Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Yayın Tarihi: 15 Şubat 2020, Cumartesi
Diğer Yazıları

2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu; parti teşkilatlanmalarının nasıl yapılacağını, parti içi seçimlerin, üyelik şartları..vs detayları açıkça belirtmiştir. Zaman zaman değişiklikler yapılmasına rağmen bu kanunda partilerin daha demokratik olması açısından seçim kanunu da dahil yeniden acilen düzenlenmesi şarttır. Siyasi Partiler Kanunu’na uygun olarak partiler de ‘’Parti Tüzüklerini’’ ve yönetmeliklerini düzenlemişlerdir. Yasaya uygun olarak her parti kendi tüzüğünde il ve ilçe teşkilatlanmasını, bu yerlerdeki seçimlerin nasıl yapılacağını tüzüklerinde yazmışlardır.

TBMM de bulunan partilerin tüzüklerine baktığımızda birbirlerine çok benzediği görülecektir. Parti tüzüklerinde mahalle delegelerinin dahi nasıl belirleneceği yazılıdır. Siyasi partilerin organlarının seçimlerinde, seçimlerin blok ve çarşaf listeyle yapılması ön görülmektedir. Örneğin CHP’de ‘mahalle delege seçimi şekli tüzükte, yönetmelikle belirlenir’ diyor. CHP tüzüğü 42. Mad. (1) “İl ve İlçe seçimlerinde kural çarşaf listedir.Çarşaf liste tüm adayların yer aldığı tek ve ortak listedir……(2) Gündemin çalışma raporu ve görüşmeler….üye tam sayısının yazılı önerisi üzerine blok listeyle seçimlerin yapılmasına karar verilebilir’’ diyor.

Bu güne kadar ilçe ve il kongrelerinde çarşaf liste maalesef uygulanamadı. Bu partide üzücü bir taraf da Edirne’de belediye başkanları himayesinde yönetim ve delegeler belirlenmeye gayret gösterilmekte, birçok delege ve yönetici belediye çalışanı olması tercih edilmektedir. Sonra da il ve ilçe başkanlarının çoğu en demokratik partiyiz diye açıklamalar yapabiliyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde de il ve ilçe yönetimleri ve delegasyon seçimleri de tek listeyle yapılmaktadır. Siyasi partilerdeki demokrasi işleyişinin daha güzel olması ve ülke yönetiminde iddialı söylemlerle ortaya çıkan İYİ Parti, seçmenlerden büyük teveccüh ve umut görüntüsü oluşturmuştu. Lakin parti teşkilatının oluşumu bu beklentiyi boşa çıkarmıştır. İYİ Parti tüzüğünde il ve ilçe teşkilatları oluşumunda parti tüzüğü Madde 33’de ‘’Kongrelerde kural olarak blok liste uygulanır, ancak kongre üyelerinin beşte birinin yazılı önerisi ve kongreye katılanların salt çoğunluğunun karar vermesiyle çarşaf liste yöntemi de kararlaştırılabilir’’ deniyor.

Dün yerel basında dikkatimi çekti. İYİ Parti Merkez İlçe Başkanlığına aday olan Ömer Yıldırım, delege seçimlerinin bile çarşaf listeyle yapıldığını ifade ederek, merkez ilçe seçimlerinin de çarşaf listeyle yapılmasını talep ediyor. Bu demokratik tavrından dolayı Ömer Yıldırım beyi tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Edirne de ne yazık ki seçmenlerin, yerelde partilerin yönetimlerinin oluşumundan ve işleyişlerinden  beklentileri umutsuzluğa dönüşmektedir. İYİ Parti ilçe ve il kongrelerini demokratik bir şekilde yapabilirse sanırım seçmenlerden teveccüh ve sempati kazanacaktır.

Kongrelerini yapan ve yapacak olan tüm siyasi partilere Edirne ve ülkemiz için güzel projeler üretmeleri temennisiyle başarılar diliyorum.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Ayasofya!
TURAN ŞALLI
SOSYAL VE KÜLTÜREL YAŞAMIMIZDA ROMANLAR
NURAN İKİZ
Turizm ve sahte gıdalar
Levent Büdüş
 MİRASTA ÜÇÜNCÜ KİŞİLER
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER