Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Yayın Tarihi: 19 Mart 2020, Perşembe
Diğer Yazıları

         Son günlerde hepimiz yoğun endişe içerisindeyiz. Ülkemizde bulunan salgın hayatı neredeyse durdurma noktasına getirmiş durumda. Bu süreç hepimiz için stres ve endişe dolu. Koronavirüs hakkında duyduklarımız, okuduklarımız, her geçen gün eklenen gelişmelerden etkilenmemek pek mümkün değil. Dünyada birçok kişiyi etkileyen bu virüs ruh sağlığımızı da tehdit etmektedir. Bu süreçte kaygıyı yönetebilmek zorlaşsa da ruh sağlığımızı korumak gerekecektir.

      Sağlık bakanlığının aldığı tedbirler kapsamında evde kalmamız ve sosyal izolasyonu sağlamamız gereklidir. Ciddiye alınması gereken bu virüs insandan insana bulaşabilen ve hızla yayılabilen bir virüs olduğundan mümkün olduğunca evde kalmak, dışarıda bulunmamak gereklidir. Evde olduğumuz süre boyunca kaygımızı tetikleyen bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki sosyal medya ve asılsız haberlerdir. Sosyal medyada dolaşan asılsız haberler kaygımızı tetiklemektedir. Yanlış inanışlar, yanlış bilgiler bizi umutsuzluğa ve karamsarlığa sürüklemektedir. Bunlardan kaçınmak kaygıyı yönetebilmekte ilk unsurdur. Yalnızca resmi ve aslı olan haberleri takip etmek, sosyal medyada yalnızca bu kaynakları takip etmek bu süreçte bize yardımcı olacaktır. Evde olduğumuz süre boyunca hayatımız elbette ki değişecektir. Şuan hiçbirimizin hayatı 2 hafta öncekiyle eş değil. Son 1 haftadır tehlike altında hissediyor ve tetikleniyoruz. Bu süreçte beynimiz tehlikeyi algıladığından tetikte olmaya koşullanıyor. Tetikte olma durumu şiddetlendikçe ruhsal dengelenme bozuluyor ve ruh sağlığımız olumsuz etkileniyor. Bu süreçte beden sağlığımız kadar ruh sağlığımızı da önemsemeliyiz. Ruh sağlığımızdaki denge bozulmaları bağışıklık sistemimizi bozabileceğinden ruh sağlığımıza da yatırım yapmalıyız. Süreçte en önemli konunun evde kalmak, yayılımı azaltmak olduğunu biliyoruz. Evde kaldığımız sürede ise hepimiz için hayat eski rengini haliyle kaybetti. Ancak evde kendimiz için çeşitli hobiler ve uğraşlar üretmek bu süreçte ruh sağlığımızı ve kaygımızı yönetmemize yardımcı olacaktır. Mandala boyamak, el işi yapmak, puzzle yapmak en rahatlatıcı hobilerdendir. Stres yönetimi ve kaygı kontrolü konusunda bize fayda sağlar. Evde nefes egzersizleri ve meditasyon uygulamalarına yer vermek kaygı kontrolünde bize yardımcı olur. Birçok seminerimde örneklerle anlattığım nefes egzersizleri bu süreçte çok faydalı olacaktır. Nefes egzersizleri ve meditasyonla ilgili videolardan ve çeşitli aplikasyonlardan faydalanabilirsiniz. Bu süreçte en büyük gündemimiz ve en sık konuştuğumuz konu elbette koronavirüs. Ancak evde olduğumuz süre boyunca başka gündemler ve konular yaratmak bizim için sağlıklı olacaktır. Geleceğe dönük hedefler koymak, planlar belirlemek de bizim salgın gündeminden uzaklaşmamıza yardım eder. Bu süreçte evde beslenmemize, kafein tüketimimize, egzersiz yapmamıza dikkat etmemiz kaygıyı kontrol etme konusunda yardımcı olur.

  Ülkece geçirdiğimiz bu zor günleri hep beraber aşacağımıza inanıyorum ancak bu süreçte en önemli olan acil durumlar ve mecburi haller dışında evden çıkmamaya gayret göstermek. Hepimiz için sağlıklı günler diliyorum.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Recep ÇINAR
Balkan (Bal - Kan)!
Selçuk Duranlar
TÜRK LOJİSTİK SEKTÖRÜ
Seyide ESEN
İlle de ‘Keşan’ olsun…
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK