Levent Büdüş
Hayat gelecektir
Yayın Tarihi: 14 Mart 2020, Cumartesi
Diğer Yazıları

Bilmiyorum yakınımda benim kadar hayatı keşfeden biri var mı? Samimiyetle, içten pazarlıksız kimseyi birbirinden ayırmadan; birbirinden alakasız mekânlara girip çıkan, bir başka ortamda tanıdığı kişi tarafından “Burada ne işin var” diye şaşırılan…

Bazen geçmişi düşünüp de gidip güncel durumuna bir bakayım dediğimde ziyaret ettiğim yerlerin hâlâ aynı kalmış, nasıl bildiysem öyle kalmış olduklarını görüyorum; değişmeyi, gelişmeyi başaramamış bu yerlerin değişip dönüşmeye de pek niyetleri yok ama bahaneleri çok.

Değişim kolay değildir.

Kolay değildir değişim; diri diri derisi yüzülür gibi olur insan hele ki tekrar eden hep aynı işlerde günleri kendince makul geçiyorsa; aynı heyecanları aynı hedefleri biraz az biraz fazla yineler durur.

Bir arkadaşım gittiğim bir mekânda karşıma çıkıyor; bundan yirmi yıl önce konuştuğumuz konuların, sanatsal hazların müptelalığında hâlâ ilk günkü gibi; peşinden güncel yaşamı eleştiriyor ve eski günleri özlüyor. Bir başka arkadaşımı hiç değişmeden bir kulübün maçlarını takip ederken buluyorum, tabii başka başka kulüplerin maçlarını aynı değişmezlikle takip eden arkadaşlarım da var; dünya da farksız: hepsinin yılları topu izlemekle; bir golle abat bir golle bedbaht olmakla geçmiş. Biri bir sergide karşıma çıkıyor, yıllar geçmiş ancak hisleri hiç incelmemiş; aynı iştahla aynı sanatsal verileri tüketmekle meşgul. Bütün bu insanlar beni hep kendileriyle kurduğum samimi bağlarla tanıyorlar ve aynı sohbeti yapmamı benden bekliyorlar; o günlerdeki gibi, sindirmeden önceki iştahı...

Ben onlara değişimi, menzili ve bir sonraki olası menzili anlatıyorum ama nafile… Hatıra, anı olarak yaşanırsa güzeldir ama güncel yaşamda hatıralara kapıldığında insan dibe çöker, yosun tutar ve paslanır.

Değişimden ve yenilenmeden korkmayın!

Felsefe sonsuza dek sabit kalmaz, gelişerek devam eder ve felsefe sıkı sorgulamalara muhtaçtır ancak bu tabii görevi değişen ve gelişen bilinçler yapabilir. İnsanların geneli maalesef değişmekten, yenilenmekten korkuyor bu yüzden zamanı hakkıyla değerlendiremeyerek acıların, mağduriyetlerin içine yuvarlanıyor. Genellikle bir zamanlar neyle tanışmışlarsa ya da onlara ne öğretilmişse o yolda kalmayı kendilerine hedeflemişler; bu da bir felsefe tabii!

Hayat gelecektir, bizler Edirne’yi geçmişte değil gelecekte görmeliyiz.

Zaman daima akar-genişler ve belirlenmiş vakit sona erer. Edirne’yi geleceğe yönlendirmeliyiz. Gelecek için geçmişte yaşayarak yapılan her tasarım geçmiş tarafından yutulmaya mecburdur ve böylece kendimizi başkalarının geleceğine mahkûm ederiz!

Kurgu gerçekliği aşmak:

“Teslim olmayacağız” derken bir insan sonuna kadar köhneliğe inanıyor olabilir. İnsanlar paylaştıkça, doğru olan yeniyi öne çıkardıkça geleceğe tutunur ve geçmişin atıl yanını cesaretle bırakması gerektiğini kavrar. Atıl kavramlar üzerinden ideal yaşamlara, kentlere ulaşmak imkânsızdır.

Ülkemizde yeni fikirlerin serbestçe konuşulmasına, tartışılmasına ihtiyaç var ama yeni düşünceler üzerinde çalışanların, kavramlar üzerine emek veren yazarların, düşünürlerin ve sanatçıların yerine tercihen bildik akademik tekrarlar sürekli harmanlanıyor, ısıtılıp duruyor. Tartışılmayanı, tartışılmaktan korkulanı tartışmaya açmalıyız ki üretimden sorumlu kişiler harekete geçebilsin böylece akademi personeli de yeni veriler üzerinde çalışabilsin. Öyle ki tüm vatandaşlar hep beraber yaşamın zorluklarını aşmanın hazzına sanat, bilim ve teknikle varalım.

Hayat hiçbir zaman geçmiş değildi; kısmen şimdi gibi algılansa da zihinler hep gelecektedir, belki birkaç dakika sonrasının hedefinde, belki de yılların, yüzyılların! İnsan daima geleceği yaşar ancak doğallıkla bütünlenmiş bir gelecek insana yaraşır.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK