Recep ÇINAR
Yılbaşı hazırlıkları tamam!
Yayın Tarihi: 13 Aralık 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Bir yılı daha geride bırakıp yeni bir yıla girmeye hazırlanıyoruz! Bu arada yılbaşı hazırlıkları da hızla devam ediyor. Belediye yine “Yılbaşı Ucubesi”ni şehrin merkezine dikti! Kimileri de sahte içkiden korunmak için beyanatlarla toplumu uyardı! Sanki sahte olmayan içkiler “mubah” mış gibi!

Edirne İl Müftümüz Emrullah Üzüm, geçen yıl ”Noel ve Çam ağacıyla hiçbir gönül bağımız yoktur” başlığı ile mahalli basında yaptığı uzunca açıklamasında, “Yılbaşı kutlamalarının temeli ne dinimizde nede asırlar ötesinden getirdiğimiz kültürümüzde bulunur” diyerek gereken uyarıyı yapmıştı.

Ancak bu uyarı 27 Aralık tarihinde yapıldı. Yani, yılbaşına sadece 3-4 gün kala!

Böyle bir açıklamanın çok daha önce yapılması kanaatimizce daha uygun olur. Çünkü insanlar, her türlü hazırlığını yaptıktan sonra kolay kolay geri adım atmazlar! Hıristiyan âlemi yılbaşına aylar kala hazırlıklara başlıyor. Biz de hiç olmazsa uyarı görevimizi bir ay kala yapmamız daha iyi olmaz mı?

ACABA HİÇ MERAK EDENİMİZ OLDU MU?

Ramazan ayında oruç tutup sonunda bayram yapan, Kurban bayramında da kurban kesip bayram kutlayan Hıristiyan veya bir başka Gayrimüslim topluluk gören var mı?

Şunu unutmayalım ki, bir millet kendi tarihine, inancına, kültür ve medeniyet değerlerine sarıldığı ölçüde sağlam bir gelecek inşa edebilir. Kendi değerlerinden uzaklaştığı, kendi kültürüne yabancılaştığı takdirde sadece değerlerini değil bir gün istiklalini de kaybetme tehlikesiyle karşılaşabilir! Tarih bunun pek çok dramatik örnekleriyle doludur.

Diyanet teşkilatımız bu konu üzerinde topluma daha fazla ikaz görevi yapmalı. Ama bizim ülkemizde din siyasetin emrinde!

Dünya Müslüman Âlimler Birliği Mütevelli Heyeti Üyesi Abdulvahap Ekinci, geçen sene yılbaşı kutlamalarıyla ilgili verdiği beyanatta, “Yılbaşı kutlamaları katmerli günahtır. Kutlamanın içinde içki de, kumar da, başka kavimlere benzemede dinimize göre çeşitli haramlar var” demişti.

KONU İLE İLGİLİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI’NIN internet sitesinde Bayburt İl Müftüsünce yayımlanan “Müslüman Yılbaşı Kutlamaz” başlıklı fetvada ise; yılbaşı kutlamanın ‘kâfirlere karşı sevgi ve saygı oluşturacağı’ ileri sürülerek “Kâfirlerin bayramlarını kutlamak, onların kutsal saydığı günleri, Noel ve yılbaşı gecesi kutlamak, onların adetlerine uymak, onlara benzemek kesinlikle caiz değildir ve büyük günahlardandır. Müslüman Kur’an ve sünnete uygun yaşamalı, kendi örf ve adetlerine uymalıdır” ifadeleri yer alıyor. Yüce Dinimiz İslam; “kâfirlere, münafıklara, batıl dinlere ve diğer ideoloji mensuplarına benzemeyi kesin bir şekilde yasaklamış ve haram kılmıştır. Görünüş itibariyle onlara benzemek, daha sonra ahlaki değerlerde, çirkin ve kötü fiillerde; hatta inanç ve ibadetlerde onlara benzemeye sebep olur. Çünkü onlar gibi giyinmek, onlar gibi davranmak, onlar gibi yaşamak, sonunda yapılan bu hareketler kalplere nüfuz eder ve onlara karşı bir sevgi ve saygı meydana getirir. Bunun için Kâfirlere benzemenin haram olduğu hususunda bütün İslam âlimleri ittifak etmişlerdir. Bu konuda ‘icma’ vardır” deniliyor

MİLLİ ŞAİRİMİZ M. AKİF ERSOY, YILBAŞI İLE İLGİLİ MESAJINDA; “Ya Rab! Böyle mi olacaktı, benim cennet yurdum? Baktım da etrafıma yalnızım, ağladım durdum. Bir mânâ veremedim, şu Milâdî Yılbaşına! Şaştım da kaldım, Müslümanların vah telaşına!” diyerek yakınıyor.

YAKLAŞIK 900 YIL ÖNCE YAŞAMIŞ OLAN FİLOZOF ÖMER HAYYAM DA;

“Bir elde kadeh, bir elde kuran;

Bir helaldir işimiz, bir haram.

Şu yarım yamalak dünyada ne tam kâfiriz,

Ne tam Müslüman” diyor! PEYGAMBERİMİZ (SAV) bir hadislerinde; “Kim bir kavme benzerse o onlardandır” buyurur!

RABBİMİZ DE KURA’DA; “Eğer sana gelen ilimden sonra onların hevalarına uyarsan, bil ki sen de zalimlerdensin.” (Bakara-145) şeklinde Peygamberini ve O’nun şahsında tüm Müslümanları uyarır.

(Ehl-i Sünnet müfessirleri;, “Bu ayet-i kerimede onların tüm yaşantılarına muhalefetin mecburiyetine işaret vardır” demişlerdir.)

Daha ne diyelim!

Dostça kalın…

DİĞER YAZARLAR
TURAN ŞALLI
 Ayşe teyzenin EURO'ları
ERCAN KERMAN
MASALLAR
Numan Özgür METİN
EDOSK TRAK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Zafer Dereli
SAĞLIK ÇALIŞANLARI, TOPLU TAŞIMA VE TESİSLERDEN ÜCRETSİZ YARARLANACAKLAR
Şükrü Akıllı
  SAĞLIK OLSUN DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
CELİL ÖZCAN
TÜRKÇEMİZE ATATÜRK’ÜN DİRENCİYLE SAHİP ÇIKACAĞIZ!
M. ENİS ŞENSEVER
Atatürk'ü ağzına almayan 10 Aralıkçı
NURAN İKİZ
Eylül esintileri
Ahmet Acaroğlu
 MEDYANIN  SORUMLULUĞU 
Recep ÇINAR
Ahlâkın temeli ailede atılır 
Levent Büdüş
BEBEK’TE DİANA TAPINAĞI
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETMEK AMA NASIL?
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER