Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
Yayın Tarihi: 25 Haziran 2020, Perşembe
Diğer Yazıları

Yemyeşil doğal bir apartman arka bahçesiydi, betonların içinde. Kimi geceler bir kirpi hışırdardı diz boyu otlar arasında, kimi gündüzler de bir kaplumbağa… Uzun yıllar bu böyleydi. Betonların arasında doğadan kırpılmış bir vaha gibi; çimeniyle, dikeniyle; yaban çiçeklerine konup beslenen arılarıyla, kelebekleriyle ve diğer böceklerle birlikte; kime zararı vardı bunların? Betonların içinde sadece birazcık doğallıktı.
İstanbul’da dairemdeki penceremden baktığımda beni betonların dramatik garabetinden doğala taşıyordu. Vahşi tohumlar, larvalar ve yeni doğumlar bu doğal kalmış arka bahçede hayat buluyordu ama hapishane gibi sadece duvarlara kadar, olsun yine de doğaldı. Vakti gelince diken denilenler rengârenk açıyordu ya, izbelerde çürümek yerine!
Günün birinde o apartmana bir aile taşındı. Apartmandaki diğer insanların kendi doğal haline bıraktığı bu arka bahçeye göz diktiler. “Bahçe ne biçim, aman tanrım! Dikenler sarmış her yanı, tam bir böcek yuvası” diye söylendiler; oturanlara hiç yakışmamıştı bahçeyi böylesine kendi haline bırakmak.
Bir süre sonra bu yeni aile indi bahçeye. Ellerinde kazma kürek, tırmık… Bir baştan bir başa toprağı kazıdılar. Yemyeşil alan oldu kahverengi kel bahçe. Yemyeşil bir tepe yaptılar yolunmuş yaban bitkilerinden içinde çöplüğe giden böcekleriyle tazelik kokan. Doğruca çöp konteynerine aktarıldılar ve geride sadece toprak kaldı. Kirpi ve kaplumbağa nerede acaba?
Kimse müdahale etmedi hatta “Çalışkan bir aile taşındı” diye takdir edildiler. Oysa yapmaları gereken bitkileri biraz budamak, çimleri biraz biçmek, sinekleri kovmaktı ve daha sonra bir iki sandalye çıkarıp burada günün yorgunluğunu atabilirlerdi keyfince ama onlar kazdıkları, kökünü kazıdıkları doğallığı kendi akıllarıyla yeşertmeye kalkıştılar. Bir hafta böyle bekledi kel edilen bahçe, sanki üzerinde tarım yapılacakmış gibi bir his yayarak.
Ertesi cumartesi aile toprak üzerinde tekrar göründü. Birkaç çuval marketten çim tohumu ve birkaç metre hortum da vardı yanlarında. Satın alıp gelmişlerdi. Devamlı su istiyordu bu
tohumlar oysa kökü kırılan doğal çimler öyle miydi? Hiç ihtiyacı yoktu onların insan ilgisine; onlar bir görev sevdasıyla doğup ölürlerdi ve yağmurlarla yetinirlerdi!
Tohumları kel ettikleri toprağa serip oluk oluk suladılar. Birkaç hafta iş dönüşü akşam serinliğinde ellerinde hortum devamlı kel ettikleri toprağı suladılar sonrasında nihayet yeşil yeşil kırpıntılar göründü. Kel edip kırçıllı yeşile dönüştürdükleri bahçenin bir köşesini kendilerince süsleyip absürt bir kamelya yaptılar. Doğayı koruyorlarmış, doğacıymışlar gibi civardan topladıkları pet şişelerle, cam şişelerle, çerçöple güya geri dönüşüm de yaptılar!
Birkaç akşam çay içtiler, birkaç akşam misafir ağırladılar absürt kamelyalarında. Çimleri suladılar, top oynadılar, kendilerince keyfettiler ve sonunda linç ettikleri doğal arka bahçeyi çöpleriyle, döküntüleriyle baş başa bıraktılar.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
LÜTFEN DİKKAT-İTİRAFNAMEDİR
Recep ÇINAR
Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan 150 SIR!(10)
Levent Büdüş
O ADAM O KADIN VE ŞAİR
NURAN İKİZ
Komşu komşunun külüne muhtaç
Şükrü Akıllı
SAROS KÖRFEZİNDE LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEK.
TURAN ŞALLI
 ROMANLARIN SİNEMA GÜNLERİNDEN KALANLAR
CELİL ÖZCAN
99 YILDIR DEĞİŞMEZ BAŞKOMUTANIMIZ
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
GELECEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
ADAY MEMURKEN İSTİFA EDEN SINAVSIZ OLARAK YENİDEN ATANABİLİR Mİ?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER