Numan Özgür METİN
Sonbaharda Marmara`nın Saklı Cennetlerine yolculuk
Yayın Tarihi: 13 Kasım 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazımda Marmara`nın saklı cennetlerine gezim hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım. Sonbaharda 02-03 Kasım tarihlerinde Marmara`nın saklı cennetleri olan İznik, Bursa, Cumalıkızık, Mudanya, Gölyazı, Trilye kültür turuna katıldım. Sonbaharda güzel keyifli bir hafta sonu oldu benim için havanında güzel olması şansıma çok güzel oldu. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte güne Unesco tarafından Dünya mirası listesine alınan Cumalıkızık köyünde, Kınalı kar dizisinin çekildiği konakta muhteşem bir köy kahvaltısıyla başladık. Bu köy gerçekten muhteşem ben çok beğendim. Köyün sokaklarında kısa bir turun ardından daha sonra Saitabat Şelalesi’ne doğru yola çıktık. Saitabat Şelalesi, Bursa ilinin Kestel ilçesinin Saitabat Köyü’nde yer almaktadır. Şelale tam bir doğa harikasıydı. Birkaç kare fotoğraf çekiminden sonra uluabat gölü kenarında bulunan Gölyazı’ya doğru yola çıktık. Gölyazı, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı sıcak, şirin bir balıkçı kasabasıdır.Gölyazıda Aziz Pantelemion Kilisesini dıştan fotoğraflayıp gördükten sonra Ağlayan çınar adeta Gölyazı'nın bir simgesi haline gelmiş. Çınar hakkında bilgi edindik, daha sonra Gölyazı’ya gelince mutlaka yapılması gereken tekne turuyla gölde keyifli bir gezintiye başladık. Herkese mutlaka Gölyazı’ya gelince tekne turuna katılmanızı tavsiye ederim. Daha sonra Mudanya`nın yazlık yerlerinden olan Trilye`ye gelince ilk olarak Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni ziyaret ettik. Bu yapı Türk-Yunan savaşına son veren ateşkes anlaşmasının imzalandığı tarihi bir evdir. Daha sonra Osmanlı evlerinin en güzel örneklerini gördük, evlere hayran kaldığımı belirtmek isterim. Sahilde keyifli bir gezinti sonrası Fatih Camii ve Aziz Vasil Kilisesi, Taş mektep ziyareti ve bilgi edinip fotoğrafladıktan sonra günü muhteşem bir manzaraya karşı kahvemi içerek günü sonlandırdık.

Gezimizin 2. günü kahvaltımızın ardından ilk olarak Bursa`da Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesini gezdik, çok güzeldi. Ayrıca Diriliş Ertuğrul dizisinde kullanılan kostüm ve aksesuarlar burada sergileniyor. Daha sonra Emir Sultan Türbesi’ni ziyaret sonrası Emir Sultan Mezarlığı’nda 1996 yılında kaybettiğimiz sanat güneşi Zeki Müren’in kabrini ziyaret ettik. Yeşil Camii ve Yeşil Türbe, Bursa Ulu Camii ziyaret ettikten sonra Bursa sokaklarında kısa bir tura çıktık.

Bursa çok güzel bir şehir gerçekten; Uzun Çarşı, Düğün Çarşısı, Koza Han’da kahve molası ardından sıra Bursa’nın meşhur İskender kebabını denemeye geldi. Tadı güzeldi bence, gelmişken meşhur İskender kebabın tadına bakın derim. Bursa`nın meşhur kestane şekerinin de tadına bakmadan olmaz, tabi almanızı öneririm. Gerçekten çok lezzetli sevdikleriniz için güzel bir hediye olur. Yemeğimizi yedikten sonra Tophane’ye çıkıp Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini ziyaretinin ardından Bursa’yı panoramik olarak seyredip fotoğrafladım. Gerçekten manzara güzeldi, gece de güzeldir eminim. Gezimizi Müze şehir İznik’te ilk olarak Tarihi Şehir Surları ve şehrin kapılarını görüp Yeşil Camii ve Ayasofya Camii hakkında bilgi alıp fotoğrafladıktan sonra İznik Gölü etrafında kısa bir gezinti ve fotoğraf molası ardından muhteşem bir gün batımı manzarası eşliğinde gezimizi sonlandırdık.

Benim için harika bir gezi oldu çok güzel fotoğraflar ve anılarla Edirne`ye dönüş yolculuğuna başladık. Bursa’yı çok beğendim, sakin, güzel bir şehir. Tekrar ziyaret etmek isterim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Recep ÇINAR
Kamu görevi üstlenmek   
Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
NURAN İKİZ
Eksikliğin gücü
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER