M. ENİS ŞENSEVER
Covid 19 ve Evde resim yapıyoruz (3)
Yayın Tarihi: 14 Nisan 2020, Salı
Diğer Yazıları

Şimdi bu öldürücü virüs nedeniyle evlerde yaşam başladı. İnsanların doğal olarak dışarıda ki yaşamının kısıtlanması bir anda olmuyor. Ama Çin bunu en sert tedbirlerle aldı. Bize çok tuhaf gelse de zorla kapıları çiviledi.

Resim – 9.   Eskiz- Ayrıntısız, hızlı ve konunun esprisini yakalamak 

 

Dün bir video izledik tv lerde. İtalya da polisler halkı evde tutabilmek için, mahallelere gidiyor ve ellerinde gitar şarkı söylüyorlar. Bizde Kocaeli B.Belediyesi evde sıkılan bir kadının mesajı üzerine ekipler harekete geçerek, kadının bulunduğu sokakta megafonla evlerin pencere ve balkonlarında egzersiz yaptırdı. Red Bull Sunar. # Evde Çal, canlı konserler serisinin son konuğu KALBEN oldu. Klasikleşen şarkılarının yanı sıra Kalp Hanım isimli albümüne ait şarkıları da seslendiren Kalben, aman evde kendinizi bırakmayın mesajı vermiştir. Bende 26 Mart günü şimdi çalışma zamanı diyerek çizim masamı ve masamda asılı bir sistem üzerindeki (tasarım bana ait) kompozisyondan çalıştığım çizimi paylaştım. Bu çizim yarım bırakılmıştır. Daha sonra tamamlayıp paylaşacağım .

    

Resim – 10.   Modelden Ölçü alıyoruz.

 

      Evet dostlar, bizde şimdi evde resim yapacağız.

     

      Herkes kalemi kağıdı eline alsın. Mutfaktan bir soğan alın. Işığı da soldan alarak çizmeye başlayalım. Solaklar ışığı sağdan alabilir diye Facebook ta paylaşmıştım. Bu yazımı Yenigün gazetesinde yayınlandığında Edirne Yenigün e gazete diye gün ve sayfa numarasını Google  dan  girdiğinizde görebileceksiniz.

      Değerli arkadaşlar hepimizin yeteneği var yada yok, meselemiz bu değil. Böyle kısıtlı ortamlarda beklide hiç denemeyenlere de fırsat sunarak bir paylaşımı hayata geçiriyoruz.

Zorunlu bu süreç de evde hayat var bağlamında resim yapacağız.

Resim – 11. Önce konunun ana hatlarını bastırmadan çizeriz.

 

      Renge girmeden önce Desen çizeceğiz. Yani kara kalem resim çalışacağız. Renk bir psikolojik öǧedir. Şimdilik rengi devreye sokmayacağız.  Şunu bilmeliyiz ki, J.A.Dominique INGER ‘’ desen resmin namusudur’’ifadesini kullanır. Çizginin nedenli önemli olduğunun altını çizmiştir. Çizgi başlıbaşına bir anlatım aracıdır. Şimdi, herkesin evinde resim kağıdı olmaya bilir. Dosya ya da fotokopi kağıdı da olabilir. Mutlaka dereceli kalem olmaya bilir. Dereceli kalemlerimiz H serisi sert, B serisi yumuşak kalemlerdir. Genelde HB ve B, 2B,3B,4B gibi yumuşak uçlar daha siyah koyu iz veriler. Ancak okul kalemleri  olan ve  piyasada ki markalar genelde HB dir. İşimizi görürler. Silgi de evlerde olacağını tahmin ediyorum. Yada torunlardan edinin. Yumuşak silgiler ayrıca silerken kirletmezler. Hamur silgiler de vardır. Bu genelde yoğun çizimde 4B gibi kalın izleri silmek yerine tamponluyarak aldırırız. Birde altlık gerekecek. 3 mm lik bir medefe yada karton, mukavva. 35x50 cm yeterlidir. Oda yoksa, evde bir atlas varsa, kalınca bir ansiklopedi cildi de olabilir. Bir düz tepsinin tersini de kullana bilirsiniz. Sonuçta bize üzerinde bize çalışma imkanı verecek bir şeyi kullanabiliriz. ( Resim – 3/4)

Resim – 12.  Sonra iç kontur ve ayrıntıya gireriz.

 

       Biz genelde çizime başlarken el uzluğumuzun (meleke) gelişmesi için eskilerin meşk diye adlandırdığı ısınma çalışmaları yaparız. Gelişi güzel, sırf kalemi tutma, kavrama, çizgimizi deneme açısından önemlidir. Okunmuş gazetelerin bulmaca sayfaları bunun için idealdir. Deneme yapın. Önce rastgele çizin. Çocukların karalama evresi gibi bir şey sonuçta. Henüz bir çizim yapmıyorsunuz. Bol bol karalama yapın, deneyin. Nasıl iyi doktor olurumun cevabı bol bol hasta bakmaktır. Nasıl iyi çizim yaparımın cevabı bol bol çizmekten geçer.

DİĞER YAZARLAR
NURAN İKİZ
KORKU
Recep ÇINAR
Özgül ağırlık!    
Levent Büdüş
 MİRASTA ÜÇÜNCÜ KİŞİLER
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER