Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Çocuklara "Hayır" Demek
Yayın Tarihi: 17 Ocak 2020, Cuma
Diğer Yazıları

Ebeveynler, çocuklarıyla sık sık çatışmalar yaşayabilmektedirler. Ebeveynlerin zorlandığı konulardan biri ise çocuklarına hayır diyebilmektir. Çoğu ebeveyn hayır demek ister ancak çocuğun verdiği tepkilerden çekindikleri için hayır demek yerine izin vermeyi tercih edebilmektedirler. Hayır demek, çocuklar için zarar verici olmamakla birlikte kimi durumlarda gerçekten gerekli olan bir şeydir. Çocuklara katı disiplin uygulamak yerine sınır koymak çocuklar için geliştirici olmaktadır. Sınır konmayan, hayır denmeyen, her istediğine izin verilen çocuklar için hayat daha çok zorlaşmaktadır. Çocukların doyum alma oranı düştüğünden çabuk sıkılabilme, keyif alamama,mutlu hissedememe gibi birçok sorun görülebilmektedir.

Ebeveyn-çocuk arasında yaşanan çatışmalarda, çocuklar istediklerini yaptırabilecek birçok yol bilmektedir. Ağlama, öfke nöbeti küçük yaşlarda sık görülen, hakaret etme, zayıf noktalara dokunma ise büyüyen yaşlarda sık görülen tepkilerdir. Ebeveynler, çocukların kullandıkları bu ince silahlar karşısında çaresiz kalıp geri adım atabilmektedirler. Yapmak istemedikleri ya da kendilerini zora sokacak birçok şeyi çocukları istediği için yapabilmektedirler. Her durumda hayır demek ne kadar sağlıksızsa her durumda evet demek de bir o kadar sağlıksızdır.

Çocukların sınırsız olmasını istemeyen ebeveynler sık sık hayırı kullanabilmektedir. Yapabilecekleri,çocuk için zararlı olmayan, ebeveyni zora sokmayacak durumlarda da çocuğa hayır demek çocukta olumlu etki yaratmamaktadır. Çocuk "hayır" a karşı sağırlık geliştirmektedir. Her şeye hayır denen bir çocuk zamanla hayır denen şeyleri yapmak konusunda ısrarcı olabilmektedir. Bu nedenle hayır çok sık dememekle birlikte nelere izin verilip nelere verilmeyeceği önceden kararlaştırılmalıdır. Çocuklar zaten hayır kelimesini çok sevmediklerinden bunu fazlaca duyduklarında bu kelimeye karşı duyarsızlık geliştirebilmektedirler.

Hayır demek ile ilgili bir diğer konu ise kararlılıktır. Hayır hayırdır. Hayır denen bir şey daha sonra evete dönüyorsa tüm hükmünü kaybedecektir. Çocuklara hayır denecek noktalar iyi seçilmelidir. Eğer gerçekten yapamayacağınız veya yapmamanız gereken bir şeyse hayır dedikten sonra geri adım atılmamalıdır. Hayır dedikten sonra atılan her geri adım, çocuğun diğer hayırlarda vereceği tepkileri pekiştirir. Eğer çocuk ağalayarak istediğini elde ettiyse her hayır dediğinizde ağlamaya başvuracaktır. Eğer çocuk zayıf noktalarınıza dokunarak istediğini elde ettiyse her hayır dediğinizde zayıf noktalarınıza dokunacaktır. Hayır demek kadar hayır dedikten sonra sergilenecek kararlı duruş da önem taşımaktadır. Eğer gerçekten yapabileceğiniz veya yapmanızın mahsuru olmayan bir konu söz konusu ise hayır demenin gerekliliği yoktur. Hayır dedikten sonra yapmak, hemen kabul etmekten daha sağlıklı değildir.

Çocuklara sürekli hayır demek de her istediklerini elde etmelerini kolaylaştırmak da çocuk ve ebeveyn çatışmasını arttıracaktır. Bu nedenle çocuklara sınır koyarken çok katı kesin çizgiler yerine esnek çizgilerle hareket etmek önemlidir. Ancak temelde önemli olan sınır koymaktır. Sınır koymanın temelinde ise bir şeyleri sınırlandırmak yattığından çocuğa fazlaca izin verici olmamak gereklidir. Fazla izin verici olmak çocuğun özgüvenini desteklemez aksine bireyselleşmesini engeller, tek başına başarılar elde etmesini zorlaştırır,birilerine bağımlı olmasını sağlar. Özgüveni yüksek bir çocuk yetiştirmenin ilk kuralı sınır koymaktır.

Hepinize keyifli bir hafta sonu dilerim.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
LÜTFEN DİKKAT-İTİRAFNAMEDİR
Recep ÇINAR
Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan 150 SIR!(10)
Levent Büdüş
O ADAM O KADIN VE ŞAİR
NURAN İKİZ
Komşu komşunun külüne muhtaç
Şükrü Akıllı
SAROS KÖRFEZİNDE LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEK.
TURAN ŞALLI
 ROMANLARIN SİNEMA GÜNLERİNDEN KALANLAR
CELİL ÖZCAN
99 YILDIR DEĞİŞMEZ BAŞKOMUTANIMIZ
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
GELECEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
ADAY MEMURKEN İSTİFA EDEN SINAVSIZ OLARAK YENİDEN ATANABİLİR Mİ?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER