Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
Yayın Tarihi: 25 Haziran 2020, Perşembe
Diğer Yazıları

Yemyeşil doğal bir apartman arka bahçesiydi, betonların içinde. Kimi geceler bir kirpi hışırdardı diz boyu otlar arasında, kimi gündüzler de bir kaplumbağa… Uzun yıllar bu böyleydi. Betonların arasında doğadan kırpılmış bir vaha gibi; çimeniyle, dikeniyle; yaban çiçeklerine konup beslenen arılarıyla, kelebekleriyle ve diğer böceklerle birlikte; kime zararı vardı bunların? Betonların içinde sadece birazcık doğallıktı.
İstanbul’da dairemdeki penceremden baktığımda beni betonların dramatik garabetinden doğala taşıyordu. Vahşi tohumlar, larvalar ve yeni doğumlar bu doğal kalmış arka bahçede hayat buluyordu ama hapishane gibi sadece duvarlara kadar, olsun yine de doğaldı. Vakti gelince diken denilenler rengârenk açıyordu ya, izbelerde çürümek yerine!
Günün birinde o apartmana bir aile taşındı. Apartmandaki diğer insanların kendi doğal haline bıraktığı bu arka bahçeye göz diktiler. “Bahçe ne biçim, aman tanrım! Dikenler sarmış her yanı, tam bir böcek yuvası” diye söylendiler; oturanlara hiç yakışmamıştı bahçeyi böylesine kendi haline bırakmak.
Bir süre sonra bu yeni aile indi bahçeye. Ellerinde kazma kürek, tırmık… Bir baştan bir başa toprağı kazıdılar. Yemyeşil alan oldu kahverengi kel bahçe. Yemyeşil bir tepe yaptılar yolunmuş yaban bitkilerinden içinde çöplüğe giden böcekleriyle tazelik kokan. Doğruca çöp konteynerine aktarıldılar ve geride sadece toprak kaldı. Kirpi ve kaplumbağa nerede acaba?
Kimse müdahale etmedi hatta “Çalışkan bir aile taşındı” diye takdir edildiler. Oysa yapmaları gereken bitkileri biraz budamak, çimleri biraz biçmek, sinekleri kovmaktı ve daha sonra bir iki sandalye çıkarıp burada günün yorgunluğunu atabilirlerdi keyfince ama onlar kazdıkları, kökünü kazıdıkları doğallığı kendi akıllarıyla yeşertmeye kalkıştılar. Bir hafta böyle bekledi kel edilen bahçe, sanki üzerinde tarım yapılacakmış gibi bir his yayarak.
Ertesi cumartesi aile toprak üzerinde tekrar göründü. Birkaç çuval marketten çim tohumu ve birkaç metre hortum da vardı yanlarında. Satın alıp gelmişlerdi. Devamlı su istiyordu bu
tohumlar oysa kökü kırılan doğal çimler öyle miydi? Hiç ihtiyacı yoktu onların insan ilgisine; onlar bir görev sevdasıyla doğup ölürlerdi ve yağmurlarla yetinirlerdi!
Tohumları kel ettikleri toprağa serip oluk oluk suladılar. Birkaç hafta iş dönüşü akşam serinliğinde ellerinde hortum devamlı kel ettikleri toprağı suladılar sonrasında nihayet yeşil yeşil kırpıntılar göründü. Kel edip kırçıllı yeşile dönüştürdükleri bahçenin bir köşesini kendilerince süsleyip absürt bir kamelya yaptılar. Doğayı koruyorlarmış, doğacıymışlar gibi civardan topladıkları pet şişelerle, cam şişelerle, çerçöple güya geri dönüşüm de yaptılar!
Birkaç akşam çay içtiler, birkaç akşam misafir ağırladılar absürt kamelyalarında. Çimleri suladılar, top oynadılar, kendilerince keyfettiler ve sonunda linç ettikleri doğal arka bahçeyi çöpleriyle, döküntüleriyle baş başa bıraktılar.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK