Zafer Dereli
ADAY MEMURKEN İSTİFA EDEN SINAVSIZ OLARAK YENİDEN ATANABİLİR Mİ?
Yayın Tarihi: 28 Temmuz 2020, Salı
Diğer Yazıları

657 sayılı Kanunun 20. maddesinde memurluktan çekilme bir hak olarak düzenlenmiş, 94. maddede ise, "Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir.

Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır...." hükümlerine yer verilmiştir.

Devlet Memurları Kanununun memurluktan çekilenlerin yeniden atanmalarını düzenleyen 92. maddesinin ilk fıkrasında, 

"İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenler, ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunmak ve bu sınıfın niteliklerini taşımak şartıyla ayrıldıkları tarihte almakta oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine veya 71 inci madde hükümlerine uyulmak suretiyle diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabilirler." denilmektedir.

Aynı Kanunun çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden atanmaları başlıklı 97. maddesinde ise, "Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere;

A) 94 üncü maddenin 2 nci ve 3 üncü fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,

B) Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94 üncü maddenin 2 nci fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,

C) 95 inci maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,

D) 96 ncı maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,

Devlet memurluğuna alınamazlar." hükmü yer almaktadır.

Yukarıda yer verdiğimiz hükümlerde istifa eden memurun aday veya asil memur olup olmadığına göre bir ayrım bulunmamakla birlikte, uygulamada Devlet Personel Başkanlığı; 92. maddenin esasen asli memurları kapsadığı, asli memurken istifa edenlerin bekleme süreleri sonunda ayrıldığı kurumda veya diğer kurumlarda açıktan atanabileceği, aday memurken istifa edenlerin ise sadece ayrıldığı kurumda yeniden atanabileceği yönünde içtihat geliştirmiş ve uygulamayı yönlendirmiştir.

Diğer taraftan, 2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 11/2 maddesinde, 657 sayılı Kanunun 59 ve 92. maddeleri uyarınca yapılabilecek açıktan atamalar için Devlet Personel Başkanlığından izin alınması zorunlu tutulmuştur.

Başkanlığın kapatılması sonrası iznin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından alınması gerekmektedir.

Sonuç olarak aday memurken istifa edenlerin ayrıldığı kuruma başvurması, kadro ve kontenjan durumunun uygun olması ve atama izni alınması kaydıyla sınava tabi olmaksızın önceki kurumunda yeniden memuriyete atanabileceğini değerlendirmekteyiz.

 

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 YEREL BASININ SANCILARI
ERCAN KERMAN
SAĞLIK
Recep ÇINAR
Hangi Model?
Zafer Dereli
ORGAN NAKLİNDE REFAKAT İZNİ KULLANILIR MI?
TURAN ŞALLI
 Ayşe teyzenin EURO'ları
Numan Özgür METİN
EDOSK TRAK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Şükrü Akıllı
  SAĞLIK OLSUN DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
CELİL ÖZCAN
TÜRKÇEMİZE ATATÜRK’ÜN DİRENCİYLE SAHİP ÇIKACAĞIZ!
M. ENİS ŞENSEVER
Atatürk'ü ağzına almayan 10 Aralıkçı
NURAN İKİZ
Eylül esintileri
Levent Büdüş
BEBEK’TE DİANA TAPINAĞI
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETMEK AMA NASIL?
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER