M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik(1)
Yayın Tarihi: 02 Haziran 2020, Salı
Diğer Yazıları

         Çağdaş Türk Resim sanatımızın önemli ismi Prof. Ali İsmail TÜREMEN’i 19 Mayıs günü 78 yaşında sonsuzluğa uğurladık. Son 18 yılı Parkinson rahatsızlığı ile mücadeleyle geçti. 1 Mayıs 1942 İstanbul doğumlu olan sanatçı, 1968 tarihinde Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu(DTGSYO)’ndan mezun oldu. 20 Temmuz 1982’de Marmara Üniversitesi’ne bağlanan bu okul, Güzel Sanatlar Fakültesi olarak eğitimine devam etmektedir. A.İ.TÜREMEN mezun olduğu okulun devamı olan bu Fakültede uzun yıllar hoca olarak çalışmalarını sürdürdü. Temel Sanat Eğitimi Bölümünde dersler verdi.

Basic art education/Basic Desing–Temel Tasarım. DTGSYO da eğitimin temelini oluşturur. BAUHAUS ekolü olarak kurulan Tatbiki, sanat ve zanaatın bileşimi olan işlevselci, iş içinde eğitim ve üretime dönük yanıyla Grafik sanatlar ve Endüstüriyel tasarımda öncü olmuş bir kurum olarak, Türk sanatına önemli katkılar sunmuştur. A.İ.Türemen, bu okulun eğitim formasyonunun önemli bir temsilcisidir. (Resim 1)

Resim -1 Ali İsmail Türemen. İş Sanat Kibele Sergisinde 

 

1975– 9. DYO Sergisi Başarı ödülü, 1976 – İstanbul Arkeoloji Müzesi Açık Hava Sergisi Resim dalı Başarı ödülü, 1979–3. Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar ödülü(Mehmet GÜLERYÜZ ile birlikte). Çok sayıda kişisel serginin yanı sıra, ulusal ve uluslar arası karma sergilerde yer almıştır.

          Fatma Batukan BELGE’nin Aydınlık gazetesinde(23.5.2020) kaleme aldığı tanıtım yazısında sanatçıyla ilgili önemli tespitlerde bulunuyor. Aynı atölyeyi paylaştığı sınıf arkadaşı Prof. Ergin İNAN, TÜREMEN’in mavi renge olan tutkusunun dalgıçlığından kaynaklandığını söylüyor. İNAN arkadaşı için, ‘’Aynı eğitimi aldığımız halde o sıralar herkes kendine has (kendine özgü) bir üslubun peşindeydi. İsmail de maviyi yorumlamıştı Maviyi kullandığı o geometrik biçimleri dalgıçlığından gelen bir şey. Dalardı ve herkesin göremediği mavileri keşfederdi. Resim sanatının ötesinde edebiyatta da iyiydi, güzel şiirler yazardı. Ancak kabuğuna çekildi, yurt dışına açılmadı.’’ değerlendirmesinde bulunuyor. Zaten resimleri üzerine yapacağımız değerlendirmede de bu şiirsel anlatımı görebilmekteyiz. Burada ayrıca çok daha önemli bir açıklamada bulunuyor. Üslup arayışı. Bu çok önemli bir konudur. Bilimde ya yeni bir tez sunacaksınız ya da var olan bir olguya yeni açılım getireceksiniz denir ya, sanatta da bunun karşılığıdır. Ressam Habib AYDOĞDU da ’’Türk resmi büyük bir ressamını kaybetti. Ben ‘Tatbiki’den, öğrencilik yıllarımdan ağabeyimi kaybettim. En son İş Sanat KİBELE Galerisinde muhteşem bir sergi gerçekleştirmişti…‘’ yorumunu yapıyor.(Resim– 2)

Resim -2  Ali İsmail TÜREMEN. İş Sanat KİBELE Sanat Galerisi. Retrospektif Sergisi.2018

 

Cam sanatçısı Prof. Mustafa AĞATEKİN gibi bir başka öğrencisi, seramik sanatçısı Prof. Zehra ÇOBANLI da, eserleri, örnek kişiliği, yaptığı sanatsal konuşmaları ve çalışkanlığı ile unutulmayacağını söylüyor. Başta da belirttiğimiz gibi DTGSYO’nun simge ismi olmanın yanı sıra üstlendiği sorumluluklardan biri de, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesindeki Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin değerli bir koleksiyonuna sahip olması için de katkı vermiş olmasıdır.  Eskişehir B. Belediye Başkanı Prof.Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN de, yakın dostunun kaybından dolayı büyük üzüntü içinde olduğunu söylemiştir.

        Türemen’in kaybından derin üzüntü yaşayan ressam eşi Berna TÜREMEN’dir. Tatbiki’den sınıf arkadaşı ve 55 yıla varan hayat ve sanat arkadaşlığı. Hastalığından dolayı, ‘’Sanattan uzak kalmak yürek kırılmasıdır. Yürek kırılması çok sert bir şeydir’’demiş. Bu sahnenin tozu hepimizde var sayın hocam.  Hayat arkadaşı olmalarına rağmen farklı sanat anlayışı ile ürettiler. B. TÜREMEN, ‘’Aynı yolda yürüdük, ama çok farklı tarzlarda çalıştık. Kimse kimsenin özgürlüğüne karışmadı ve ikimiz de kendi kişiliğimize uygun çalışmalar yaptık. Hem de birbirimizin yaptığı işleri sevdik ve saygı duyduk.” diyor.

 Bu tutum yalnız onlara özgü bir şeyde değildir. Sanatsal yaratıcılık da böyle olmasını gerektirir. Etkilenme de doğaldır. Ancak empoze ederek (baskıyla )değil kişilikler kendi yolunda ilerlemelidir.

A.İ.TÜREMEN sanat yaşamında desen, özgün baskı, seramik, cam, vitray, heykel ve farklı malzemelerle deneysel çalışmalarda da bulundu. Bu genellikle çoğu sanatçının denediği bir şeydir. (Resim – 3)

Resim – 3  Ali İsmail TÜREMEN – Mavi Cam Heykel. Milli Reasürans. 2003

 

Yine genellikle ilerleyen yılarda açtıkları retrospektif sergilerinde belli periyotlarda geçirdikleri aşamaları ve dönemlerini gözlemleme fırsatını sunarlar. Sanatçıların düşün evreninde oluşan bir serüvendir bu ve bir anlamda eserleri üzerinden okumalar gerçekleştirirler. 1970’lerde Osmanlı dönemi mezar taşlarından esinlenerek ürettiği ‘’ Mezar taşları’’, 1980’li yıllarda ise ‘’Tanımsızlar’’ ki , bunu biraz sonra irdeleyeceğiz. Son dönemlerinde de ‘’ Alfabe ‘’ serileri ile ‘’ Mavi Figürler’’ onu çok iyi tanımlayan çalışmalarını oluştururlar. Bu da, biraz sonra üzerinde duracağımız, onu Türemen yapan serleridir. En son 2018 yılında İş Sanat KİBELE Sanat galerisinde(4 Levent–İkiz kuleler)açtığı Retrospektif sergisi. ‘’ Maviye Rağmen’’ Adını koyduğu bu sergisi, ben ‘’Ben rağmenlere Maviyle direndim – çocukluğumda beni içine aldı’’. SAĞMAL MAVİ dediği mavi.(Resim–4)

Resim - 4   Ali İsmail TÜREMEN.   ’’Rağmen Mavi’’ Serisinden 

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Enflasyon!
ERCAN KERMAN
İLK YAZI
Recep ÇINAR
Hoş geldin Şehr-i Ramazan!
Ahmet Acaroğlu
DOSTLUK  VE VEFA    
Selçuk Duranlar
SATILIK KONUT PİYASASI
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Şükrü Akıllı
 'ÜLKEMİZ  VE  EDİRNE’MİZİN  SORUNLARI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
DEPREM KİMLİK SORMAZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
DİĞER OMEGA-3 KAYNAKLARI
Zafer Dereli
EYLÜL 1999 ÖNCESİ İŞÇİLİK HİZMETİ OLAN MEMURUN EYT İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMASINA GEREK VAR MIDIR?
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
MUSTAFA ÇETİN
NEVRÛZ
M. ENİS ŞENSEVER
Ressam Zafer KARAKUŞ 3  
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK
Burak Dipevliler
Burak Dipevliler