Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Yayın Tarihi: 19 Mart 2020, Perşembe
Diğer Yazıları

         Son günlerde hepimiz yoğun endişe içerisindeyiz. Ülkemizde bulunan salgın hayatı neredeyse durdurma noktasına getirmiş durumda. Bu süreç hepimiz için stres ve endişe dolu. Koronavirüs hakkında duyduklarımız, okuduklarımız, her geçen gün eklenen gelişmelerden etkilenmemek pek mümkün değil. Dünyada birçok kişiyi etkileyen bu virüs ruh sağlığımızı da tehdit etmektedir. Bu süreçte kaygıyı yönetebilmek zorlaşsa da ruh sağlığımızı korumak gerekecektir.

      Sağlık bakanlığının aldığı tedbirler kapsamında evde kalmamız ve sosyal izolasyonu sağlamamız gereklidir. Ciddiye alınması gereken bu virüs insandan insana bulaşabilen ve hızla yayılabilen bir virüs olduğundan mümkün olduğunca evde kalmak, dışarıda bulunmamak gereklidir. Evde olduğumuz süre boyunca kaygımızı tetikleyen bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki sosyal medya ve asılsız haberlerdir. Sosyal medyada dolaşan asılsız haberler kaygımızı tetiklemektedir. Yanlış inanışlar, yanlış bilgiler bizi umutsuzluğa ve karamsarlığa sürüklemektedir. Bunlardan kaçınmak kaygıyı yönetebilmekte ilk unsurdur. Yalnızca resmi ve aslı olan haberleri takip etmek, sosyal medyada yalnızca bu kaynakları takip etmek bu süreçte bize yardımcı olacaktır. Evde olduğumuz süre boyunca hayatımız elbette ki değişecektir. Şuan hiçbirimizin hayatı 2 hafta öncekiyle eş değil. Son 1 haftadır tehlike altında hissediyor ve tetikleniyoruz. Bu süreçte beynimiz tehlikeyi algıladığından tetikte olmaya koşullanıyor. Tetikte olma durumu şiddetlendikçe ruhsal dengelenme bozuluyor ve ruh sağlığımız olumsuz etkileniyor. Bu süreçte beden sağlığımız kadar ruh sağlığımızı da önemsemeliyiz. Ruh sağlığımızdaki denge bozulmaları bağışıklık sistemimizi bozabileceğinden ruh sağlığımıza da yatırım yapmalıyız. Süreçte en önemli konunun evde kalmak, yayılımı azaltmak olduğunu biliyoruz. Evde kaldığımız sürede ise hepimiz için hayat eski rengini haliyle kaybetti. Ancak evde kendimiz için çeşitli hobiler ve uğraşlar üretmek bu süreçte ruh sağlığımızı ve kaygımızı yönetmemize yardımcı olacaktır. Mandala boyamak, el işi yapmak, puzzle yapmak en rahatlatıcı hobilerdendir. Stres yönetimi ve kaygı kontrolü konusunda bize fayda sağlar. Evde nefes egzersizleri ve meditasyon uygulamalarına yer vermek kaygı kontrolünde bize yardımcı olur. Birçok seminerimde örneklerle anlattığım nefes egzersizleri bu süreçte çok faydalı olacaktır. Nefes egzersizleri ve meditasyonla ilgili videolardan ve çeşitli aplikasyonlardan faydalanabilirsiniz. Bu süreçte en büyük gündemimiz ve en sık konuştuğumuz konu elbette koronavirüs. Ancak evde olduğumuz süre boyunca başka gündemler ve konular yaratmak bizim için sağlıklı olacaktır. Geleceğe dönük hedefler koymak, planlar belirlemek de bizim salgın gündeminden uzaklaşmamıza yardım eder. Bu süreçte evde beslenmemize, kafein tüketimimize, egzersiz yapmamıza dikkat etmemiz kaygıyı kontrol etme konusunda yardımcı olur.

  Ülkece geçirdiğimiz bu zor günleri hep beraber aşacağımıza inanıyorum ancak bu süreçte en önemli olan acil durumlar ve mecburi haller dışında evden çıkmamaya gayret göstermek. Hepimiz için sağlıklı günler diliyorum.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
VİCDAN SESİ
NURAN İKİZ
FESTİVALLER
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
SAĞLIK DEPOSU: KAKULE
Recep ÇINAR
Toplu Taşımacılık ve ETUS
Ahmet Acaroğlu
TÜRK  DEVLETLERİ  TEŞKİLATI 
Selçuk Duranlar
SAĞLIKLI KENTLER
Şükrü Akıllı
DÜZEN
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Ünlü Yazar Jane Austen’ın Sözlerini Yorumlarken (1)
TURAN ŞALLI
“ÜÇ KURUŞ” EURO’YA YENİK DÜŞTÜ!
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Zafer Dereli
EYLÜL 2021  ASGARİ GEÇİM ENDEKSİ SONUÇLARIMIZ AÇIKLANDI
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK BOZCAADA GEZİ NOTLARIM
Hüsnü Sarıgül
Suriyeliler denizde, Mehmetçik Suriye’de
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Mehmet Ali ESMER
Bir Kitap, Bir Anekdot: TALAT PAŞA ve MUSTAFA KEMAL PAŞA
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
M. ENİS ŞENSEVER
İkinci Mahalle Resim Sergisi (2)
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Prof. Dr. Özer ERGÜN
Kurbanda Hijyen ve Gıda Güvenliği Niye Önemli?
Hüseyin Erkin
Edirne 'Fatih Sultan Mehmet' ile özdeşleşmeli
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül