Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Obsesif kompulsif bozukluk
Yayın Tarihi: 06 Mart 2020, Cuma
Diğer Yazıları

Saplantı-zorlantı bozukluğu olarak da bilinen obsesif kompulsif bozukluk sık rastlanan psikiyatrik rahatsızlıklardandır. Günlük hayatta hepimiz endişe duyabiliriz. Ancak bu endişe ile baş etmenin yolunu bir şekilde buluruz.

Takıntılı düşüncelerimizin ve endişelerimizin günlük hayatımızı sekteye uğratacak hale gelmesi ve bunlarla baş edemeyecek düzeyde olmamız ise obsesif kompulsif bozukluk adı verilen ruhsal sıkıntıyı doğurmaktadır. OKB, obsesyonlar ve kompulsiyonlar döngüsünde ilerleyen takıntılı düşünce, fikir ve dürtüler ile yineleyici davranışların bir arada olduğu rahatsızlıktır.

Obsesyon, takıntılı düşünceyi ifade etmektedir. Takıntılı düşünce, fikir veya dürtüler söz konusudur. Kişi bunlara engel olamaz. Bu düşünceleri otomatik olarak zihne düşerler. Kişinin isteği dışında gerçekleşir.

Kişinin yoğun sıkıntı ve kaygı duymasına neden olurlar. Kompusiyon ise obsesyonların neden olduğu yoğun sıkıntı ve kaygıdan kurtulmak, bunu azaltmak için kişinin başvurduğu yineleyici davranış veya zihinsel eylemdir.

Genellikle ergenlik döneminde başlayan ve kadınlarda daha sık görülen okbnin görülme oranı yüzde 2-3 civarındadır. Obsesif kompulsif bozukluğun çeşitleri vardır. Tek bir tipte görülmemektedir.

Bulaşma Obsesyonu ve Temizlik Obsesyonu : Kişilerin kir, toz, mikrop kapacağı, bulaşacağı endişesiyle ilgili sıkıntı duymasıyla seyreder. Kimyasal maddeler, deterjanlar da kişinin endişe duyduğu alanlardır. Kişiler bedenlerine, elbiselerine farklı maddelerin bulaşacağı düşüncesiyle sıkıntı hissedeler ve bu sıkıntıyı gidermek için sık sık el yıkarlar, duş alırlar, çamaşır yıkarlar, temizlik yaparlar.

Kuşku ve kontrol obsesyonu: Kişi ocağın, ütünün, kapının açık kalmış olabileceği ile ilgili şüphe duyar ve sık sık kontrol etmek ister. Bu kuşku ve kontroller birçok alana yayılmış şekilde görülebilir.

Saldırganlık obsesyonu: Kişi elinde olmadan bir başkasına zarar vereceği ile ilgili endişe duyar. Kötü söz,rahatsızlık verme, zarar verme bu kişilerin en çok endişe duyduğu alanlardır.

Cinsel içerikli obsesyonlar: Kişilerin kendine, yaşına, toplumdaki yerine yakıştıramadığı cinsel içerikli düşüncelerinin olması ile seyreder.

Dini içerikli obsesyonlar: Kişiler dini inançlarına tamamen zıt düşüncelerle boğuşur ve buna engel olamaz. Namaz sırasında Allah’ın varlığından şüphe duyma gibi.

Simetri-düzen obsesyonu: Kişi tüm yaşamında simetriye ve düzene fazlaca önem verir. Buna göre hayatını sürdürür.

Sayma kompulsiyonu: Belirli bir sayıya kadar saymadan işinin yolunda gitmeyeceğini düşünme ve buna göre hareket etme.

Biriktirme, saklama obsesyonu: Kişi ilerde gerekli olabilir düşüncesiyle ile gereksiz eşyaları bile biriktirir ve saklar.

OKB kişilerin günlük hayatta düzenli olmasından, temiz olmak istemesinden, virüs sebebiyle ellerini sık sık yıkamasından farklı bir durumdur. Kişi kontrol etmek istese de başarı kaydedemez. Kişinin günlük hayatını sıkıntıya sokar. OKB’nin tedavisinde ilaç ve psikoterapi sonuç vermektedir. OKB belirtileri olduğunu düşünen kişilerin tedavi için beklememesi gereklidir.

Herkese keyifli bir hafta sonu dilerim.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan 150 SIR!(7)
NURAN İKİZ
Canını vermek
ERCAN KERMAN
LÜTFEN DİKKAT-İTİRAFNAMEDİR
Levent Büdüş
O ADAM O KADIN VE ŞAİR
Şükrü Akıllı
SAROS KÖRFEZİNDE LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEK.
TURAN ŞALLI
 ROMANLARIN SİNEMA GÜNLERİNDEN KALANLAR
CELİL ÖZCAN
99 YILDIR DEĞİŞMEZ BAŞKOMUTANIMIZ
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
PANDEMİ ÖNCESİ VE SONRASI DENİZ TİCARETİMİZ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
ADAY MEMURKEN İSTİFA EDEN SINAVSIZ OLARAK YENİDEN ATANABİLİR Mİ?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER