!

Başta biz Türkler olmak üzere günümüz Müslümanları Osmanlı’nın siyasi tarihini öğrenmeye gereken önemi vermediğimiz gibi, ondan yararlanma çabamız da olmamış ve olmamaktadır.

Genç yazarlardan Ali Karaçam’ın yazdığı “Osmanlı’yı ‘Cihan Devleti’ yapan “150 SIR” isimli kitabın’da yer alan bu 150 ‘”SIR”rı özetle sizlerle de paylaşacağım. Uzunca bir yazı dizisi olmakla beraber Osmanlı hakkında çok şeyler kazandıracak bir yazı.

 

OSMANLI’DAN YARARLANABİLMEK:

Bu konuda Türk edebiyatının önemli yazarlarından merhum Yakup Kadri Karaosmanoğlu; “Osmanlı tarihi baştanbaşa bir fazilet kitabıdır. Acaba nasıl olmuş da bu tarih bütün dünya tarafından, hatta bizim tarafımızdan bile ters anlaşılmıştır” diyor.

 

OSMANLI DEVLET YÖNETİMİ:

Bu konuda “Asya’nın yükselişi ve düşüşü” adlı kitabın yazarı Fernand Grenard: “Türkler Balkan Yarımadası ve Küçük Asya halklarına istikrarlı bir toplanma ve birlik prensibi verdilerse, bunu, ecdattan gelen otorite ve disiplin ananesine, Osmanlı hanedanının istisnai derecede uzun süren devamlılığına borçludurlar” şeklinde yazar.

Ünlü Tarihçimiz Prof. Dr. Osman Turan ise: “Birbiri ardı sıra bu kadar büyük ve kudretli insan yetiştiren başka bir hanedana tarih şahit olmamıştır” der.

 

NİZAMIALEM İDEALİ DÜNYA BARIŞINI SAĞLAMIŞTI:                                                                                        Nizamı alem, “insanın Allah’tan başkasına kul olmaması” tarzında özetlenir. Osmanlı’nın bu sisteminin önemini Batılı tarihçi F.Downey şöyle ifade eder; “Birçok Hıristiyan, adaleti ağır ve kararsız olan Hıristiyan ülkelerindeki yurtlarını bırakarak, Osmanlı İmparatorluğu’na gelip yerleşiyorlardı.”

Ünlü tarihçi, hukukçu ve devlet adamı Ahmet Cevdet Paşa da şu tespitte bulunur: “Şayet Avrupa bir ihtilalle alt üst olursa, namuslu insanların sığınacağı tek ada Devlet-i Aliye’dir (Osmanlı Devleti).”

 

İLAYI KELİMETULLAH VE ‘KIZIL ELMA’ İDEALLERİ OSMANLI’NIN MOTOR GÜCÜ OLMUŞTU:

Kosova Savaşına çıkan Murat Hüdavendigar’ın son duası: “Ya Rab, beni din/İslam yolunda şehit, ahirette bahtiyar et” olmuştu. Bir idealin sürekli canlı kalabilmesi için belirli bir hedefle sınırlandırılmaması gerekir. Osmanlı da ‘Kızıl Elma’ ile ideallerini kısıtlamıştı.Kızıl Elma’, ufuk gibi yaklaştıkça uzaklaşan bir idealdi. Mekânın söz konusu olmadığı ideal...

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 YEREL BASININ SANCILARI
ERCAN KERMAN
SAĞLIK
Recep ÇINAR
Hangi Model?
Zafer Dereli
ORGAN NAKLİNDE REFAKAT İZNİ KULLANILIR MI?
TURAN ŞALLI
 Ayşe teyzenin EURO'ları
Numan Özgür METİN
EDOSK TRAK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Şükrü Akıllı
  SAĞLIK OLSUN DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
CELİL ÖZCAN
TÜRKÇEMİZE ATATÜRK’ÜN DİRENCİYLE SAHİP ÇIKACAĞIZ!
M. ENİS ŞENSEVER
Atatürk'ü ağzına almayan 10 Aralıkçı
NURAN İKİZ
Eylül esintileri
Levent Büdüş
BEBEK’TE DİANA TAPINAĞI
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETMEK AMA NASIL?
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER