Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Yayın Tarihi: 15 Şubat 2020, Cumartesi
Diğer Yazıları

2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu; parti teşkilatlanmalarının nasıl yapılacağını, parti içi seçimlerin, üyelik şartları..vs detayları açıkça belirtmiştir. Zaman zaman değişiklikler yapılmasına rağmen bu kanunda partilerin daha demokratik olması açısından seçim kanunu da dahil yeniden acilen düzenlenmesi şarttır. Siyasi Partiler Kanunu’na uygun olarak partiler de ‘’Parti Tüzüklerini’’ ve yönetmeliklerini düzenlemişlerdir. Yasaya uygun olarak her parti kendi tüzüğünde il ve ilçe teşkilatlanmasını, bu yerlerdeki seçimlerin nasıl yapılacağını tüzüklerinde yazmışlardır.

TBMM de bulunan partilerin tüzüklerine baktığımızda birbirlerine çok benzediği görülecektir. Parti tüzüklerinde mahalle delegelerinin dahi nasıl belirleneceği yazılıdır. Siyasi partilerin organlarının seçimlerinde, seçimlerin blok ve çarşaf listeyle yapılması ön görülmektedir. Örneğin CHP’de ‘mahalle delege seçimi şekli tüzükte, yönetmelikle belirlenir’ diyor. CHP tüzüğü 42. Mad. (1) “İl ve İlçe seçimlerinde kural çarşaf listedir.Çarşaf liste tüm adayların yer aldığı tek ve ortak listedir……(2) Gündemin çalışma raporu ve görüşmeler….üye tam sayısının yazılı önerisi üzerine blok listeyle seçimlerin yapılmasına karar verilebilir’’ diyor.

Bu güne kadar ilçe ve il kongrelerinde çarşaf liste maalesef uygulanamadı. Bu partide üzücü bir taraf da Edirne’de belediye başkanları himayesinde yönetim ve delegeler belirlenmeye gayret gösterilmekte, birçok delege ve yönetici belediye çalışanı olması tercih edilmektedir. Sonra da il ve ilçe başkanlarının çoğu en demokratik partiyiz diye açıklamalar yapabiliyor. Adalet ve Kalkınma Partisi’nde de il ve ilçe yönetimleri ve delegasyon seçimleri de tek listeyle yapılmaktadır. Siyasi partilerdeki demokrasi işleyişinin daha güzel olması ve ülke yönetiminde iddialı söylemlerle ortaya çıkan İYİ Parti, seçmenlerden büyük teveccüh ve umut görüntüsü oluşturmuştu. Lakin parti teşkilatının oluşumu bu beklentiyi boşa çıkarmıştır. İYİ Parti tüzüğünde il ve ilçe teşkilatları oluşumunda parti tüzüğü Madde 33’de ‘’Kongrelerde kural olarak blok liste uygulanır, ancak kongre üyelerinin beşte birinin yazılı önerisi ve kongreye katılanların salt çoğunluğunun karar vermesiyle çarşaf liste yöntemi de kararlaştırılabilir’’ deniyor.

Dün yerel basında dikkatimi çekti. İYİ Parti Merkez İlçe Başkanlığına aday olan Ömer Yıldırım, delege seçimlerinin bile çarşaf listeyle yapıldığını ifade ederek, merkez ilçe seçimlerinin de çarşaf listeyle yapılmasını talep ediyor. Bu demokratik tavrından dolayı Ömer Yıldırım beyi tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

Edirne de ne yazık ki seçmenlerin, yerelde partilerin yönetimlerinin oluşumundan ve işleyişlerinden  beklentileri umutsuzluğa dönüşmektedir. İYİ Parti ilçe ve il kongrelerini demokratik bir şekilde yapabilirse sanırım seçmenlerden teveccüh ve sempati kazanacaktır.

Kongrelerini yapan ve yapacak olan tüm siyasi partilere Edirne ve ülkemiz için güzel projeler üretmeleri temennisiyle başarılar diliyorum.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
ÜLKEME MÜLTECİ İSTEMİYORUM
NURAN İKİZ
Bayramlar mı eskidi?..
ERCAN KERMAN
AYNALI AYAKKABI
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
GÜNLÜK SU TÜKETİMİ NE KADAR OLMALI?
Şükrü Akıllı
GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ(2)
Zafer Dereli
EMEKLİLİĞE KARAR VERİLDİĞİNDE YILLIK İZİN NASIL KULLANILIYOR?
Numan Özgür METİN
EDİRNE 4. LAVANTA TARLA GÜNLERİ
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
TURAN ŞALLI
-20 İLKTEŞRİN 1935 NÜFUS SAYIMI- 1935 TRAKYA KIPTİLERİ- ROMANLAR (2)
Mehmet Ali ESMER
Bir Kitap, Bir Anekdot: TALAT PAŞA ve MUSTAFA KEMAL PAŞA
Selçuk Duranlar
EXİMBANK’IN DIŞ TİCARETTEKİ ÖNEMİ
CELİL ÖZCAN
BİR ASIRDIR DEĞİŞMEZ BAŞKOMUTANIMIZ
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Prof. Dr. Özer ERGÜN
Kurbanda Hijyen ve Gıda Güvenliği Niye Önemli?
Hüseyin Erkin
Edirne 'Fatih Sultan Mehmet' ile özdeşleşmeli
Recep ÇINAR
Zararın neresinden dönülürse kardır!    (3)  
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
OLCAY DAL
Ne çektin be Baba Kolej!
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Levent Büdüş
SİS DAĞILINCA
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Mehmet Ali ESMER