Numan Özgür METİN
10 KASIM`A ÖZEL SELANİK TURU İZLENİMLERİM
Yayın Tarihi: 20 Kasım 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazımda 10 Kasım`a özel günübirlik Selanik turum hakkındaki izlenimlerimi paylaşacağım.9 Kasım 2019 cumartesi saat:23:00`te Edirne`den hareket ederek Pazarkule Sınır Kapısı’ndaki gümrük işlemlerimizin ardından Yunanistan`a giriş yaparak yolculuğumuz başladı ve sabah saatlerinde Selanik`e vardık. İlk olarak şehir merkezinde bulunduğu caddeye ismini vermiş Selanik`te önemli kiliselerden biri olan Aya Dimitri Kilisesini gezdik.

Aya Dimitri Kilisesi

Ayrıca bu kilise UNESCO kültür mirası olarak gösterilmekte ve gerçekten müthiş bir mimari. Kiliseyi buraya gelen herkesin ziyaret etmesini tavsiye ederim. Daha sonra Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğu'nun düzenlediği anma törenine katılmak üzere Atatürk Evine geldik. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ün ölümünün 81’inci yılında 1881 yılında dünyaya geldiği evde düzenlenen anma törenine katıldık. Türkiye ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen vatandaşların yoğun ilgisi vardı. Genci yaşlısı çoluk çocuk herkes ellerinde Türk bayraklarıyla 10 Kasım’da Atatürk`ün 81'inci ölüm yıldönümünde oradaydı. Orada olmak gerçekten gurur verici.

Selanik Atatürk Evi

Kalabalık her geçen dakika daha da artıyordu. Atamızın doğdu evi ziyaret etmeyi çok istiyordum ve ilk kez geliyordum. Böyle özel bir günde burada olmak, orada İzmir Marşını ve İstiklal Marşını okumak benim için onur ve gurur vericiydi. Yunanistan saatine göre saat 09.05'te 2 dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Marşın bitiminin ardından Atatürk Evi etrafında toplananlar hep bir ağızdan Mustafa Kemal'in askerleriyiz' sloganları atılırken, bazı ziyaretçiler gözyaşlarını tutamadı.Törene katılanların konuşmalarının ardından öğrenciler şiirler okudu.

Selanik Beyaz Kule

Tören sonrası Atatürk evi ziyaretçilere açıldı yoğun bir ilgi ve kalabalık vardı. Biraz bekledik, sıra bize gelsin diye ama çok yoğundu gerçekten, bahçesine girmeyi dahi başaramadık. Töreni evin dışına kurulan LED ekranlardan izlemiştik. Daha sonra Makedonia Trakya & Bakanlık Binası, Aristoteles Üniversite kampüsü, Hamza Bey Camii, Büyük İskender heykeli, Hamidiye çeşmesi, Beyaz kule, kordon, Döner kule, Fuar meydanı panoramik olarak gördük. Galerius Kemeri benim çok ilgimi çekti. Daha sonra Aristoteles meydanında ufak bir gezintiye başladık. Selanik İzmir’e çok benziyor. Ben sahili beğendim, çevresinde birçok kafeler ve dükkanlar var. Beyaz kuleyi yakından görmeyi çok istiyordum, içine giremesem de hayran kaldığımı belirtmek isterim.

Aristoles Meydanı

Şehir turu sonrası öğlenden sonra tekrar Atatürk evine geldik ve Atatürk evini nihayet ziyaret edebildik. İçerisini gezerken gerçekten çok duygulandım. Selanik’e yolunuz düşerse mutlaka Atatürk evini ziyaret edin. Atatürk Evi adres ApostolouPavlou 17, Thessaloniki 546 34, Yunanistan Pazartesi günleri hariç saat:10:00- 17:00 saatlerinde ziyarete açık.

Kavala Sahil

En son olarak Bizans Kale surlarından şehir manzarasını izleyip fotoğrafladıktan sonra Selanik`ten ayrıldık. Yaklaşık 2 saat süren bir yolculuktan sonra Kavala `ya ulaştık. Kavala’ da akşam yemeği ve sahilde şehir turu ve fotoğraf çekiminin ardından geldiğimiz güzergahtan Xantihi(İskeçe), Komitini(Gümülcine), Alexandroupoli(Dedeağaç), Orestiada(Kumçiftliği) üzerinden Kastanies(Kestanelik) Yunanistan sınır kapısına ulaştık. Pasaport ve gümrük işlemlerimizin ardından Türkiye’ye giriş yaptık. Benim için güzel ve anlamlı bir gün oldu. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Selanik Genel Görünüm.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
POLİTİK MAYINLAR  ve KÜLTÜREL TUZAKLAR 
Recep ÇINAR
Üç Sınıf İnsan!
ERCAN KERMAN
OSMANİYE’DEN SELAMLAR
Seyide ESEN
ETUS’la geçmişe yolculuk
Selçuk Duranlar
İHRACAT
Zafer Dereli
KALICI BİR REFAH PAYI UYGULAMASI İSTİYORUZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
KIŞ MEVSİMİNDE ZAYIFLAMANIN YOLLARI
Şükrü Akıllı
EMEKLİYİ YOK SAYARSANIZ….
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
Numan Özgür METİN
GÜNÜBİRLİK GÖKÇEADA
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
Roman vatandaşlar nerede?
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
M. ENİS ŞENSEVER
Anadolu Uygarlıklarından İzler – Panel ve Sergi (3)
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
BİR YANGIN HABERİNİN DÜŞÜNDÜRDÜĞÜ
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
Hüseyin Erkin
FİYATLARI YÜKSELEN KİMYASAL GÜBRE FOTOĞRAFI
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK