Tülay Çağlarer
HAYVANSEVERLERİN GÖZÜ MECLİSTE
Yayın Tarihi: 12 Şubat 2020, Çarşamba
Diğer Yazıları

Şubat ayının ilk günlerinde basında hayvanseverleri ve insani duygulara sahip olanları üzen haberler yer aldı. Bunlardan bir iki örnek vereceğim, okuyunca siz de benim gibi üzüleceksiniz.

Soyu tükenen kirpileri katlettiler

Salihli’nin Dedişler mevkiinde, bazı kişilerin oklu kirpi avladığını gören çobanlar, Muhtar Ahmet Ayyıldız’ı durumdan haberdar ettiler. Muhtar Ayyıldız, Jandarma ve Salihli Doğa Koruma Milli Parklar Şefliği Ekibini aradı. İhbar üzerine bölgeye gelen ekipler, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan üç oklu kirpiyi, pitbull cinsi köpeklerle avlayan Suriye uyruklu üç kişiyi yakaladı. Öldürülen üç oklu kirpi ile iki pitbull cinsi köpeğe el konuldu. Üç Suriyeliye 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunundan 14 bin 700 TL. ve 6 bin 375 TL tazminat olmak üzere 21 bin 75 TL. ile iki pitbull cinsi köpek için de  5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında 14 bin 126 TL. para cezası kesildi. Toplam 40 bin 201 TL  para cezasına çarptırılan kişiler ifadelerinde, oklu kirpiyi etinin lezzetli ve şifalı olması nedeniyle avladıklarını söylediler. Suriyeliler, kirpileri pitbull cinsi köpeklerle korkutup, yuvadan çıkartıp, sivri uçlu aletlerle öldürdüklerini anlattılar. Üç kişi serbest bırakıldı, köpekler Salihli Belediyesi Hayvan Barınağı’na teslim edildi.

Doğa Koruma Ve Milli Parklar 4. Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu, “Oklu kirpi bakanlığımız tarafından koruma altına alınan bir türdür. Manisa ve ülkemizin biyolojik çeşitliliği açısından değerli bir türdür. Kesinlikle yaşama ortamı ile birlikte korunması önemlidir” dedi.

İkinci haber, insanın hiç aklına gelmeyecek bir ata şiddet olayı gerçekleşti.

2 Şubat 2020 Pazar günü, İzmir’de düzenlenen at yarışlarında izleyicileri dehşete düşüren bir görüntü ekrana geldi. 6. Koşuda Can Dadaş isimli şampiyon yarış atı, yarış öncesi, gözleri kapalı bir şekilde, kimliği belirsiz bir kişi tarafından dövüldü. Canlı yayına yansıyan görüntelere sosyal medyadan büyük tepki geldi. Yarışa çıkan at koşuyu son sırada tamamladı. Bugüne kadar koştuğu yarışlarda sahibine bir milyon altıyüz kırkbeşbin iki yüz kırkbeş lira kazandıran Can Dadaş’ın sahibinden bir açıklama gelmedi.

Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği (TYAYSD) ikinci başkanı Turgay Kop TJK’nın şahıs hakkında, İzmir’deki Mahalli Komiserler Kuruluna bildirimde bulunulduğunu, şahsın ifadesinin alınacağını ve “şahsen bir atçı olarak benim ve hiçbirimizin kabul edemeyeceği bir olay” dedi.

Bu olay sonucunda, ata şiddete ne ceza kesildi merak ediyorsunuz değil mi? Söyleyeyim;

Kurul, At Yarışları Yönetmeliğine göre, ata şiddet uygulayan kişiye en ağır ceza olan, 120 gün süreli sanat icrasından men etme ile yarışla yerlere girme yasağı ve 562 lira para cezası verdi. Karar, Tarım ve Orman Bakanlığı Yüksek Komiserler Kurulu’na onay için sunuldu. TJK söz konusu kişi hakkında Hayvanları Koruma Kanunun çerçevesinde suç duyurusunda da bulundu.

Özellikle köpeklere yapılan eziyetin bir modeli de, köpeğin otomobilin arkasına iple veya zincirle bağlanıp sürüklenmesidir. Şimdi vereceğim örnekte, böyle bir şiddete uğrayan köpeği sahiplenen hayvanseverin örnek davranışını ve duygularını sizlere aktaracağım.

İzmir’in Bergama-Kozak yolu üzerinde bir köpeğin otomobile iple bağlanıp sürüklendiği görüntüleri sosyal medyada gören Bergama Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği üyeleri, köpeği bulup veterinere götürdü. Bu arada haberde, köpeğin adının “Paşa” olduğunu da öğreniyoruz.

Derneğin üyesi olan Nevin Peker, köpeği sahiplenip, Küçükkaya Mahallesi’ndeki bir depoda ona yuva yaptı.

Peker, Paşa’yı ailenin bir parçası olarak gördüğünü, onun kısa zaman içerisinde eski sağlığına kavuşarak, bahçede çocuklarla koşup, oyunlar oynadığını ve sağlığına tekrar kavuşmasından mutlu olduğunu söyledi.

Ailece Paşa’yı çok sevdiklerini ifade eden Peker, “Paşa’yı ilk bulduğumuzda ileri derecede uyuz döküntüleri vardı  ve çok zayıf idi. Sürüklenmeden kaynaklı, uzuv kaybına yakın travmalar yaşamıştı. Şu anda Paşa kilosuna yeniden ulaştı. Sağlığı yerinde ve travmayı atlattı. İyi ki sahiplendik onu. O bizim hayatımıza girdikten sonra gezmelerimiz de değişti. Onunla birikte eğleniyoruz. O cana yakın ve oyunbaz . Böyle devam edeceğiz inşallah” dedi.

Hayırsever, Paşa’nın çocuklarıyla da iyi vakit geçirdiğini dile getirip, şöyle devam etti:”Paşa çocuklarla oynamayı, koşmayı çok seviyor, onları yalıyor, önce bir korkutuyor, sonrasında birbirlerine sarılıyorlar. Tuvalet eğitimi de var. Mamalarını yiyor, suyunu içiyor. “

Peker, kaza geçirmiş ya da zarar vereceği düşünülen bir hayvan görüldüğü zaman 153’ün aranarak durumun belediye ekiplerine bildirilmesini istedi.

Evet bizler de bu ALO 153’ ü aklımızın bir köşesine ve de defterimize kaydedelim.

Bir hayvanın duygusallığına örnek vermek istiyorum.

Sivas Divriği de Faruk Polat’ın sahibi olduğu Kangal kırması dişi köpek, dokuz yavru dünyaya getirdi. Ancak yavrulardan bir kısmı soğuğun da etkisiyle yaşamını yitirdi. Polat, sabah doğum yapan köpeğin ölen yavrularını gömmek üzere bir çuvala koydu.  Ancak kendisini takip eden anne köpek, cansız yavrularından birini ağzına aldıktan sonra bir süre gezindi ve ardından patileriyle çukur kazarak toprağa gömdü. Daha sonra ölen yavrusunun üzerini kapatan anne köpek, sahibi tarafından cep telefonuyla kaydedilirken, sosyal medyada paylaşılan görüntüler ise izleyenleri duygulandırdı.

Köpeğin sahibi, anne köpeğin yavrularını kendisinin gömmeye çalışmasını hüzünle takip ettiklerini söyledi.

Hayvanlara yapılan işkencenin birkaç örneğini sizlere sundum. İnsan olan herkes bu olaylardan rahatsız. Özellikle hayvanseverler, Meclise sunulması beklenen 1599 sayılı Hayvanları Koruma Kanun Değişikliği teklifinin kanunlaşmasını bekliyorlar. O halde TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun 36 maddelik taslak raporunda hayvan haklarıyla ilgili bazı maddelere bir göz atalım.

  • Bir hayvan neslini yok etme, öldürme, zalimce eylemlerde bulunma, cinsel istismar ile dövüştürme suç kapsamına alınmalı.
  • Hayvanlara yönelik suç işleyenlerin hayvan sahibi olması engellenmeli.
  • Ev hayvanını terk etmek gibi fiillere ilişkin idari para cezaları arttırılmalı.
  • Barınaklara asgari standart getirilmeli.
  •  Pet shoplarda kedi ve köpek satışı yasaklanmalı.
  • Şehir merkezlerinde hayvanat bahçesi açılmasına izin verilmemeli, kafes tipi barınma tamamen kaldırılmalı.
  • Yunus ve diğer deniz memelilerinin eğitilmesine ve gösterilerde kullanılmasına izin verilmemeli.
  • Sahibi olduğu hayvanı sokağa atan kişilere ciddi cezalar getirilmeli.

TBMM Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Mustafa Yel de bu konuda basına açıklamalarda bulundu. Onun da sözlerinden alıntılar yapalım:

“Belediye Kanunun 14. Maddesine hayvanları korumak için gerekli tedbirleri almak, belediyelerin asli görevi olsun. Bu asli görevi yapmayan belediye başkanları da Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanuna göre yargılanabilsinler. İhmalden veya görevi kötüye kullanmadan dolayı yargılanma getiriyoruz.“

Taslakta göçmen kuşlar konusu da düşünülmüş,

 “Göçmen hayvanlar konusunda Türkiye çok önemli bir bölgede. Avrupadan Afrikaya kadar gidip gelen pek çok göçmen kuşun rotası Türkiye üzerinden geçiyor. Dünyada çok önemli 5 göç yolu var. Bunlardan ikisi de Türkiye’de. Bu yol üzerinde özellikle sulak alanların kurutulmaması, kurutulmuş ise tekrar canlandırılmasını istiyoruz. Sazlıklara yapılacak müdahaleye hapis cezası getiriyoruz. Kuşların benzin istasyonu; bu sulak alanlar. Bu alanlar mutlaka kurtarılmak zorunda. Bir yandan da yeni bir alanlar inşa edilmesini istedik. Bir milyon leylek, sonbahar göçünde İstanbul üzerinden geçer. Bunların gece dinlenme alanları Kumburgaz ve Güzelce bölgesindedir. O bölgede 500 dekarlık bir alanın kamulaştırılıp, bir sazlık ve sulak alan inşa edilmesini yazdık. Sulak alanlar Türkiyede değersizleşmiş, itibarsızlaşmış sıtma ile mücadele alanı gibi görülmüş. Sulak alanların mutlaka arttırılması lazım.’’

Araştırma komisyonu başkanı Mustafa Yel bize bu raporun yasalaşmasının muhtemel tarihini de müjdeliyor, “Şimdi sırada hayvanseverlerin de büyük bir beklenti içinde olduğu rapora uygun yasa teklifi var. Biz bu yasanın bir an önce olabilmesi için teklifimizi hazırladık. Kendi grubumuzla görüşüyoruz. Tahminim şubatta tarım komisyonunda görüşülmesi ve martta da yasalaşması yönünde’’ diyor.

Bu çalışmalar ve açıklamalardan sonra hayırseverlerin gözü Mecliste.

 

Sevdiğim Şair Özdemir Asaf’ın hayvan sevgisini anlatan şiiri ile satırlarıma son vermek istiyorum.

Diyalog, Özdemir Asaf

Bir gün, bir evde, bir kedi

Vardı.

O gün, bir evde, o kedi

Benden sıcaklığını esirgemedi.

 

O gün, o evdeki o kedi

Beni bana götürdü getirdi.

Ona şarkılarımı söyledim;

Uyudu, bakıyordum, benimleydi.

 

Bir ikilem oldu beklenmedik;

Geçmiş günlerin yumaklarını didikledi.

Var mıydı, yok, var gibi

Kucağımdaydı kedi.

 

Gözlerindeydi gözlerim,

Gözleri gözlerimdeydi.

Ellerimi tırmalıyordu elleri…

Ürperdim, birden içim titredi.

 

Bir gün, bir evde, bir kedi

Vardı.

O gün, bir evde, o kedi

Beni taa çocukluğumdan aldı

 

O gün, o evdeki, o kedi,

Bak-işte, neler olmuş der gibi,

Getirdi beni gençliğime bıraktı.

Anı bahçelerinde üşümek sıcaktı.

 

Babamın öldüğünde aylardan Hazirandı,

O elli dördündeydi, ben yedi.

Bir ışık söndüğünde yol yandı.

O kedi bunları nasıl da bildi.

 

Bir gündü, bir evdi, o kedi

Taş attı bütün kuyularıma.

Durup-dururken dikenli uykularıma

Ninniler söyledi.

 

Bu bir öykü idi;

Ben mi anlattım, o mu dinledi.

Saklamalı mıydı, ya da söylemeli mi;

Ne o ev vardı, ne o gün, ne de o kedi.

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Sarı gelini üzdüler
Recep ÇINAR
Nemelazım!      
Ahmet Acaroğlu
BELEDİYELER VE FESTİVALLER
ERCAN KERMAN
İKİ KAVUNA BİR BİRA
Nuri Böcekbakan
Rebîu'l-Evvel Ayı  Mevlid Kandili
Uzm. Psk. Nergis ÖZDİNÇ
ÇOCUKLARDA SORUMLULUK BİLİNCİ OLUŞTURMAK
Şükrü Akıllı
ADALET KASRININ YALNIZLIĞI
MELTEM BABACIK (inst: 360beslenme)
GENÇLİK İKSİRİ KEFİR
Numan Özgür METİN
KAVALA ALEXANDROUPOLİ (DEDEAĞAÇ)GEZİ NOTLARIM
Selçuk Duranlar
EDİRNE GÜMRÜK KAPILARINDAKİ YOLCU SAYISI
Zafer Dereli
TOPLU SÖZLEŞMEDE TEAMÜLÜN DIŞINA ÇIKILMIŞ GÖRÜNÜYOR
Burhan Aytekin
Yaşadığımız Coğrafyada Kırkpınar Yağlı Güreşleri Sarı Saltuk ile başlar
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
  TOGG MU AÇ MI?
M. ENİS ŞENSEVER
   Mezuniyet Sergisi
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Asma  Ağacının Dallarının Sarılması Gibi…
ŞAHVER HÖBEK
En Son Ne Zaman İzin Verdin?
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
ŞAHVER HÖBEK