Derya Kurbay
Hayatta bir dost edinin!
Yayın Tarihi: 14 Ocak 2020, Salı
Diğer Yazıları

İyi, güzel, doğru dostluklar.. Herkese özellikle çocuklarınıza örnek olacak samimi dostluklar… Bir insan için aile her şeydir ama bazı duygular ve durumlar vardır ki onları ailenizle yapamazsınız ya da yaşayamazsınız.

Bir çocuğa oyun oynama zevkini yaşatan, okulu sevdiren, bir sanata ilgi duyduran, yeni güzel huylar kazandıran, yeni yerler, yeni insanlar tanımaya vesile olan; derdini paylaştığın, sırrını açıp rahatladığın, yeni bir haber aldığında heyecanını paylaştığın, kararsız kaldığında akıl aldığın, düştüğünde elinden tutan arkadaşlıklar.. Daha nice durumlar sayabiliriz.

Öyle güzel arkadaşlıklar kurun ki evladınız da sizden öğrensin bu güzel duyguyu.

Neden bu konuya değindim?

Yıllar sonra okuldan arkadaşımla buluştum az önce. Samimiyet aynı, sohbet aynı.. Konuşacak çok şey.. Değer verdiğin biri ile sohbet etmenin rahatlığını yaşadım. Geçmiş güzel yılları yadettim.

Sadece bu değil. Sıkkın olduğumda ailenin objektif yaklaşamadığı konuları arkadaşımla öyle rahat konuşuyorsun ki.. Onlar bir psikolog misali.. Anlatıyorsun, dinliyorlar, farklı bir açıdan bakmamızı sağlıyorlar, fikir veriyorlar. Her an yanında olmasalar da bir alo kadar uzağındalar. Bu hayatımızın en güzel değerleri aslında.  Bizi biz yapan ve hatta yolumuzu şekillendiren en önemli unsur.

 Başta dediğim gibi doğru arkadaş.. Seni yolundan şaşırtan arkadaş kılıklı insanları kastetmiyorum. Doğru ve gerçek arkadaş..

Hayatta kimse tek başına yaşamaz bu bir gerçek. Konuşmaya, bir şeyler paylaşmaya birilerine ihtiyaç duyar. Hem hayatta kalabilmesi için, hem psikolojik sağlığı için hayatında birilerine ihtiyaç duyar.

Ve dediğim gibi bazı durumlar ve duygular vardır ki bunları aile fertleri karşılayamaz. Bir söz var ya bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Çok doğru bir söz. İşte doğru arkadaş diye ısrarla söylemem bundan kaynaklanıyor.

Sizler çevrenizi bir şekilde oluşturdunuz. Şimdi çocuklarınıza bu konuda az da olsa yol gösterin ki onlar da kendileri için doğru dostluklar kursunlar. Ve arkadaşlığın değerini öyle güzel anlatın ki buldukları doğru kişilerin kıymetini bilsinler. Arkadaş bulmak da eş bulmaya benzer. Çok arkadaşım olsun diye çabalamaya gerek olmadığını bilsinler mesela. Az ama doğru insanlarla çok güzel şeyler yapabileceklerini fark etsinler. Bu bağın hayatları için ne kadar önemli olduğunu bilsinler. Birçok şeyi beraber yapacakları, hayatlarını şekillendirecek bu insanları bulduklarında kıymetlerini de bilsinler. Belki siz bu kadar önemli bir konu olarak bakmadınız ama şöyle bir durup düşününce ailenizle neler yaptınız, neler paylaştınız, yıllarca en yakın arkadaşlarınızla neler yapıp paylaştınız. Aslında hayatlarınızın çoğunda bu insanların büyük yer kapladığını ve önemini fark edeceksiniz. O yüzden bu gözden kaçırılan değere bir değinmek istedim.

Biz de doğru arkadaş olalım ve doğru arkadaşlar bulalım. Çocuklarımızın da karşısına doğru insanlar çıkmasını temenni ederim. Dostça kalın efendim..

 

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
ADANA KEBABI
Recep ÇINAR
Müzik ve Sülük!
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Seyide ESEN
İlle de ‘Keşan’ olsun…
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Selçuk Duranlar
E-TİCARET
Zafer Dereli
EMEKLİLİK TALEBİNDEN  NE ZAMANA KADAR  VAZGEÇİLEBİLİR?
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
   NATO’dan çıkmak -2
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK