TURAN ŞALLI
Eski Fevzipaşa İlkokulu tarihi binası kaderine terk edilmesin
Yayın Tarihi: 27 Ocak 2020, Pazartesi
Diğer Yazıları

Tarihi eserler, bizlerden yıllar önce yaşamış toplulukların bizlere bırakmış olduğu kültür mirasıdır. Bu kültür mirasları içinde vakıf eserlerimiz olduğu kadar ülkemizde yaşayan farklı dini ve etnik toplulukların yapıları da mevcuttur. Kültür mirası örneklerinden biri de ilimiz Kıyık semtinin Barutluk Mahallesi sınırları içinde yer alan tarihi Fevzipaşa İlkokulu binasıdır. 1906 yılında zengin bir RUM olan Hacı Yorgi’nin dernek kurması sonucunda kendi aralarında toplamış oldukları para ile binanın inşa edilmesini sağlarlar. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Rumlar’ın ve diğer dini toplulukların büyük bir çoğunluğu Edirne’yi terk etmesi sonucunda Muradiye Mektebi 1923 yılında bu binaya taşınır.

Adını Kurtuluş Savaşı komutanlarından Fevzi Çakmak’ tan alan okula, 2013 yılında iki yıl süren restorasyonu için 1.380.000.000 Tl’ye yakın para harcandı. Dönemin en iyi sivil mimari özelliklerini taşıyan tarihi Rum yapımı bina, dışı ve içindeki ahşap merdivenlerinin estetik güzelliği ile küçük bir sarayı andırır. 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında tarihi binanın eğitim olanaklarında yetersiz kalmasından dolayı eski binaya yakın bir alanda yeni  bir ilkokul binası inşa edildi. Fevzipaşa İlkokulu yeni modern binasına taşınması ile eski bina bir yıldan fazla kaderine terk edilmiş durumdadır.

Yurdumuzda bu tür yapıların zaman zaman çürümeye terk edildiğine şahit oluyoruz. Dönemin en güzel sivil mimari özelliklerini taşıyan eski Fevzipaşa İlkokulu’nun atıl durumdan kurtulup, farklı alanlarda kullanılması gerektiğini düşünmekteyiz. Atıl durumda kalması bu okulu korunmasız bıraktığı kadar, oluşabilecek çevresel faktörlerden etkilenmemesi mümkün değildir

Tarihsel yapılar,  insanların hizmetine sunulan değerli kültür mirasıdır. Bu tür yapıları korumak insanlığın bir görevidir. Edirne Valimiz Sayın Ekrem Canalp’ın tarihi binalara verdiği değeri, korunması için çabalarını takdirde karşılamaktayız. Ancak eski Rum binasının bir yıldan fazla kaderine terk edilmesi üzüntü vericidir. Buradan Sayın Valimiz Ekrem Canalp’a açık duyuru olsun. Binanın Roman Kültür Merkezi olarak kullanılmasına yönelik düşüncelerimizi paylaşmak isteriz. Tarihi bina zaman zaman dışarıdan gelen Bulgar ve Yunanlar’ın ziyaret ettiği ve binanın iç kısımlarını görmek istedikleri binadır.  Kültürel mirasa sahip çıkmanın yanında, turizme de olumlu katkı sunacağına inanıyoruz.

DİĞER YAZARLAR
NURAN İKİZ
KORKU
Recep ÇINAR
Özgül ağırlık!    
Levent Büdüş
 MİRASTA ÜÇÜNCÜ KİŞİLER
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER