Levent Büdüş
 MİRASTA ÜÇÜNCÜ KİŞİLER
Yayın Tarihi: 04 Temmuz 2020, Cumartesi
Diğer Yazıları

Konu miras olunca bazı insanlar durumu ganimet addederek hakkından daha fazlasını ele geçirmek için ne kadar sahtekârlık varsa uygulamaya koyulur; kimileri cinayeti bile hak görür! Öyle ki doğal varlıkların yok edilmesinin; çöplerin, ‘eğlence’ atıklarının bile bununla ilişkisi vardır.

İnsanların buluştuklarında kendilerini daha iyi yaşatacak konular üzerine konuşmak istemeleri doğal bir haktır. Toplumsal hayatın çelişkili hallerinden karışmış akıllarının, yeniden doğru düşünebilmesi ya da bir meslek hakkında ilerleme arayışı diyebiliriz kısaca medeni sohbetlere. Paylaşılan, çözüm aranan konular kişilerin ailesel ve kişisel gelişimine göre çeşitlilik gösterse de herkes kati olarak bilir ki insanlar birbirlerini ya da üçüncü kişileri aşağılamak için buluşmaz.

Düşünün ki birilerinin sürekli buluşma sebebi birbirlerini, birilerini aşağılamak veya birbirlerini dolandırmak olsun… Gıyabında konuşulan, hakkında atıp tutulan kişilerin yani üçüncü kişilerin aslında bu zihniyetteki insanların hedefi olduğunu bilmesi gerekir. Kendisinden bir şey alma arayışıdır ama ne alacaklar? İşte bunun cevabı zamanla ortaya çıkar.

Yalan dolanlar, hileli hesaplar ve daha sonra kendilerindekinden başka hiçbir şeyin önemli olmadığına dair saplantılar. Kişilerin bu hastalıklı zihni bataklığı doğaya ve insan ilişkilerine doğrudan hasar üretir. Delilik, böyle insanların tek başına ya da bir tüzel kişilikle üçüncü kişilerin haklarını adaletle tartmadan sadece kendi akıllarındaki odaklarına (adalete) “Hakkım” diyerek su üstüne çıkar. Aklen sağlıklı insanlar üçüncü kişilerin haklarını somut verilerle gözeterek konuşur ve yapmak istedikleri eylemleri daima üçüncü kişileri de değerlendirmeye katarak planlar.

Hak ile emeğin ayrı şeyler olduğunu kavramak da önemlidir.

Üçüncü kişilerin emek vermedikleri bir faaliyete dair hakları bulunabilir. Daima emek ve hak ayrı hesaplanır. Kısacası birinin emek verdiği bir işte bir başka birinin emek vermesine gerek olmadan da hakkı bulunabilir; bu hakların çoğu yasal olarak koruma altına alınmıştır. Yasalara ve doğadan gelişen adaba önem vermeyerek ‘başkaları hakkından vazgeçsin’ diye birinin bir mirasa dair “Çalışıyorum, onu işliyorum, ben bakıyorum, ben ya da biz etrafını çevirdik” demesi kısmen gerçek olsa da aslında bu gerçeğe tutturulmuş ele geçirme niyetidir.

Örneğin bir mirasta yasal olarak ortak hakları bulunan kişilerden birisinin “Ben baktım ettim” diyerek gözüne kestirdiği yerlere el koyması veya üzerinden para kazanıp hepsini hesabına yatırması hırsızlıktır! Çünkü ikinci ve üçüncü kişilerin haklarını da kendi aile kütüğüne bağlı hanesine geçirerek para veya mal mülk kazanmıştır. Oysaki ilgili mirası işleme hakkı tüm hak sahiplerinindir. Emek veren hak sahibine emeğinden değil anlaşma yapacağı yasal hakkı oranından payını ödemelidir. Çapul yapacak zihnen hasta kişi “Bu kadarı fazla bile; hiçbiri bakmadı buraya; biz ilgilendik veya borcum var, mağdurum” tezgâhıyla kişisel veya ailesel menfaatini, çeşitli yasal veya töresel oyunlarla elde ettiği hırsız malını hanesine taşımayı huy edinir. Kimi zaman rüşvet olarak da kullanılır aldatılan üçüncü kişilerin miras hakları.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK