Ertan Çekiç
GİDECEĞİMİZ YER
Yayın Tarihi: 03 Mart 2020, Salı
Diğer Yazıları

                Bir şeyi çok istediğinizde tüm dünya size yardım eder.

                Hayatımızda yaptıklarımızı, iki yoldan giderek yaparız. Bu yoların birincisine, (nerdeyse onda dokuzudur) zihinsel yol denir. Diğeri ise fiziksel olan yoldur. Önemli olan bana göre birinci olandır.

                Nereye, nasıl, ne zaman, niçin, kiminle gideceğimizi zihinsel olarak; en ince ayrıntısına kadar hesapladığımızda bu soruların cevaplarını verebiliriz. İleride ulaşmak istediğimiz noktayı net bir şekilde zihnimizde gördüğümüzde artık yola koyulmanın zamanı gelmiştir. Ve o yol ilk adımla başlayacaktır.

                Bir zamanlar küçük bir ortaokul öğrencisi, suratı asık bir şekilde eve gelir. Çantasını fırlatır. Odasına koşar ve ağlamaya başlar. En büyük rüyasını gerçekleştirememiştir. Okulun basketbol takımına girmek için elinden geleni yapmış ama başaramamıştır. Annesi sessizce odaya girmiş ve şefkatle sormuş ‘ne oldu? Takıma giremedin mi?’ demiş. Küçük delikanlı, bana ‘ sen daha küçüksün!’ dediler, demiş. ‘ yavrum önemli olan, takıma giremeyecek kadar küçük olman değil, içindeki basketbolcunun ne kadar büyük olduğu!’ demiş.

                Küçük delikanlı bu sözlerden sonra, yatağından doğruldu, kendini her zamankinden daha güçlü hissediyordu. Evet, belki küçüktü ama içindeki basketbolcu çok büyüktü. Ertesi sabah erkenden antrenmana gitti. Her gün, her hafta, her ay… Gün geçtikçe hem içindeki basketbolcu hem de azmi büyümüş. Ertesi sene takım seçmeleri yine yapılmış. Bu defa, minik delikanlının içindeki büyük basketbolcu, kendini yeterinde göstermiş. Takımın hocası, ondan çok etkilenmiş. Daha sonraki seneler takımdaki yerini hem korumuş hem de kendini daha çok geliştirmiş.

                Ve tüm dünya, bir zamanlar okul takımına bile giremeyen Michael Jordan’ ı basketbol tarihinin en başarılı oyuncusu olarak tanımış.

                 Eğer bir şeyi çok isterseniz tüm dünya ama istisnasız tüm dünya yolunuzdan çekilir ve size bilerek ya da bilmeyerek yardım eder.

                Kendinizi keşfedin ve gideceğiniz yeri belirleyin. Baş+arı-lı olmak için arı gibi çalışmak gerektiğini de unutmayın J

 

REKABET HİSSİ

                Okullarda, duyguların nasıl ifade edildiğine yönelik çalışmalar yapılır. Çeşitli surat ifadeleri ile hangi duygunun ifade edildiği belirlenir. Duyguların önemi, her geçen gün daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Daniel GOLEMAN’ın ‘Duygusal Zeka’ adındaki kitabında: İnsanın davranışlarını, duygusal zekanın, bilişsel zekaya oranla on kat daha fazla etkilediği ve yönlendirdiği belirtilmektedir. Duygu yönetimini iyi yapan bireyler ve yöneticiler verimi sağlamaktadırlar. Size bununla ilgili bir duygu kontrol hikayesi anlatmak istiyorum;

Ünlü bir iş adamı, bir gün çelik işleyen fabrikalarından birini denetliyordu, fabrikasından yeterince verim alamadığını düşünüyordu, bunun nedenini ustabaşına sordu:
 – Ustabaşı, sen becerikli birisin neden fabrikadan yeterince verim alamıyoruz?
Ustabaşı cevap vermiş:
– Patron, bütün işçilere göz açtırmadım, çok çalıştırdım az çalışırlarsa işten atmakla dahi tehdit ettim. Fakat yeterince verim alamadık.
İş adamı fabrikadaki işçilerden birine sordu:
– Bugün kaç ton çelik işlediniz?
– on iki
İş adamı fabrikanın görünen bir yerine büyükçe 12 yazdı ve çıkıp gitti. Gece vardiyasının işçileri geldiklerinde 12 rakamı ne anlama geliyor diye sordular. Gündüz vardiyası işçileri de:
– Patron bugün bize kaç ton çelik işlediğimizi sordu, 12 ton diye cevap verdik, buraya 12 yazdı ve gitti.
Ertesi gün iş adamı tekrar fabrikaya geldi. Yazdığı 12 rakamı silinmiş ve yerine 15 yazılmıştı. Gündüz vardiyası işçileri geldiklerinde 15 yazısını gördüler. Gece vardiyası işçileri daha iyi iş çıkarmıştı.
Gece vardiyası işçilerinden daha üstün olduklarını ispat etmek için büyük bir gayretle çalıştılar ve yere 18 yazdılar. Kısa sürede fabrikanın verimi o civardaki bütün fabrikaları geçti.

Nasıl olduğunu iş adamı şöyle açıkladı:
“Daha verimli olmak için şirket içinde rekabet hissi uyandırılmalıdır. Amaç çalışanları daha çok çalışmaya sevk etmek yerine birbirlerine üstün gelmeye teşvik etmektir. Üstün gelme hissi, insanların ruhunu coşturur. Hayatta başarıyı yakalayan her insanı mutlu eden; başarılı olduğu, üstün geldiğini düşündüğü işi yapmaktır. Çünkü bu başarı ile kendisini ifade etme imkanı bulur, kendisini değerli ve üstün hisseder. Bu sebepledir ki, bir oturuşta yüz tane hamburger yeme, elli bardak içki içme gibi manasız yarışmalar yapılır. İnsanları motive eden; üstün gelmek, değerini göstermek isteğidir. Bu nedenle insanlar üstün geleceklerini düşündükleri, kendi becerilerini ortaya çıkarabilecekleri işler için teşvik edilmelidir.”

Hayatta en zor ve en ağır işlerde çalışan insanlar hangi duygu sebebiyle bu işlerde çalışmaya devam ediyorlar.

DİĞER YAZARLAR
OLCAY DAL
Mustafa Kemal Atatürk kimdir ?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
Ahmet Acaroğlu
KURTULUŞ  GÜNLERİ 
NURAN İKİZ
Çare ne?..
Recep ÇINAR
A–L–İ
CELİL ÖZCAN
“Büyük Atatürk, her geçen gün, daha da büyüyor!
Selçuk Duranlar
TÜRKİYE LİMANLARI COVİD-19 EKONOMİK ETKİ ANALİZİ (EKİM 2020)
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER