Ertan Çekiç
ZİHİNSEL ENGELLER
Yayın Tarihi: 24 Aralık 2019, Salı
Diğer Yazıları

 Bazı yenilgilerin nedeni, insanların işi yarıda bıraktıklarında, başarıya ne kadar yakın olduklarını görememelerindendir.

            Bazen bir karar veririz. O kararı gerçekleştireceğimize yönelik kendimize ve çevremize sözler veririz. ‘Bu sefer kesin olacak!’ deriz.

            Başlarız ve o iş olmaz. Bir şeyler eksik gitmiştir. Yanlış olan parçalar vardır. İstediğimize ulaşamamışızdır. Bunun bir nedeni o büyük resmi görememek olabilir. O büyük resmi göremiyorsak ve zihnimizde canlandırmıyorsak, parçaları da doğru yerlere koyamayız.

            Büyük resmi canlandırmamızda ve görmemizde engel olanlar nelerdir? Ne bizim gözlerimizi kapatıyor? Etrafınıza baktığınızda hiçbir neden bulamazsınız bazen. Dışarıda o kadar ararsınız ki olmayan bu nedenleri, kendinize kızmaya bile başlarsınız. Bu sefer kızgınlığınızla uğraşırken başarısızlığın nedenini bile unutursunuz.

            Şimdi başa dönelim. Bizim büyük resmi görmemizi engelleyen neden ne olabilir? Dışarıda olmayan, bu engel ne? ‘Zihinsel engellerimiz.’ Kâh bizim oluşturduğumuz kâh toplum tarafından bizim zihnimizde oluşturulan engeller. Bu engeller, bizim ve toplumun birlikte yaptığımız çalışmaların ürünü de olabilir.

            Aslında yokturlar, çeşitli zamanlarda, çeşitli nedenlerle, farklı yerlerde, farklı kişiler tarafından oluşturulmuştur. Engelin içinde bulunduğumuz zamanda bir genellemeye varırız veya bir karar veririz. ‘Ben bunu yapamam!’ deriz mesela. Nedenlerini düşünmeden, hemen o anda veririz bu kararı. Üstünden yaşantılar geçer. Zaman geçer olaylar geçer. Kilitleriz onu bilinçaltımızda, bir daha o konuyla ilgili bir yaşantıya rastlayıncaya kadar. Tekrar o konu, durum, olay neyse, karşımıza çıktığında o yargı ve karar hemen çıkar ortaya ve derki ‘ben bunu yapamam.’ Yapmazsınız da zaten, uğraşmaz, onun için mücadele etmezsiniz. Bir bakmışsınız ki haklısınız, siz o’nu yapamıyorsunuz. Bu, böyle sürüp gider.

            En başta orda o engelin olmadığını görseydiniz, işte o zaman büyük resmi görmek o kadar da zor olmayacaktı. Engelleri kaldırabilseydiniz, parçaları doğru yerlere koyup hedefinize ulaşabilecektiniz.

            Olmayan bu engellerin oluşum yeri ‘zihin’, lütfen zihinsel engellerinizi kaldırın!

 

Kaybedilecek Tek Şey!

            Bilge bir kişinin kaybedebileceği bir şey yoktur. O sahip olduğu her şeyi kendinde taşır.

            İnsanlar çeşitli alanlara yatırım yaparlar. Yaptıkları yatırımlar sonucunda elde ettikleri şeyler vardır. Aynı zamanda yaptıkları bu yatırımlar, onların elinden alınabilecek ve gidebilecek şeylerdir.

            Kimi bir eve, bir arabaya,  bankaya, kimi cemaate,  takımına, arkadaş çevresine, kişisel eşyalarına, kimi de bedenine vb. gibi sıralanabilecek onlarca şeye yatırım yapar. Elimizde olan azı daha çok veya farklı bir şekle dönüştürmek için birikim ve yatırım yaparız.

Peki, en faydalı, karlı, en çok getirisi olan veya kar ve fayda gözetmeden bizi istediğimiz şekilde değiştirebilecek en iyi yatırımın ne olduğunu nerden bileceğiz?

            Hayatımızda farklı zamanlar, farklı zamanlarda gittiğimiz farklı yerler ve bu yerlere gittiğimiz farklı yollar mutlaka oldu. Her farklı yolda gördüklerimiz, duyduklarımız, hissettiklerimiz değişti, gelişti veya bambaşka bir şekle büründü. Bu yolların hangisi bize daha çok mutluluk verdi? Hangi yol bizi istediğimiz yere götürdü? Hangisi uzun sürede daha etkili oldu? Bu soruların cevapları içimizde bir yerlerde var. Belki de bu soruların cevaplarını verdiğimizde farklı bir yol bile bulabiliriz. Bu sorulara cevap verdiğimizde yolların analizini yapıp hangisine ne zaman ne kadar yatırım yapabileceğimizi daha iyi görebiliriz.

             Bu yolların hangisine, somut veya somut ya da her ikisine birden yatırım yaptığımda kendim olabiliyorum. Yeni bir araba aldığımda mı, Kendimi gerçekleştirebiliyorum? Yoksa yeni, büyük bir ev aldığımda mı? Bu beni ne kadar etkileyebiliyor? Arabadan indiğimde, evden çıktığımda, kız arkadaşımdan ayrıldığımda, eğlence bittiğinde ne oluyor? Bende ne kalıyor? Bunların hepsini kaybettiğimde; bende, kendimden ne kalır? Kalan, ben olabilir miyim? Yoksa hiçbir şey kalmaz mı?

             Her şeyi kaybettiğinde, yanında ‘her şey’ olan bir birikim nasıl olur? Doğru olana yatırım yaptığınızda. O’da kendini, sen yapan şeydir. Bunu kendi kafanda yaparsın, kendi düşünlerinle başarabilirsin. Dünyada her şeyin seni kendine benzetmeye çalıştığı bir ortamda kendin olarak kalmak çok zor bir iştir. Ama başarılabilir. Kendi düşüncelerinle düşünebilecek bir zihinsel yapı! İşte anahtar kelime bu.

            Kafanın içindeki dünya; bilişsel vatan, zihinsel aile, en iyi arkadaşların ve düşmanların içinde olduğu yer. İşte o dünyaya yapılan doğru yatırım veya orada kurulan ‘kendi düşüncelerinin’ oluşturduğu bambaşka bir üretim sistemi, seni sen yapacaktır. Kaybedeceğin tek şey artık somut olanlar dışına çıkamayacaktır. Özgürleşeceksindir. Hiç kaybetmeyen bir bilgeye dönüşeceksindir.

            Kendi düşüncelerinizi kaybettiğinizde her şeyinizi kaybedersiniz…

DİĞER YAZARLAR
OLCAY DAL
Mustafa Kemal Atatürk kimdir ?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
Ahmet Acaroğlu
KURTULUŞ  GÜNLERİ 
NURAN İKİZ
Çare ne?..
Recep ÇINAR
A–L–İ
CELİL ÖZCAN
“Büyük Atatürk, her geçen gün, daha da büyüyor!
Selçuk Duranlar
TÜRKİYE LİMANLARI COVİD-19 EKONOMİK ETKİ ANALİZİ (EKİM 2020)
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER