Levent Büdüş
 SESİN İÇİNDEKİ SESSİZ ŞİDDET
Yayın Tarihi: 16 Haziran 2020, Salı
Diğer Yazıları

İnsanların birbirlerine uyguladıkları ve masum görünen, tıynet edilen sessiz şiddetlerin en yaygını tanış olmalarına rağmen bir süre sonra birinin bir diğerini kasten görmezden gelmesidir. İnsanın insanca davranmasını askıya asar böylesine bir davranış, basit bir işlem olan selam alma verme ve geribildirimde bulunma noksanlığı kişide muammalara yol açar. Genel insanlar tarafından kabalık, hamlık olarak değerlendirilen adaba uymayan bu sessiz şiddet biçimi; uygulayan kişinin hayatla ilgili çeşitli korkularından, kibrinden, öfkesinden, ikiyüzlülüğünden doğar ve tabii bu gibi psikolojik varyasyonlar doğrudan veya dolaylı onun içine ekilmiştir; bunun da nedeni yeryüzünde insanlar insan olarak belli ideallere varamasın diyedir.

İdeal eğitim eksikliği insanı dalavere yapmaya iter! Kendince kimsenin görmediği dolaplar çevirir, işte bu dolaplar başkalarının hayatına olumsuzluk ve şiddet olarak yayılır. Sessiz şiddet biraz da dolandırıcının ahenkli terennümlerinin sessiz kalan kısmındadır, iletişimin ikinci yüzünde saklıdır. Değerli okur, bu konu çok kapsamlıdır ancak gazetedeki köşemde başlıklar halinde açabiliyorum, devam edelim…

Sıklıkla cahil veya çıkarcı amaçlar için sessiz şiddeti kullanan biri, konuşması gereken asıl konuda sessiz kalıp magazin mevzularda coşar. Kendi yargısıyla hüküm verdiği hasta eylemlerini insanların arasını açmak ve kendine bir yol tutmak için kullanır. Sessiz şiddet uygulayacak biri sessiz şiddet uygulamaya karar verdiği kişinin dikkatini seslendireceği asıl meseleler yerine hiç önemi olmayan, hatta uydurma-yalan konulara doğru çeker. Asıl konuları sessizlikte saklar, hakkında kendisine bir şey sorulduysa cevap vermek yerine başka bir şeyle ilgileniyormuş gibi görünür ve konunun değişmesini bekler. Baktı olmuyor bir bahane atar ortaya ve geribildirimden kaçar; başkalarına da sorulmasın diye doğruyu yapmak için yanıt arayan düzgün insanın ardından dedikodu, iftira yayar böylece suskun plancı bireysel sessiz şiddetini hedefe doğru tazyikli eder. Şunu yine vurgulamak gerekir ki şiddet korkudan, kibirden, nefretten, ikiyüzlülükten, fetişizmden ve böyle şeylerden doğar. Algılayışın iflası ile bu kara liste insanın zihninde canlanır, kişiyi ele geçirir.

Kitle kontrolü içinse popüler propagandalardaki asıl sessizlik anlamlıdır! İnsanın içinde bilgisel bir bedeni daha olduğunu saklayanlar, insanları ırkçı ve bedensel düşünmelerle parçalar. İnsanın başlıca ırkla ve kodlu aidiyetle yaratılan yapay (ama gerçek) korkusu bir nesneyle, uzuvla veya üniteyle bağlantıya geçer daha sonra buradaki sapkın uçlarını sessizce tatmin eder, bu tatmin uygulamaları da şiddet doğurur zira insan toplumsaldır.

Bunalımlı toplumlar daima kendi içinde çevrimli sesli ve sessiz şiddet üretir. Tabii olarak buhrana neden olan bu faaliyet kurgusu toplumun en küçük hücresini oluşturan aileyi bozmakla işe başlar. Aileler ticari işletmelere dönüştürülür ya da maddi meseleler yüzünden aile içi fertler birbirine düşmanlaştırılır; erdemlerle kurulan kaliteli yaşamın yerini maddiyat dolayısıyla alışveriş doldurur; buradan da hileli ticaretler, sahte gruplar, sahte dernekler, sahte siyasi partiler türer. Bütün bunların etkin olabilmesi için mükemmel bir yaşam biçimi olan bilmesel özgürlük çevrimdışı bırakılır, gerçek bilmesel özgürlük şarlatan yatırımcılarla, hilekâr yazarlarla ve sanatçılarla, bilim cambazlarıyla paramparça edilir.

Hasta aileler içinde ziyan olan tüm çocuklar gibi yetişkin bireyler de hasta derneklerde, partilerde, ticarethanelerde, sektörlerde sömürülür ve köleleştirilir. Tüm bu seslerin içine gizlenen sessiz şiddet ballı bir şerbet gibi insanlara içirilir.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK