Numan Özgür METİN
10 KASIM`A ÖZEL SELANİK TURU İZLENİMLERİM
Yayın Tarihi: 20 Kasım 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazımda 10 Kasım`a özel günübirlik Selanik turum hakkındaki izlenimlerimi paylaşacağım.9 Kasım 2019 cumartesi saat:23:00`te Edirne`den hareket ederek Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki gümrük işlemlerimizin ardından Yunanistan`a giriş yaparak yolculuğumuz başladı ve sabah saatlerinde Selanik`e vardık. İlk olarak şehir merkezinde bulunduğu caddeye ismini vermiş Selanik`te önemli kiliselerden biri olan Aya Dimitri Kilisesini gezdik.

Aya Dimitri Kilisesi

Ayrıca bu kilise UNESCO kültür mirası olarak gösterilmekte ve gerçekten müthiş bir mimari. Kiliseyi buraya gelen herkesin ziyaret etmesini tavsiye ederim. Daha sonra Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğu'nun düzenlediği anma törenine katılmak üzere Atatürk Evine geldik. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ün ölümünün 81’inci yılında 1881 yılında dünyaya geldiği evde düzenlenen anma törenine katıldık. Türkiye ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen vatandaşların yoğun ilgisi vardı. Genci yaşlısı çoluk çocuk herkes ellerinde Türk bayraklarıyla 10 Kasım’da Atatürk`ün 81'inci ölüm yıldönümünde oradaydı. Orada olmak gerçekten gurur verici.

Selanik Atatürk Evi

Kalabalık her geçen dakika daha da artıyordu. Atamızın doğdu evi ziyaret etmeyi çok istiyordum ve ilk kez geliyordum. Böyle özel bir günde burada olmak, orada İzmir Marşını ve İstiklal Marşını okumak benim için onur ve gurur vericiydi. Yunanistan saatine göre saat 09.05'te 2 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Marşın bitiminin ardından Atatürk Evi etrafında toplananlar hep bir ağızdan Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları atılırken, bazı ziyaretçiler gözyaşlarını tutamadı.Törene katılanların konuşmalarının ardından öğrenciler şiirler okudu.

Selanik Beyaz Kule

Tören sonrası Atatürk evi ziyaretçilere açıldı yoğun bir ilgi ve kalabalık vardı. Biraz bekledik, sıra bize gelsin diye ama çok yoğundu gerçekten, bahçesine girmeyi dahi başaramadık. Töreni evin dışına kurulan LED ekranlardan izlemiştik. Daha sonra Makedonia Trakya & Bakanlık Binası, Aristoteles Üniversite kampüsü, Hamza Bey Camii, Büyük İskender heykeli, Hamidiye çeşmesi, Beyaz kule, kordon, Döner kule, Fuar meydanı panoramik olarak gördük. Galerius Kemeri benim çok ilgimi çekti. Daha sonra Aristoteles meydanında ufak bir gezintiye başladık. Selanik İzmir’e çok benziyor. Ben sahili beğendim, çevresinde birçok kafeler ve dükkanlar var. Beyaz kuleyi yakından görmeyi çok istiyordum, içine giremesem de hayran kaldığımı belirtmek isterim.

Aristoles Meydanı

Şehir turu sonrası öğlenden sonra tekrar Atatürk evine geldik ve Atatürk evini nihayet ziyaret edebildik. İçerisini gezerken gerçekten çok duygulandım. Selanik’e yolunuz düşerse mutlaka Atatürk evini ziyaret edin. Atatürk Evi adres ApostolouPavlou 17, Thessaloniki 546 34, Yunanistan Pazartesi günleri hariç saat:10:00- 17:00 saatlerinde ziyarete açık.

Kavala Sahil

En son olarak Bizans Kale surlarından şehir manzarasını izleyip fotoğrafladıktan sonra Selanik`ten ayrıldık. Yaklaşık 2 saat süren bir yolculuktan sonra Kavala `ya ulaştık. Kavala’ da akşam yemeği ve sahilde şehir turu ve fotoğraf çekiminin ardından geldiğimiz güzergahtan Xantihi(İskeçe), Komitini(Gümülcine), Alexandroupoli(Dedeağaç), Orestiada(Kumçiftliği) üzerinden Kastanies(Kestanelik) Yunanistan sınır kapısına ulaştık. Pasaport ve gümrük işlemlerimizin ardından Türkiye’ye giriş yaptık. Benim için güzel ve anlamlı bir gün oldu. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Selanik Genel Görünüm.

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Önce “Ahlaki” Reform!
Selçuk Duranlar
VERGİ VE SONRASI
CELİL ÖZCAN
EDİRNE'NİN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
ERCAN KERMAN
KES TIRAŞI
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
ATATÜRK ÖLMEZ BİR İDEALDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER