Şükrü Akıllı
SAROS Sahilleri de rant çemberinde
Yayın Tarihi: 05 Şubat 2020, Çarşamba
Diğer Yazıları

Hatırlanacağı üzere 1 Haziran 2018 günü bu köşemde “Kaynaklar mı tükendi de sahiller kiraya veriliyor” başlığı altında bir yazı kaleme almıştım. Bu yazımda özellikle Saroz Körfezi’ndeki Mecidiye, Erikli, Danişment, Yayla kumsallarının kiraya verilmesi çalışmalarını anlatmış, kamuya ait bu doğa alanlarının halka ait olduğunu,  kiraya verilmesinin anayasaya aykırı bulunduğunun altını çizerek kiralamalardan vazgeçilmesi gerektiğini uzun uzun anlatmıştım. Dinleyen oldu mu? Hayır.

Edirne Milletvekilimiz Sayın Okan Gaytancıoğlu’nun 11 Ekim 2019’da Çevre ve Şehircilik Bakanı’na verdiği soru önergesine 71 gün sonra verilen cevap ile yukarıda belirttiğim Saros sahillerindeki on bir alanda MUÇEV’e kiralama yapıldığını basından öğrenmiş bulunuyoruz. MUÇEV yetkililerinin de alt

kiracı bulmak için Keşan’da çalışmalar yaptığı bilgileri de yerel basında yer aldı. Parsellenen yerlerde dönümüne 120-150 bin civarında istiyorlarmış. Tabii ki onlar sağlanacak rantın peşine düşeceklerdir.

Bugünkü siyasi iktidarın ilk yıllarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca; tabiat varlıkları ve doğal sit alanları ile özel çevre koruma bölgelerinde bulunan devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerin idaresi hakkında bir yönetmelik yayınlanmış Resmi Gazete’de. Bu yönetmelik kapsamında ülkemizde Ege ve Akdeniz sahillerinde çok sayıda kiralamaların halkın tepkisine, yargının kararlarına rağmen yapıldığını biliyoruz. Bölgemizde ise bu tip uygulamalar 16 yıl sonra kendini gösterdi.

Gelin şu kiralama işine bir bakalım. Erikli kumsalında, 3-4 km.lik sahil şeridinde asgari 1,5 dönümlük 8  alan, Mecidiyede Kale(İtalyan) Koyu, Danişment köyünde Özel İdare alanı, Yayla kumsalında da vaziyet planındaki bir alan büfe, şezlong ve şemsiye kullanım amaçlı olarak Muğla Valiliği ve Çevre Şehircilik Bakanlığı ortak kuruluşu MUÇEV’e 10 yıllığına, 1.8 Milyon+KDV  bedelle Bakanlık tarafından ihale yapılmadan pazarlık usulü ile veriliyor.

Kiralama konusunda günlerdir araştırma yapıyorum. Öncelikle ifade edeyim. Muğla yöresinde gerek halk, gerek basın, gerekse STK’lar bu kuruluşu biliyorlar.  Araştırmalarımı biraz daha derinleştirmeye devam ettim. MUÇEV nedir? İlk defa duyduk çünkü. Açılımını(Muğla Turizm Çevre Vakfı- Turizm ve Ticaret Limited Şirketi) şeklinde yorumlayanlar oldu.

Şirket mi? Vakıf mı kafam karıştı! İşin doğrusunu öğrenirim düşüncesi ile MUÇEV’i iki defa telefonla aradım. Sekreterin bağladığı kişi, iki müdürden veya 7 yetkiliden biriydi herhalde. Bilgi vermeden bilgilerimi sorguladı. Size döneriz denildi. Gün boyu bekledim ama dönen olmadı. Ticaret sicil kayıtlarına göre MUÇEV Turizm Ticaret Limited Şirketi. Muğla çevresinde kiraladıkları yerlerin çoğunu da alt kiracılarla işletmişler veya işletiyorlarmış.

MUÇEV’in faaliyet alanı Muğla ili, ama nedense Çevre Bakanlığı ona başka bölgelerde de kiralama alanları açıyor. Paravan olarak mı kullanılıyor, yoksa sahiller bu şirkete peşkeş mi çekiliyor? Düşündürücü! Muğla’ya bağlı dünyaca ünlü çok sayıdaki sahillerin özelleştirmeye açılması ile bu şirkete kiralanması, o bölgelerde halkın, sivil toplum kuruluşlarının, turizmcilerin tepkilerine, direnişlerine rağmen bir şey değişmemiş. Konu yargıya taşınmış.

Örneğin, geçtiğimiz yıllarda Muğla-Ortaca ilçesindeki İztuzu kumsalının kiralanması konusunda Muğla 2.İdare mahkemesi” MUÇEV’in protokol imzalama yetkisi bulunmadığını vurgulayarak, doğrudan doğruya kiralama, kullanma izni, işletme hakkı verebilecek kurum, kuruluş ve kişiler arasında yer almadığı için, ihalesiz olarak doğrudan doğruya işletme protokolü  imzalayamayacağı, telafisi güç veya imkansız zararların oluşumuna sebebiyet verileceği, hukuka ve mevzuata uygun olmadığı gerekçesi ile kiralama işleminin yürütmesini durdurmuş. Danıştay da bu şirketin kamu yararına faaliyet gösteren vakıf veya dernek statüsünde olmadığından İdare Mahkemesi kararlarını onamış ve yönetmeliğin 65 maddesini de iptal etmiş.

Burada yine sormak gerekiyor. Halka rağmen, yargı kararlarına rağmen neden bu şirkete kıyak yapılıyor? Rant kapıları neden açılıyor? Muğla’da yaşananlar, şimdi, önümüzdeki günlerde Edirne’de yaşanacaktır. Yakın zamanda Erikli kumsalında gözlemlediğimiz Şemsiye-Şezlong mafyacılığı oynayanlar bir başka güç vasıtasıyla devam edecekler gibi görünüyor.Devletçe 2006 yılında koruma bölgesi ilan edilen, 1 ve 3 derece doğal sit alanlarının korunması gerekirken, halkın serbest kullanımına açık tutma yükümlülüğüne rağmen Bakanlık çareyi kiraya vermekte bulmuştur..

 Kiralama yapılan alanlar kıyı kanunun 13. Maddesi kapsamında Keşan Belediyesi’nin sorumluluk ve hizmet alanındadır. Kaldı ki sahil şeridinin ilk 50 metresinin kiralanması da yasaya aykırıdır.

İktidar partisinin Belediye Başkanı Sayın Helvacıoğlu bu durumda sahillere sahip çıkabilecek midir? Bu kiralamaya itiraz edebilecek midir? Yargı yoluna gidebilecek midir? Ancak inanıyorum ki bu hukuksuzluğa dur diyecek bir sivil toplum kuruluşu çıkacaktır. Bunları göreceğiz!

Denizden, kumdan, güneşten yararlanmak üzere sahile akın edecek halk bu sene kiralanan yerlere girmekte tedirginlik yaşayacaktır. Serbest bölgelerde, hele hele bayramlarda kumda yer bulma kimkansız olacaktır. Yoğunluğun yaşanacağı o günlerde müessif olayların yaşanması da kuvvetle muhtemeldir. Ne olacaktı yani, devlet kaynakları satıldı, satıldı yetmedi, sıra sahillerin kiralanmasına geldi. Gerekçeye bakınız. Efendim? Kumsaldaki işgalleri kiralama yaparak engelleyeceğiz. Yıllardır kumsaldaki işgalleri devletçe önleyemedik ise pes vallahi. Böyle bir gerekçe olabilir mi?

Temel bir insan hakkı anlayışıyla düzenlenen Anayasamızın 43. Maddesi, yönetmelik ve Bakanlık idari işlemiyle ticari bir şirkete yaratılan kiralama konusu bir insan hakkı ihlali oluşturmaktadır. Ayrıca bu durum sakin, rahat, herkese kucak açan tatil beldelerimizin özgün yapısını ve özelliğini bozacaktır. Bu gidişata dur denilmez ise kaybeden Edirne ve Keşan olacaktır. Bu durum tatil yapacak halk nezdinde infiale yol açacağı gibi bireylerin kıyılardan istifadesinde ve turizm sektöründe de sıkıntılar yaratacaktır.

Eğer kiralamaların önü açılırsa nerede duracağı kestirilemeyen bir doğal yapı kaybının, ve ülkemize gelmesi beklenen turistler üzerinde de olumsuz etkileri olacağı, bunun da net bir toplumsal zararla sonuçlanacağı muhakkaktır.        

Netice itibarıyla, Anayasa ve yasalara aykırı olan Saros sahillerinin kiralama işlemi iptal edilmelidir. Halkın şikayet ve yasal başvuruları beklenmeden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçmiş uygulamalara bakarak resen bunu yapmalıdır diye düşünüyorum.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Domuzdan post, gâvurdan dost olmazmış!      
ERCAN KERMAN
TÜRKİYE GLOBALLEŞMİŞ
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK