Şükrü Akıllı
KORONAVİRÜS  NEDENİYLE SAHİLLERİMİZDE YAZ SEZONU ÇOK FARKLI GEÇECEK
Yayın Tarihi: 12 Mayıs 2020, Salı
Diğer Yazıları

&Sayın Başkan, Dünyayı etkisi altına alan ve tedirgin eden, dolayısıyla ülkemizi de gerek sosyal alanda, gerekse ekonomik açıdan olumsuz etkileyen Koronavirüs ( Kovid-19)henüz etkisini yitirmiş değil. Ülke genelinde malum tedbirler devam ediyor. Uzun bir süre de devam edeceğe benziyor. Keşan’da durum nedir? Belediye olarak neler yapıyorsunuz?

          -İfade ettiğiniz gibi Ülkemiz virüs mücadelesine devam ediyor. İnsanlığı tehdit eden bu tehlike henüz geçmiş değil. Belediye olarak biz de önlemlerimizi alıyor, tedbirleri fazlasıyla uygulamaya çalışıyoruz. Vatandaşımızın yanındayız. Bu dönemde Devletini, Belediyesini, Güvenliği yanında hisseden vatandaş var. Onlara bu salgından korunması için evde kal diyorsak Belediye olarak hizmetlerimizi eksiksiz yapmalıyız. Bu çerçevede sürekli dezenfekte çalışmaları yapıyoruz. Gitmediğimiz apartman kalmadı. Maske konusunda iki yerde maske temin yeri açtık. Üretim merkezinde hazırlanan 125 bin maskeyi halkımıza ücretsiz veriyoruz. Mayıs sonuna kadar 300 bin maske üretimi hedefliyoruz. Kurumlarımızla müşterek çalışıyoruz. Bayrama kadar 5000 yardıma muhtaç insanımıza yardım kolilerini ulaştıracağız. Pazar yerlerimiz tedbirli bir şekilde hizmet veriyor. İlçe merkezimizin yanı sıra Saros körfezinde bulunan vatandaşlarımıza da hizmet götürüyoruz. Hastanemiz ve sağlık çalışanlarımız büyük bir özveri ile Enez ve İpsala ilçelerimize de bakıyor. Bu güne kadar bölgemizde elli vaka tespit edildi. İyileşme oranımız yüksek. Dört can kaybımız oldu. Başarılı bir kriz yönetiyoruz. Türkiye ortalamasının çok çok altındayız. Bu vesile ile başta sağlık çalışanlarımıza ve halkımıza da teşekkür etmek istiyorum.

&  Keşan Belediyesi olarak Saros körfezinde sorumluluğunuz altında ve hizmet götürdüğünüz önemli turizm merkezleri var. Turizm sezonunun açılmasına mevsimsel olarak bakarsak çok az kaldı. Bu bağlamda ve Virüs tedbirleri kapsamındaki hedef ve programlarınız nelerdir?

           -Bu sene için Erikli,Yayla için hayallerimiz ,projelerimiz vardı. Ancak bu virüs bizi erteledi. Bir de şöyle bir durum daha var. Bu yerleşim alanlarının koruma amaçlı yeni imar planları İlbank tarafından yeniden hazırlanıyor. Mevcut planlar yok hükmünde. Bu nedenle tadilat ruhsatı dahi veremeyecek durumdayız. Elimiz kolumuz bağlı. Bu planlar önümüzdeki yılda bitirilmesi halinde su şebekesi altyapı çalışmalarına gireceğiz. Ancak bu yıl hem salgın, hem de kredilerdeki kısıtlama nedeniyle bir gelişme olmayacak. Sezonun da geçen yıllara kıyasla çok farklı geçeceğini bekliyoruz. Yoğunluk yaşanmayacağını tahmin ediyoruz. Tatile gelecek vatandaşlarımızın çekinceleri olacaktır. Biz de sezon için tedbirlerimizi alıyoruz. Bu günlerde Denize, havuza girme ile ilgili, Kumda güneşlenme,  Şezlong kullanma konusunda da bazı kurallar ve tedbirler konuşulmaya başlanacaktır. Sosyal mesafenin korunması, hijyen kuralları mutlaka devam edecektir.Biz de bu yıldan itibaren Erikli,Yayla,Danişment sahillerimizde sertifikasyon dönemine gireceğiz. Kiraya verilen evler için kriterler bazında bir standart getireceğiz. Standartlara haiz olmayan,hijyen kurallarına uygun olmayan  Belediyenin kiralanması uygundur levhası bulunmayan, giriş çıkışlarda dezenfektesi yapılmayan, gelişigüzel fiyat uygulayan, sözleşmesi yapılmayan evler kiraya verilemeyecek. Modernize olmuş bir pansiyonculuğu korona olsun olmasın hayata geçirmeliyiz. Turizmde kaliteyi arttırmalıyız. Lafın kısası rehavete kapılmadan halkımızın da yardımı ile tedbirli olmaya devam edeceğiz. 

&  Röportajımın bundan sonraki bölümünü Erikliye ayırmak istiyorum. Uzun yıllardır ben de ailemle yaz aylarında Erikli ‘de yaşıyorum. Bildiğiniz gibi 5000 üyeli, 30 yıl boyunca Tüm Belediyecilik hizmetlerini halkın katkısı ile gerçekleştirerek Erikli’yi bu günlere taşıyan , benim de üç yıl 2.Başkanlığını yaptığım Turizm Geliştirme kooperatifini geçtiğimiz yıl  Ağustos ayında aktif ve Pasifi ile Belediyenize devir ettik. Omuzlarınıza bir yük daha verildi. Belediye- Halk buluşması toplantısında Eriklide  değişim konusunda bir sözünüz olmuştu, ayrıca Sorunların başında su sıkıntısı geliyor. Diğer konularla birlikte neler söylemek istersiniz?

-Erikli bizim için önemli. Kooperatifin de Erikli için çok güzel işler yaptığını ve önemli olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Otuz yılda on gömlek üstün iş yapmış. Belediyenin yapması gereken ancak yapamadığı her türlü hizmetleri vermiş.Sarosda ilk defa mavi bayrağı dalgalandırmış. Devir sırasında  Erikli-Kooperatif  bizim kızımızdır, Belediyeye gelin alıyoruz demiştim, kimse üzülmesin Belediyenin gücü ile mutlu olacak kızımız. Siz de devir aşamasında emek verdiniz,fikir ürettiniz, yol gösterdiniz bu da bizim için değerlidir. Yine devir aldığımız günlerde Erikli trakyanın Bodrumu olacak da demiştim. Eriklinin geleceği çok daha güzel olacaktır.  Bunun için çalışacağız. Ancak 2-3 yıla ihtiyaç var. Şu hususu da belirtmek zorundayım mücavir sahalar için İller Bankasından pay alamıyoruz.Kredi konusunda seneye daha iyi bir konumda olacağız.Her şeyden evvel koruma amaçlı planların bitirilmesi lazım ki altyapı çalışmalarına başlayabilelim. Erikliye yeni otogar, yeni Pazar yeri , Eğlence ve dinlenme yerleri, Spor alanları, Çocuk oyun alanları ile çağdaş bir Erikli ve Yayla hedefliyoruz.Erikli’nin Su konusunu da çözmemiz önceliğim izdir. Enez koca aliden su getirme çalışmamız var. Ancak meclisimiz aldığı kararla bu işi seneye bıraktı.

& Sayın Başkanım, 2012 yılında bizim yönetim dönemizde tozlu raflardan indirilerek gündeme aldığımız, daha sonraki yönetimlerce de takip edilen Mecidiye göletinden su getirilmesi projesi son aşamaya gelmişti. Bu çalışma askıya mı alındı?

-Hayır, askıya alınmış değil. DSİ ile temastayız. O projenin başlanmasını bu sene sağlıyoruz. Mecidiye göleti suyunun kapasitesi yeterli olmayacağından ilave olarak Kocaali projesini de devreye sokacağız.

&Mecidiye sınırları içinde, Erikliye girişte, Kanal yakınında Roman vatandaşların mevsimlik konakladığı bir alan vardı. Burası anayol üzerinde olması nedeniyle çok çirkin bir görüntü veriyordu. Çok ta eleştiriliyordu. Bugünkü gözlemlerimde buranın dikensi bitkilerle birlikte temizlenerek güzel bir görüntüye kavuşturulduğunu sevinerek müşahade ettim. Bu çalışmayı siz mi yaptınız?

-Evet, Mecidiye muhtarlığı ile birlikte yaptık. Erikliye girişte oradaki manzara benim de hoşuma gitmiyordu. Yaz aylarında temizlik yapan, atık maddeleri toplayan roman kardeşlerimiz  elverişsiz şartlarda yaşıyorlardı , insani açıdan düşündük ve onlara yeni bir yer bulduk.  5-6 dönümlük bu alanı düzenliyoruz. 70 çadır yerlerini hazırlıyoruz. Sularını vereceğiz. Tuvalet ve duş yerleri yapacağız. Bu suretle bir düzen sağlayacağız.

&Koronavirüs  salgını  mücadelesi döneminde ,Bu yılki  turizm sezonunda nasıl bir süreç öngörüyorsunuz.

-Pandemi dolayısıyla bu sene Turizm yönünde de bir değişim olacağı muhakkak. Geçen yıllardaki gibi hareketlilik olmayacak. İnsanlarımız tedirgin. Tedbirlerde bir yumuşama olsa da Sosyal yaşam kontrollü bir şekilde devam edecek. Festival ve konserler yapılmayacak. Plajlarda birtakım kurallar mutlaka konulacaktır.Belediye olarak sezon boyunca yapılması gerekenleri eksiksiz yapmaya çalışacağız.Erikli’nin iki giriş noktalarında  geliş-gidişler kontrollü olarak yapılacaktır. Tedbirler konusunda da halkımızdan anlayış ve yardım bekliyoruz.

&Bildiğiniz gibi Anayasamız ve yasalarımızda kumsalların kamuya ait olduğuna dair amir hükümler vardır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ,Erikli,Yayla,Danişment,Mecidiye sahillerinde  kumsalda 11 adet parsellenen alanlar Yargı kararlarına rağmen Muğla’da faaliyet gösteren  Muçev diye bir şirkete 10 yıllığına kiraya verildi. Kamu oyundan büyük tepki geldi. Ben de konuyu araştırarak köşemde yazdım. Hatta sizinle yaptığım telefon görüşmesinden sonra yargı kararlarını da size ulaştırdım. Kiralamanın iptali için de Yargıya bazı başvurular da yapıldı. Belediye olarak sizin bir itirazınız oldu mu? Bu konuya nasıl bakıyorsunuz.

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ülkemizin birçok yerinde, Muğlada böyle kiralamalar yapıyor. Önemli olan turizm altyapısının iyileştirilmesi. Sahiller halkındır  kiralanamaz anlayışı bence gözden geçirilmeli. Bu işlemlerle halka ait alanların arka planında  yapılanma hedefleniyor. Buralarda Duş, soyunma kabinleri, WC ler,büfeler yapılacak. Şezlong, şemsiye hizmeti verilecek. İşletmesini de özel şirketler yapacak. Aslında girmek istemiyorum ama  sordunuz tekrar değineceğim. Geçen yıl bu kiralamalar konusunda Meclisten yetki istedik ama verilmedi.  Bir süre sonra da Bakanlık Muçev diye bir şirkete kiralama yapmış. Ne yapabilirim?

& Birkaç günden beri Eriklideyim. Muçev’in bir faaliyetini göremedim. Şubat ayında Alt kiracı aradıkları yönünde duyumlar almıştık. Muğladan buralaragelirlermi, bilemiyorum. Bir de bu salgın ortaya çıkınca alt kiracı bulamazlar ise sözleşme iptaline giderler diye de düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

-Gelip gelmeyeceklerini ben de bilemiyorum. İrtibatım da yok. Ama şu da var geçen yıl plajların durumu iyi değildi. İşgaller vardı,bunları da görmemiz lazım. Bölgemiz insanı buralara alt kiracı olarak talip olsun isterim. Ama hazır olup olmadıklarını da bilmiyoruz. Yakın zamanda her şey açıklığa kavuşur herhalde. Bekleyip göreceğiz.

&  Sayın Başkan, Röportajıma son vermeden sizi tebrik etmek istiyorum.  En son geçen yıl yerel seçim öncesi Keşan’a gelmiştim. Bu gün röportajım için geldiğimde Keşan’da önemli değişimler gördüm. Yollar ,tretuvarlar yapılmış, Yeşil alanlar,göbek düzenlemeleri kent ekipmanları ve heykellerle güzel bir görünüme kavuşturulmuş. Darası sahillerimizin başına diyerek ,bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Düşüncelerinizi samimi olarak içtenlikle paylaştığınız röportajım için de teşekkür ediyorum.

-Güzel sözlerinizden memnun oldum. Ben de teşekkür ediyorum. Henüz yolun başındayız. Keşan’ımız çok daha güzel olacak. Bunun için yorulmadan çalışıyoruz. Sahillerimiz de Trakya’mızın, ülkemizin önemli bir barçası. Buraları da turizme yönelik olarak daha yaşanabilir hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın bir zamanda da buralardaki farkı hep birlikte göreceğiz inşallah. Hizmetin partisi olmaz. Halkımızla birlikte güzelliklere imza atacağız inşallah.

 

 

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
TEMSİL UYGULAMALARI
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK