NURAN İKİZ
Bayram Havası
Yayın Tarihi: 28 Mayıs 2020, Perşembe
Diğer Yazıları

İlkbaharın sona ermesi ve yaz günlerinin başlamasını beklerken havaların bir gün bahar, bir gün hazan şeklinde geçmesine ne demeli... Oysa kış aylarının pek sert geçmemesi bizleri şaşırtmış, yazın erken geleceğini sanmıştık. Beklentilerimiz gerçekleşmedi, havalar bölgemizde daha hâlâ mevsim normallerinin altında geçiyor. ‘Bahara ermedi mevsim, hazan olup gidiyor’ şarkı sözündeki gibi…

Hele Ramazan Bayramında “Erzincan kent merkezinde sağanak yağış görülürken yüksek kesimlerde kar ve tipi etkisini sürdürüyor. Mayıs ayının sonlarına doğru adeta kara kışın yaşandığı yüksek rakımlı Kızıldağ, Sakaltutan ve Ahmediye geçitlerinde kışlık lastikleri bulunmayan araçlar zincir takarak ilerleyebildi. Erzincan Sivas karayolu üzerindeki Koçyatağı köyünden koyunları otlatmak için yaylaya giden Süleyman Akpolat’ın cesedi donmuş halde dere yatağında bulundu.” ve “Antalya'nın Akseki ilçesinin 2200 rakımlı Göktepe Yaylası, mayıs ayında kar yağışı nedeniyle beyaz örtüyle kaplandı.

Hava sıcaklığının artığı ilçe merkezinde bunalıp yaylalara çıkanlar ise Ramazan Bayramı'nın ilk gününe kar yağışıyla uyandı.” haberleri bu günlerde duyanları şaşırttı.

Havamıza neler oluyor? Koronavirüsün sıcak günlerde etkisini yitireceği iddiaları doğrultusunda yaz günlerini ne zaman yaşayacağız? sorularına yanıt aranırken Trakya’da da daha henüz sıcak günleri yaşamak mümkün olmadı. Evlerde kalorifer veya soba yakmasak da kalın giysilerimizi henüz çıkarma noktasına da gelemedik.

Hava konusunu televizyon kanalındaki programında işleyen Oylum Talu, konuk ettiği Gök Bilimci Prof. Dr.Ethem Derman’a Teksas’ta golf topu büyüklüğünde dolu yağmasının şaşkınlık yarattığını, yine Diyarbakır’da da bayramın ikinci günü sağanak yağışın ardından dolu yağışının sürücülere zor anlar yaşattığını, tarım arazilerinde zarara neden olduğunu söyleyerek bu konuda değerlendirme istedi. 

Derman, hava değişikliklerinin Güneşin üzerinde görülen lekelerin azalma ve çoğalmalarına bağlı olduğunu, son gözlemlerde lekelerin azalması ile mini buzul çağının beklendiğini söylemesi üzerine Talu, “Küresel ısınmadan söz edilirken mini buzul çağıda nereden çıktı?” sorusuna pek de net bir yanıt alamadı, “Beklentiler o yönde” diyerek geçiştirdi.

Yazın habercisi Haziran ayının başlarında belki beklediğimiz sıcak günlere kavuşuruz.

 

***

Bayram havasına gelince o da koronavirüs salgını önlemleri altında geçti. Televizyon, internet, hele akıllı cep telefonları olmasa bayram yaşantımız çekilmez olurdu. Sokağa çıkmadan, büyükler küçüklerle görüntülü bir şekilde konuşarak hem bayramın gereklerini yerine getirdi, hem de hasret giderdi.

Eskiler anlatırdı, telli telefonla şehirlerarası görüşmeler komedyenlere bile konu olurmuş.

Edirne’den bir kişi Erzurum’daki yakınıyla görüşmek için uzun süre sıra bekler, tam görüşürken de bir başka kişinin hatta girdiği çok olurmuş. Komedyenler bu durumu, “Diyarbakır çık aradan, Erzurum’la görüşüyorum!”, “Olmuyor ki kardeşim,Ankara benim hattıma ne giriyorsun. Çık aradan, çık… çık!..” diye güldürü haline dönüştürürlermiş.

Telefon santralleri yetersizmiş, isteyen istediği zamanda evine veya iş yerine telefon bağlatamaz, aylarca, hatta birkaç yıl bekleyen olurmuş.

Bu konuda Yazar Mehmet Barlas’tan bir anı aktarayım:

“1950'lere dayanan yıllarda Türk-Amerikan İttifakı'nın gereği olarak Ankara'ya gelen bir Amerikalı uzman, bir bakanın özel kalem müdürünün odasında sıranın kendisine gelmesini bekliyormuş. Derken içeriden bakanın bağırması duyulmuş. Amerikalı uzman özel kalem müdürüne ‘Bakan neden bağırıyor’ diye sormuş. Özel kalem müdürü ‘Bakan İstanbul'la görüşüyor’ diye cevap verince Amerikalı şaşırmış, ‘Bakan neden telefonla görüşmüyor’ demiş.

Eskiden şehirlerarası telefonla konuşmak öyleydi.”

Bugün böyle sorunlarımız yok, olanaklarımızın kıymetini bilelim.

Bir de internet var yeni dünyamızda… Evimizden çıkmadan bütün haberleri ve köşe yazarlarını okuyabiliyor, bütün yakınlarımızla, arkadaşlarımızla haberleşiyoruz internet sayesinde… 

Birbirimize sarılarak, salgınsız vesağlık içinde kutlayacağımız nice bayramlara…

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Ayasofya!
TURAN ŞALLI
SOSYAL VE KÜLTÜREL YAŞAMIMIZDA ROMANLAR
NURAN İKİZ
Turizm ve sahte gıdalar
Levent Büdüş
 MİRASTA ÜÇÜNCÜ KİŞİLER
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER