Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Ergenlikte depresyon
Yayın Tarihi: 07 Şubat 2020, Cuma
Diğer Yazıları

Ergenlik dönemi, fırtınalarla dolu bir geçiş dönemidir. Çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemine ergenlik denilmektedir. Bu nedenle bir kimlik arayışı söz konusudur. Fiziksel, duygusal ve sosyal değişimler söz konusudur. Bu değişimlere ayak uydurmak, adaptasyon sağlamak ergenliği sancılı kılan nedenlerdendir. Ebeveyn ve çocuk arasında çatışmalar ergenlik döneminde oldukça artmaktadır. Ergenliği sancılı geçen bir dönem olarak adlandırabiliriz.

Ergenlik döneminde soyut düşünme arttığından sorgulamalar da artmaktadır. Ergenlikte birey kendisini, ailesini ve dünyayı sorgulayabilmektedir. Bu sorgulayıcı yaklaşım aileleri endişelendirdiği gibi aileler anlamakta da güçlük çekebilmektedirler. Bu da ergenlikte, kimse tarafından anlaşılamıyor olma hissini getirmektedir. Ergenlerin en çok yaşadığı duygulardan biri ise anlaşılamıyor olmaktır.

Ergenlik döneminde arkadaşlara doğru fazlaca kayan bir ilgi vardır. Aileden uzaklaşan ergen arkadaşları ile fazlasıyla vakit geçirmek, sürekli arkadaşları ile olmak istemektedir.

Ergenlik döneminin en önemli kısmı ise duyguların fazlasıyla inişli çıkışlı olmasıdır. Duygular, sıklıkla değişkenlik göstermektedir. Duyguların dengelenmediği ergenlikte ise depresyon sıklıkla görülebilmektedir.

Depresyon, çökkün duygudurum ile seyreden bir psikiyatrik rahatsızlıktır. Ergenlikte depresyona neden olan birçok faktör bulunabilmektedir. Bir yakının kaybı, boşanma, ayrılık, okul başarısızlığı, evdeki çatışmaların artması, bozulan arkadaşlık ilişkileri depresyona temel oluşturabilecek nedenlerden sayılabilir. Depresyon, ergen kızlarda daha sık görülmektedir. Olumsuz benlik algısı da depresyona neden olabilmektedir. "ben değersizim,", "kimse beni sevmiyor." gibi düşünceler depresyonu doğurabilmektedir.

Ergenlik döneminde depresyonun belirtileri; süreklilik almış çökkün duygudurum, uyku ve iştah sorunları, umutsuzluk, hayata karşı ilginin azalması, yorgunluk, okul başarısında düşüş, karar vermede güçlük, öfke ve saldırganlık, aile ve arkadaşlarla ilişkilerin bozulması olarak sıralanabilir. Bu belirtiler depresyona işaret edebilmektedir. Ergenlikte depresif hissetme kimi zaman normal olabileceği gibi bu belirtiler bir süredir iç içe görülüyorsa depresyon düşünülmelidir. Ergenlikte depresyon aileler tarafından ciddiye alınmalıdır. Ergenlikte yukarıdaki belirtileri gözleyen aileler bir uzmandan destek almak için gecikmemelidir.

Herkese keyifli bir hafta sonu dilerim.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
LÜTFEN DİKKAT-İTİRAFNAMEDİR
Recep ÇINAR
Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan 150 SIR!(10)
Levent Büdüş
O ADAM O KADIN VE ŞAİR
NURAN İKİZ
Komşu komşunun külüne muhtaç
Şükrü Akıllı
SAROS KÖRFEZİNDE LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEK.
TURAN ŞALLI
 ROMANLARIN SİNEMA GÜNLERİNDEN KALANLAR
CELİL ÖZCAN
99 YILDIR DEĞİŞMEZ BAŞKOMUTANIMIZ
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
GELECEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
ADAY MEMURKEN İSTİFA EDEN SINAVSIZ OLARAK YENİDEN ATANABİLİR Mİ?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER