Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Coronavirüs Çocuklara Nasıl Anlatılır?
Yayın Tarihi: 13 Mart 2020, Cuma
Diğer Yazıları

Coronavirüs son günlerde ülkemizde oldukça paniğe neden oldu. Yetişkinlerin kaygısı yüksekken aynı kaygıyı çocuklarda da görebiliyoruz. Tüm toplumu ilgilendiren bu durumun endişe uyandırması elbette oldukça normal. Hepimizin bu durumla ilgili endişeleri olacaktır.

Çocuklar ise bu konuda biz yetişkinlerden aldıkları bilgi ile konuya hâkim olmaktadırlar. Çocuklara, bu konuyu kaygı uyandırmadan anlatmak ve çeşitli önlemler almalarını sağlamak oldukça önemlidir.

Coronavirüs ülkemizde her yerde konuşulmaktadır. Medyada, sokakta, okulda, iş yerlerinde en sık konuşulan konu bu olmuştur. Ebeveynler, bu konuda çocuklarını nasıl yönlendireceklerini ve onlara bu durumu nasıl açıklayacaklarını merak etmektedirler. Bu konuda ebeveynin kaygısını yönetebilmesi önem taşımaktadır. Çünkü çocuklar bu kaygıyı okuyabilmektedir.

Ebeveynin yüksek kaygısı varsa çocuğun da kaygısının yüksek olması kaçınılmazdır. Ebeveyn kaygılı ve stresliyse çocuk da benzer bir tutum içerisine girer. Ebeveyn kendi duygularını kontrol altına aldıktan sonra çocuğuyla bu konuyu görüşme eğilimine girmelidir.

Çocuklarla bu konu konuşulmaktan kaçınılmamalıdır. Çocuklar bu konuda ne kadar gerçek ve doğru bilgiye sahip olursa bu süreçte kaygıları o kadar düşük olabilmektedir. Bu konuda en iyi bilgiyi ise ebeveynlerinden öğreneceklerdir. Çocuklar akran gruplarında bu konuyu sık sık konuşabilmektedir. Akran gruplarında konuşulan bu konuda yanlış bilgi aktarımları, abartılı örnekler, korkutucu cümleler kullanılabilmektedir. Bu da çocukların kaygılarını tetiklemektedir. Bu noktada çocuğun doğru bilgilerden emin olması gereklidir. Bunun da sağlayıcısı ebeveynlerdir.

Çocuklardan bu konunun saklanması, hiçbir şey yok gibi davranılması çocukların bu durumu rahat atlatmasını sağlamaz. Aksine çocukları daha fazla endişelendirir. Maske ile gezen birini gördüğünde korku duyabilir.

Çocuklar bu konuda yeterli bilgiye sahip olmazsa güven duygusu geliştiremezler. Çocuklar bu konuda yeterli bilgiye sahip olduklarında bu konuda önlem almaları gerektiğini fark ederler ve daha dikkatli olurlar. Aynı şekilde ebeveynin de önlemlerini gören çocuk endişelerini kontrol edebilir hale gelir. Ellerini yıkamak, eve gelince kıyafetlerini değiştirmek, çok fazla temasta bulunmamak, ortak eşyaları kullanmamak gibi önlem kurallarına uymak gerektiği çocuklara korku uyandırmadan, tehdit edilmeden anlatılmalıdır. Rol model olunarak bunları yapması sağlanmalıdır.

Bu dönemde günlük rutinler değiştirilmemeye dikkat edilmelidir. Günlük rutinleri değiştirmek, abartılı önlemler almak, panik ve kaos hali yaratmak çocukların kaygısını arttırmaktadır. Çocuklarda coronavirüs ile ilgili en az kaygı duyulmasını sağlamak ebeveynin kaygısını yönetmesinden geçtiği unutulmamalıdır

Herkese keyifli bir hafta sonu dilerim.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan 150 SIR!(7)
NURAN İKİZ
Canını vermek
ERCAN KERMAN
LÜTFEN DİKKAT-İTİRAFNAMEDİR
Levent Büdüş
O ADAM O KADIN VE ŞAİR
Şükrü Akıllı
SAROS KÖRFEZİNDE LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEK.
TURAN ŞALLI
 ROMANLARIN SİNEMA GÜNLERİNDEN KALANLAR
CELİL ÖZCAN
99 YILDIR DEĞİŞMEZ BAŞKOMUTANIMIZ
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
PANDEMİ ÖNCESİ VE SONRASI DENİZ TİCARETİMİZ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
ADAY MEMURKEN İSTİFA EDEN SINAVSIZ OLARAK YENİDEN ATANABİLİR Mİ?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER