Ertan Çekiç
BUGÜN TAM DA İSTEDİĞİM GİBİ BİR GÜN
Yayın Tarihi: 17 Aralık 2019, Salı
Diğer Yazıları

Bir gazeteci 102 yaşında olan bir adamla röportaj yapmaya gitmiş.

Haliyle ona bu yaşına kadar nasıl geldiğini, ne tür bir beslenme uyguladığını ve spor yapıp yapmadığını sormuş, uzun ve sağlıklı bir yaşam için ipuçları vermesini istemiş.

Yaşlı ve dinç adam gazeteciye, ben herhangi bir beslenme programı uygulamam ya da çok özel bir egzersiz programım falan yok demiş.

Bugün tam benim istediğim gibi bir gün. Bu gün benim için muhteşem geçecek. Gazeteci çok şaşırmış, yaşlı adam sözlerine devam etmiş,

“Sadece kendimi bildim bileli tek bir şey yaptım ve asla yapmaktan vazgeçmedim.

Her sabah çok erken kalkarım, odamın perdelerini sonuna kadar açar ve o gün ister çok yağmurlu, çamurlu, gök gürültülü olsun, ister karlı, ister güneşli ya da sisli, kasvetli bir gün olsun. Gökyüzüne uzun uzun bakar ve‘Bugün tam benim istediğim gibi bir gün…Bu gün benim için muhteşem geçecek,’ ” derim.

9 ALTIN KURAL

1. Pozitif Olmak

Kazanan herkesin mutlu hissetmesi çok normaldir. Başarısız olunduğunda ise kötü hissedilir. Duygular performansı etkiler. Pozitif olmak fiziksel enerjiyi arttırır ve başarısızlıklardan sonra bir daha denemek için motive eder. Kaybedenler bahane üretirken, kazananlar yaralansa bile bir başarı hikayesi yazabilmek için çalışmaya devam eder.

2. İşte Daha Çok Vakit Geçirmek

Bir basket maçı sonrasında ya da ofiste, başarısız olan kişiler her zaman eve erken dönerler. Kazanmak isteyen kişiler orada kalırlar. Ofiste daha çok vakit geçiren kişilerin bilgi paylaşım, işle ilgili fikir yürütme ve kişisel gelişim şansları daha fazladır.

3. Sürekli Öğrenmek

Kaybeden kişiler negatif geri bildirimler karşısında savunmaya geçerler. Başarılı olmak isteyen kişiler ise gönüllü olarak hatalarını tartışmayı isterler ve negatif geri bildirimleri kabul ederler.
Kişisel gelişimlerini sağlayarak ve sürekli öğrenerek kazanacaklarını bilirler. Bu nedenle sürekli kişisel gelişim sağlamak için öğrenmek çok önemlidir.

4. Oyuna Odaklanmak

Tenis oynayan herkes gözünü toptan ayırmaması gerektiğini bilir. Gözünü toptan ayırırsa oyunu kaybedebilir ya da top vücuduna çarpabilir. İş hayatında da başarı hikayelerine sahip olmak için gözümüzü hedeflediğimiz yerden ayırmamamız gerekir. Hayatımızdaki duygusal değişimler ya da dikkat kaybı başarısız olmamıza neden olabilir. Başarılı olmak için hedeflerimize odaklanmamız gerekir.

5. Çevrendekilere Saygılı Davranmak

Kazanan ekipte olan herkes birbirine saygılı davranır ve birbirini dinler. Ekip içinde yardımlaşma çok fazladır ve bu da bir sonraki oyunda başarılı ekibin yine yüksek başarı sağlaması için çok büyük bir avantaj sağlar. Etrafındakilere saygılı olarak ve yardımcı olarak bir sonraki adımda başarılı olmak için doğru bir adım atmış oluruz.

6. Motivasyonel Destek Olacak Kişilere Sahip Olmak

Başarılı olan her kişinin arkasında motivasyonel destek veren mentorler, arkadaşlar ve ailesi vardır. Kazanmak, motivasyonel destek veren kişilerin sayısını arttırır. Kaybetmek ise azaltır. İş hayatında başarısız olan bir kişiye çevresi bilinçsiz bile olsa başarısız olarak bakmaya başlar, motivasyonunuz düştükten sonra destek olacak biri olmadan bir sonraki adımda nasıl başarılı olabilirsiniz ki?

7. Network Yapmak

Başarılı olan kişiler, başarı hikayesi yazmış diğer kişilerin katıldığı konferanslara, toplantılara ve kutlamalara çağrılırlar. Kurdukları network ile bir sonraki başarılarına ulaşmak için kişisel gelişim adımlarını atmaya başlamış olurlar. Network sahibi olmak çok önemlidir ve başarıya giden yolda yardımcı olur.

8. Başarılı Kişilerin Korunması

Başarılı kişiler hakkında çok daha az negatif yorum yapılır. Başarılı olduğu için yaptığı yanlışlar görmezden gelinir. Başarısız olanlar hakkında ise her yerde negatif yorumlar yapılır.
Kazananlar bu yorumlara maruz kalmadığından hedefine daha rahat odaklanabilir. Başarılı olmak ve başarılı olmaya devam etmek gerekir.

9. Başarıda Süreklilik Sağlamak

Başarısız kişiler sürekli strateji değiştirmekle ve yeni yöntemler aramakla vakit geçirirler. Düzeltmeleri yapana kadar da başarılı olmak kolay değildir. Kazanan kişilerin ise uzun dönemli plan ve strateji yapmak için vakitleri vardır. Başarıda süreklilik çok önemlidir. Kazandıkça kazanmak kolaylaşır.
Başarı hikayeleri kibir ve kendine çok güvenmek nedeniyle başarısızlığa doğru gidebilir. Ancak lider olan kişiler yukarıdaki şekilde davranarak başarılı olmak için avantajlar sağlar.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
RÜYALARIMIZ
Recep ÇINAR
Eğitim çıkmazı!         
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
Selçuk Duranlar
DÜNYA BORU HATLARI
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
CELİL ÖZCAN
EDİRNE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER