ERCAN KERMAN
YÜZ KİTABIN ÖZETİ
Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2020, Perşembe
Diğer Yazıları

Yazılarımı takip edenler bilir. Bütün yazılarımda insanlara birşeyler vermeye çalışıyorum. Evde kalıp sıkıntı çekilen bu günlerde basit, uygulanabilir “NEFES KONTROL” egzersizi anatacağım.

Bütün dinlerde ve inanışlarda nefes kontrol çalışmaları yapılmıştır. İnsanoğlu bu gerekliliği nasıl bilinç altından çıkarmıştır? Nasıl keşfetmiştir, bilinmiyor ama dünyanın bir çok yerinde farklı uygulamalarla nefes kontrol çalışmaları yapılmaktadır.

Peki nefes kontrol çalışması niçin yapılır?

Cevabı: Zihin çalışma sistemini rahatlatmak, bir süreliğine de olsa zihnimizi boşaltmak için diyebiliriz.

Zihin mekanizmamız aynı kalbimiz gibi, istem dışı çalışan kaslarımız gibi durmadan çalışır. Uykumuzda dahi gördüğümüz rüyaları biz hatırlayamazsak bile o çalışmaya devam etmektedir.

Faydalı yanını bir örnekle açıklamaya çalışayım. Diyelim ki çok kalabalık bir ortamda emrivaki olarak konuşmaya çağrıldınız. Hiçbir hazırlığınız da yok. Kürsüye çıkıp söze başladığınızda ilk olarak bir fıkra anlattınız. Fıkrayı nasıl olsa ezbere bildiğiniz için fazla zorlanmıyorsunuz. Ama o arada konuşmanın devamında konuyla bağlantıyı bir askerlik anınızı anlatmayı da düşünüyorsunuzdur. Yani zihninizin arka planı da harıl harıl çalışıyordur. Hatta askerlik anınızı düşünürken hiç kimseye anlatamayacağınız çok kızdığınız kötü biri de zihin mutfağınızdaki görüntüye girebilir. Sistemin ne kadar karmaşık çalıştığını anlatmak istiyorum. Konuşmanız devam ederken satrançtaki ikinci, üçüncü hamleyi hesaplamak gibi konuşmanın devamında ne anlatacağınızı da programlıyorsunuzdur.

İşte bu komplike sistem insan ruhunu bazen yorar. Ormandaki maymunları düşünmeden şu işi yap deseniz, yapamaz. Çünkü ormandaki maymunları düşünmeyeceğim derken bile onları düşünmektedir.

Zihin mekanizmasını Alaaddin’in lambadan çıkan cinine benzetirler. Cin karşınıza dikilir; ‘EMRİNİZ’ diye sorar. Ne isterseniz anında yapar ve yine karşınıza dikilip ‘Başka emriniz’ der.

Nefes kontrolünde cine ‘Uzun bir direk yap’ emrini veririz. Anında yapar. Şimdi de ‘Bu uzun direğin üstünde bir aşağı, bir yukarı git-gel yap demiş oluruz.’

Şimdi size uygulayabileceğimiz nefes kontrol çalışmasını anlatmaya çalışacağım. Oturabilirseniz namazda oturduğumuz gibi, oturamazsanız sandalyede otururken derin derin nefes aldıktan sonra dilinizi damağa yapıştırın. Ağzınızı hiç açmayın. Aldığınız derin nefesi üçe bölün, ilk bölümü başınızı sağa öne eğdiğinizde verin.

İkinciyi yine baş eğilimiyle ortada ve üçüncüyü de başınız solda aşağıdayken verin. Şimdi başınızı arkadan, soldan sağa döndürürken tekrar derin nefesinizi alıp bir önceki hareketleri tekrar edin. Bir sınır var mı? Hayır. Yapabildiğiniz kadar yapın.

Bu çalışma esnasında yukarda anlattığım zihin özelliklerinden dolayı düşünce sızmaları olabilir. Bu tür sızmaları önlemek için verdiğiniz her nefeste “HU” diyebilirsiniz. Veya “ALLAH, ALLAH, ALLAH” diyebilirsiniz.

Biliyorsunuz “HU”, “OL DEDİ, OLDU.”daki nefestir. Veya ALLAH kelimesindeki “AL” tersten okunursa “LA”dır. Yani eksi sonsuzdan gelen “LA” frekansıdır. “LA” da artı sonsuzdan gelen “LA” frekansıdır. Bu iki titreşim karşılaştığında Hiçlikten, Heplik oluşur. Yani bütün etrafımızda gördüğümüz mevcudat var olur. Bunları neden anlatıyorum. O anda zihnimizi bu tür düşüncelere açarsak kendimizin ne kadar aciz olduğumuzu anlarız. Aynı zamanda boyutlar arası seyahat yapabilecek kadar da güçlü olduğumuz çıkar ortaya.

İsteyen okurum denesin. Bir şey kaybetmezsiniz. İsterseniz çok güçlü enerjiye sahip Türkçe mantra da verebilirim. Biliyorsunuz Mantra enerji üretmenizi sağlayan söz dizisidir. İyi çalışmalar.

Kalın Sağlıcakla…

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Ayasofya!
TURAN ŞALLI
SOSYAL VE KÜLTÜREL YAŞAMIMIZDA ROMANLAR
NURAN İKİZ
Turizm ve sahte gıdalar
Levent Büdüş
 MİRASTA ÜÇÜNCÜ KİŞİLER
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER