TURAN ŞALLI
 ROMANLARIN SİNEMA GÜNLERİNDEN KALANLAR
Yayın Tarihi: 28 Temmuz 2020, Salı
Diğer Yazıları

Roman vatandaşlarımız,  sosyal yaşamlarının büyük bir bölümünde diğer bireyler arasında güçlü bir iletişim kuramamasına rağmen, zaman zaman bu birlikteliği sinema günlerinde geliştirmişlerdir. Bilişim teknolojisinin tam olarak gelişmediği, televizyon alışkanlığı henüz toplumu esir almadığı günlerdi. Sözünü etmeye çalıştığım sinema günleridir.

 1970‘li yıllarda renkli televizyon yoktu,  ama renkli sinema vardı.  O yıllarda özellikle arabesk filmler ve filmlerdeki şarkılar toplumda ezilen,  tüm mağdurların sesi olmaya çalışıyordu. Sinema bir anlamda;  toplumsal içerikli ezilmişlik, ezilmişlerin sesi olmaya devam ediyordu. Toplumsal ezikliği kendi iç dünyalarında saklayan Roman toplumu ve diğer sosyal sınıflar,  sinemaların vaz geçilmez izleyici kitleleri olmuşlardır.

Sinema günlerinde bilet bulmak çoğu zaman güçleşir,  karaborsadan bilet satın aldığımız günler çok olmuştur. Çoğu zaman farklı Roman mahallelerinde oturan Romanların birbirini gördüğü, merhabalaştığı günler olurdu.  Bu sinema günlerinden biri de Serhat Sineması’dır.  Yazlık bahçe girişinin sağ kenarları mis kokan güllerle dolu idi. Bazen gizli gizli gül koparmaya çalışanlarımız olurdu.

Sinema yönetiminin tüm ikazlarına rağmen gizli gizli “kırmızı ateş suyu“ içilirdi. Ateş suyu bazen sandalye altına, bazen içki içen kişinin eşinin eteğinin bez ucunda saklanırdı. Sinemada çalışan konuşma özürlü biri vardı. Biz Roman çocuklar biraz aşarı olduğumuzdan sürekli gezinir dururduk. Bu kişi bir gün mahallemizden bir çocuğa bir tokat atmasıyla başlayan ağlama, daha sinema başlamadan yeni bir sinema başlamasına yol açmıştı. Üç kadın bir araya gelerek bu kişiye tam bir sinemalık dayak atmasıyla sinema ancak 15 dakika sonra başlayabilmişti. Kavgadan dolayı bizleri sinemaya almayacaklarını söyledilerse de sinema günlerimizi kimse engelleyemedi.

Sinemadaki ağlama sahnelerine zaman zaman Romanlar da katıldığı çok olmuştur.  “Alçak adam nasıl öldürdün onu Allah belanı versin!” sesleri keskin bir şekilde duyulurdu. Öyle ilginç anlarda yaşadığımız günlerde olurdu. Ferdi Tayfur’un,  “Yaralıyım dertliyim”,  Orhan Gencebay’ın, “Batsın bu dünya” şarkılarında saklanan kırmızı ateş suyu şarap,  aniden saklanılan yerden alınır, vücut ateş suyu ile buluşurdu. Sinema çıkış günlerimiz bile farklı olurdu. Mahalle sokak araları karanlık olduğundan genellikle Kıyık Caddesi üzerinden evlerimize giderdik. Sinema filmi yüksek sesle tartışılırdı. Gecenin karanlığındaki konuşmalarımızdan etkilenenler “Çingeneler sinemadan geliyorlar” derlerdi. O yıllar Kıyık Caddesi üzerinde hatırı sayılır oranda meyhane ve birahane vardı. O saatlerde bir yanda evlerine sallana sallana giden sarhoşlar ve izlediği filmin etkisi altında evlerine giden Romanlar vardı. Şimdilerde sinema bitti. Meyhanelerde sallanacak adam kalmadı. Nasıl sallansın ki, yaşam hepimizi sallamaya başladı.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 YEREL BASININ SANCILARI
ERCAN KERMAN
SAĞLIK
Recep ÇINAR
Hangi Model?
Zafer Dereli
ORGAN NAKLİNDE REFAKAT İZNİ KULLANILIR MI?
TURAN ŞALLI
 Ayşe teyzenin EURO'ları
Numan Özgür METİN
EDOSK TRAK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Şükrü Akıllı
  SAĞLIK OLSUN DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
CELİL ÖZCAN
TÜRKÇEMİZE ATATÜRK’ÜN DİRENCİYLE SAHİP ÇIKACAĞIZ!
M. ENİS ŞENSEVER
Atatürk'ü ağzına almayan 10 Aralıkçı
NURAN İKİZ
Eylül esintileri
Levent Büdüş
BEBEK’TE DİANA TAPINAĞI
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETMEK AMA NASIL?
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER