Ahmet Acaroğlu
Eğitim sistemimiz üzerine bir değerlendirme
Yayın Tarihi: 13 Aralık 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü(OECD) tarafından 3 yılda bir düzenlenen ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren PISA sonuçları  bizim için oldukça düşündürücü. Bir önceki PISA sonuçlarına göre olumlu anlamda bir kıpırdama  söz konusu olsa bile sevinmek mümkün değil. Çünkü;PISA 2018 sonuçlarına göre Türkiye “okuma,matematik,fen bilimi” alanlarının tamamında OECD ortalamasının altında kaldı. Diğer bir deyişle PISA testine katılan 37 ülke arasında Türkiye ancak 31.sırada yer alabildi.

PISA testinin ayrıntılarına girmeden şunu söylemem gerekiyor; bunca farklı  model ve sınav sistemlerini denememize rağmen eğitimde bir arpa boyu yol alabilmiş değiliz. Bununla birlikte eğitim alanında hiçbir şey yapılmadığını söylemek de insafsızlık olur.Elbette iyi niyetle ve bilimsel verileri değerlendirerek, ısrarla bir takım reformları hayata geçirsek de başarılı olamıyoruz. Peki neden? Bence Milli Eğitim Bakanı bir Eğitim Şurası düzenleyerek  bu can alıcı soruyu yetkililere yeniden sormalıdır. Neden biz, Çin’in, Singapur’un,Japonya’nın,Finlandiya’nın,Güney Kore’nin başarısını yakalayamıyoruz?

Konu önemli. Çünkü eğitim meselesini  çözemeyen bir devletin diğer alanlarda başarılı olma şansı yoktur. Cumhuriyetin ilk yıllarında, o yokluk ve sefalet günlerinde bile M.Kemal  yapılacak çok iş olmasına rağmen en mühim iş olarak birinci sıraya eğitim hamlesini koyar. Eğitim; insan beyninin aydınlanması, toplumun  bilimin ışığında yeni hedeflere koşması demektir. Atatürk, öğretmenleri yeni neslin mimarları olarak görür ve onlardan “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller “yetiştirmelerini ister. Hür fikirli insan;sorgulayan,araştıran,karşılaştıran,tartışarak doğruya ulaşan insan demektir.

Ben 34 yıl fiilen öğretmenlik yaptım. Eşim de, kardeşim de öğretmen. Bir çok iktidar gördüm, onlardan sayıca çok daha fa zla Bakan, bir o kadar da müfettiş tanıdım. Türk Edebiyatı dersi müfredatı  ve metodolojisi ile ilgili her türlü itiraz ve önerilerimi her teftişte dile getirdim. Zannediyorum o görüşlerden Ankara’nın çoğu kere haberi olmadı. Çünkü öğretmenlerin liyakatinden çok siyasi tercihlerine bakılıyordu.  Sol partilerin iktidarında sağ görüşlü bir öğretmenin taltifi, ödüllendirilmesi, terfii neredeyse imkansızdı.Onların kaderi oradan oraya sürülmek,cezalandırılmak,meslekten koparılmaktı. Sağcı partilerin iktidarında da aynı tutum solcu öğretmenler için yapılıyordu. Bugün değişen bir şey var mı? Tam tersine bugün sendikal feodalizmin kuklası oldu öğretmenler. İktidarın güdümündeki sendikaya üye değilsen, sağcı da olsan, solcu da olsan idareci kadrolara atanman mümkün değil. Sen ancak başka birini bulamazlarsa aranır, karakterinden, inancından,sendikandan istifa şartıyla ücra köşelerde kendine yer bulabilirsin. Liyakat, başarı hak getire,tek referans yandaş sendikaya üye olmak. Ondan sonra hep beraber dövünüp duralım eğitimde başarı niye yükselmiyor diye. En büyük zararı çocuklar görüyor,genç beyinler ziyan oluyor.Bunu kimsenin önemsediği yok.

İşte PISA sonuçları bunun için çok önemli.Peki ne yapmalı?Elbette başarıya koşan ülkelerin eğitim modellerini araştıralım.Ama sadece bir modele esir olmayalım.Hepsinin öne çıkan kriterlerini  belirleyip, kendi milli kültür kodlarımızla harmanladıktan sonra pilot okullarda deneme sürecine geçelim.Denemede yaşanabilecek aksaklıkları görmeden ve onları düzeltmeden  kesinlikle örgün eğitime geçmemeliyiz.Eğitim aceleye getirilemez.Bu bir sabır işidir.Ve bence en önce öğretmen yetiştiren kurumlar ele alınmalıdır.Kaliteli öğretmenin olmadığı yerde kaliteli bir eğitim mümkün değildir.Yazı çok uzasın istemiyorum ama söylemeden de yapamıyorum.Her ile üniversite açtık.Vakıf üniversiteleri furyası başladı.İş ticarete döküldü.Tam burstu,yarım burstu derken parayı bastıran çocuğuna bir diploma şansı sağlıyor.Çocuğumuzu yazdırırken hangimiz okulun akademik kadrosu ve başarısını araştırıyoruz? Yanlış hatırlamıyorsam 220 civarında vakıf  üniversitemiz mevcut bugün. Bir çok okulda profesörü olmayan bölümler var.Bir kısım öğretim üyelerinin ise öğrencinin gözünde bile değeri yok.Bazı üniversitelerde haftanın iki günü ders olmadığını biliyorum. Sonra dünyanın en başarılı 500 üniversite sıralamasında bir Türk üniversitesini ararken elbette gözleriniz karıncalanır.

Sabah girdiğimiz okuldan akşam karanlığında çıkardık yahu. Kaç Prof, kaç Doçent, kaç asistanla ders yaptığımızı anlatsam bu sayfa yetmez.Cumhuriyetin fabrika ayarlarına geri dönülmeli, demokratik, laik,eşitlikçi ve çağdaş bir eğitim modeline öncelik verilmelidir. Anaokulundan doktoraya kadar eğitim parasız olmalı,devlet eğitimi kamu yararı olarak görmelidir. Dindar ve kindar nesiller yerine,demokrat düşünceli, araştıran, sorgulayan, hak ve hukuk kavramını dünya görüşünün temeli  kabul eden,madde ve mana planında zirveyi hedefleyen,çağının öncüsü olmaya aday, Atatürk’çü felsefeyi  ruhuna ve kalbine içirmiş, karakter ve şahsiyet abidesi,ülkesi için ölesiye çalışan, hatta gerektiğinde ülkesi için canını feda etmekten çekinmeyecek kadar idealist  gençler yetiştirmeliyiz. Aksi takdirde sistem manyağı olmayı bir kader gibi kabullenmeye ve gelişmiş ülkelerin ardından nal toplamaya devam edeceğiz.

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Tatilde dinlenelim, eğlenelim
ERCAN KERMAN
Yine eski yıllar
Recep ÇINAR
Ya yanlıştan dönecek Ya da kispete vurup yenilgiyi kabul edecekler!
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
ÇOCUKLARDA EN YAYGIN OLAN TEKNOLOJİK ALET TABLET NASIL KULLANILMALI
NURAN İKİZ
Pratik Bilgiler (2)
Derya Kurbay
Dinlemiyoruz…
TURAN ŞALLI
Neden Kemikçiler Mahallesi
Ahmet Acaroğlu
Termal turizm ve sorunlar
Ertan Çekiç
SON BİR DERS
CELİL ÖZCAN
Zübeyde Hanım’ı saygıyla anıyoruz
Selçuk Duranlar
GSMH’ da son durum!
Şükrü Akıllı
NE OLDU BİZE?
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Teoman ÖZÇUHACI
BAZAN “BEN YAPTIM OLDU” DENİLEMEZ
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER