Levent Büdüş
 SESSİZ ŞİDDETİN BOYUTLARI
Yayın Tarihi: 06 Haziran 2020, Cumartesi
Diğer Yazıları

Şiddetin tanımı genellikle insanlara bağırmak, küfretmek, dokunmak-vurmak ve silahla müdahale etmek olarak öğretilmiştir, bittabi bu tür davranışlar şiddettir ancak şiddet buzdağının sadece görünen yüzüdür.

Hemen hemen herkes şiddeti bu görünen yüzüyle kabul eder ve diğer pek çok davranışın şiddet olmadığını zanneder. Ekonomik şiddet, dini şiddet, siyasi şiddet gibi birçok şiddet biçimi insanlar arasında cereyan etmektedir; bu şiddet biçimlerinin hepsinin kendine göre uygulanış biçimleri vardır örneğin ülkemizin döviz kurlarıyla tehdit edilmesi küresel ekonomik şiddetin bir yüzüdür.

Yukarıda bahsetmiş olduğum şiddet biçimleri listesine sessiz şiddet uygulamalarını da eklemek dolayısıyla irdelemek gerekir çünkü bu önemli bir başlıktır. Bir aileyi, bir toplumu ve dünyayı ele geçiren şiddetin yoğunlukları hakkında şiddetin türlerine karşı duyarlı insanlara şiddet üzerinde kapsamlı düşünme olanakları sağlayacaktır.

Genellikle çeşitli verilerle kurgulanmış toplumlarda sesini çıkarmayanlar, pek ortalıkta görünmeyenler, kendi hayatından başka hiçbir şeyle ilgilenmeyenler düzgün-namuslu insan modeli olarak önerilir. Tabii olarak kitlesel sessizlik çeşitli şiddet biçimlerinin üstünü örter. Hâlbuki toplum sesli ya da sessiz birlikte hareket eden bir saatin çarkları gibidir. Bu saat doğru işlemesin diye çarkların hata veren bazı uyarı sesleri perdelenir. Tam da bu noktada şiddet iki anayöne ayrılır; sesli şiddet ve sessiz şiddet…

Her kuşağın insanı içinde yaşadığı çağın toplumuna karşı sorumludur; bu da doğru diyaloğun öneminin eskimeyen ve eskimeyecek bir insanlık vazifesi olduğunu vurgular.

Sessiz şiddet modellerine bir örnek olarak aile içi şiddet kapsamında çocuğuna duyarsız bir babanın ya da annenin sessizliğini betimleyebiliriz. Bebeklikten itibaren çocuğunun yaptıklarına, gelişimine duyarsız kalıp çocuğuyla hem beden dili hem de sözcüklerle iletişim kurmayan bir ebeveyn, evladına açıkça sessiz şiddet uygulamaktadır.

Bebek problemli gelişir, çocuk sorunlu olur; gençlikten itibaren yetişkinliğe ve ihtiyarlığa kadar daima toplumda oluşmaması gereken huyların ve eylemlerin dayanağı, uygulayıcısı ve tasarlayıcısı haline gelir. Tabii olarak sesli şiddette olduğu gibi sessiz şiddetin kökünden doğan eylemler de başka insanların hayatlarında domino etkisi yaratarak ilerler.

Bir çocuğa hatta eşe sesli, küfürlü dayaklı şiddet kadar sessiz şiddet de zarar verir. İnsanın sağlıklı olgunlaşma süreci her iki şiddet biçimiyle bozulur ve başka şeyler olmalar dolar bloke edilmiş zihinsel alanlara. İşte bu başka şeyler bir ömür boyunca her yerde her mevkide insanları birbirleriyle çatıştırır; ayrıca binlerce yıldır şiddeti insan şuurunda ıslah etmeye çalışan insanlarla da şiddet simsarları tarafından çatıştırılırlar.

Geçenlerde, Korona günlerinden birkaç gün önce Selimiye Camii’ne kıyafetlerinden tarikat oldukları anlaşılan bir adamın etrafında bir çocuk kafilesi geldi. Çocuklar neşeliydi; heyecanlıydılar, bir kültür-sanat gezisindeydiler ki birden başlarındaki adam çocuklardan birini arkadaşlarından ayırdı, bir köşeye çekip çocuğun üstüne kapanarak azarlamaya başladı ve sonunda ağzından söz alıp yüzüne bir tokat attı. Çocuktu, keşfedecekti, heyecanlıydı! Saniyeler içinde olan bu olaya tam ben müdahale edecekken arkamdan bir Edirneli benden önce davranıp adamı uyardı. Biz sessiz kalsaydık bu çocuğun gördüğü fiziksel şiddeti sessiz şiddetle desteklemiş olurduk ancak bu kişi olması gereken biçimde uyarılınca tuttuğu çocuğu arkadaşlarının peşine saldı. (Sürecek…)

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK