Numan Özgür METİN
Sonbaharda Marmara`nın Saklı Cennetlerine yolculuk
Yayın Tarihi: 13 Kasım 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

Merhaba değerli okuyucular bu yazımda Marmara`nın saklı cennetlerine gezim hakkındaki izlenimlerimi sizlerle paylaşacağım. Sonbaharda 02-03 Kasım tarihlerinde Marmara`nın saklı cennetleri olan İznik, Bursa, Cumalıkızık, Mudanya, Gölyazı, Trilye kültür turuna katıldım. Sonbaharda güzel keyifli bir hafta sonu oldu benim için havanında güzel olması şansıma çok güzel oldu. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte güne Unesco tarafından Dünya mirası listesine alınan Cumalıkızık köyünde, Kınalı kar dizisinin çekildiği konakta muhteşem bir köy kahvaltısıyla başladık. Bu köy gerçekten muhteşem ben çok beğendim. Köyün sokaklarında kısa bir turun ardından daha sonra Saitabat Şelalesi’ne doğru yola çıktık. Saitabat Şelalesi, Bursa ilinin Kestel ilçesinin Saitabat Köyü’nde yer almaktadır. Şelale tam bir doğa harikasıydı. Birkaç kare fotoğraf çekiminden sonra uluabat gölü kenarında bulunan Gölyazı’ya doğru yola çıktık. Gölyazı, Bursa ilinin Nilüfer ilçesine bağlı sıcak, şirin bir balıkçı kasabasıdır.Gölyazıda Aziz Pantelemion Kilisesini dıştan fotoğraflayıp gördükten sonra Ağlayan çınar adeta Gölyazı'nın bir simgesi haline gelmiş. Çınar hakkında bilgi edindik, daha sonra Gölyazı’ya gelince mutlaka yapılması gereken tekne turuyla gölde keyifli bir gezintiye başladık. Herkese mutlaka Gölyazı’ya gelince tekne turuna katılmanızı tavsiye ederim. Daha sonra Mudanya`nın yazlık yerlerinden olan Trilye`ye gelince ilk olarak Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni ziyaret ettik. Bu yapı Türk-Yunan savaşına son veren ateşkes anlaşmasının imzalandığı tarihi bir evdir. Daha sonra Osmanlı evlerinin en güzel örneklerini gördük, evlere hayran kaldığımı belirtmek isterim. Sahilde keyifli bir gezinti sonrası Fatih Camii ve Aziz Vasil Kilisesi, Taş mektep ziyareti ve bilgi edinip fotoğrafladıktan sonra günü muhteşem bir manzaraya karşı kahvemi içerek günü sonlandırdık.

Gezimizin 2. günü kahvaltımızın ardından ilk olarak Bursa`da Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesini gezdik, çok güzeldi. Ayrıca Diriliş Ertuğrul dizisinde kullanılan kostüm ve aksesuarlar burada sergileniyor. Daha sonra Emir Sultan Türbesi’ni ziyaret sonrası Emir Sultan Mezarlığı’nda 1996 yılında kaybettiğimiz sanat güneşi Zeki Müren’in kabrini ziyaret ettik. Yeşil Camii ve Yeşil Türbe, Bursa Ulu Camii ziyaret ettikten sonra Bursa sokaklarında kısa bir tura çıktık.

Bursa çok güzel bir şehir gerçekten; Uzun Çarşı, Düğün Çarşısı, Koza Han’da kahve molası ardından sıra Bursa’nın meşhur İskender kebabını denemeye geldi. Tadı güzeldi bence, gelmişken meşhur İskender kebabın tadına bakın derim. Bursa`nın meşhur kestane şekerinin de tadına bakmadan olmaz, tabi almanızı öneririm. Gerçekten çok lezzetli sevdikleriniz için güzel bir hediye olur. Yemeğimizi yedikten sonra Tophane’ye çıkıp Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerini ziyaretinin ardından Bursa’yı panoramik olarak seyredip fotoğrafladım. Gerçekten manzara güzeldi, gece de güzeldir eminim. Gezimizi Müze şehir İznik’te ilk olarak Tarihi Şehir Surları ve şehrin kapılarını görüp Yeşil Camii ve Ayasofya Camii hakkında bilgi alıp fotoğrafladıktan sonra İznik Gölü etrafında kısa bir gezinti ve fotoğraf molası ardından muhteşem bir gün batımı manzarası eşliğinde gezimizi sonlandırdık.

Benim için harika bir gezi oldu çok güzel fotoğraflar ve anılarla Edirne`ye dönüş yolculuğuna başladık. Bursa’yı çok beğendim, sakin, güzel bir şehir. Tekrar ziyaret etmek isterim.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
RÜYALARIMIZ
Recep ÇINAR
Eğitim çıkmazı!         
MEHMET DENİZ
ÇALIŞMA HAYATINDAN BEKLENTİLERİMİZ
Selçuk Duranlar
DÜNYA ÇELİK ÜRETİMİ
NURAN İKİZ
ŞEYTAN
OLCAY DAL
Bir öğretmen ne ister?
CELİL ÖZCAN
TEKKE VE ZAVİYELERİN KAPATILMASININ 95. YILI KUTLU OLSUN
Ahmet Acaroğlu
ÖĞRETMENLERE  SEVGİLERİMLE 
Şükrü Akıllı
KITLIK VE SUSUZLUĞUN SORUMLUSU BELEDİYE DEĞİLDİR.
Numan Özgür METİN
ORMANYA-MAŞUKİYE-SAPANCA DOĞA TURU
TURAN ŞALLI
GÜZEL(ŞUKAR) PARTİ  ROMANLAR İTİBARSIZLAŞTIRILMAMALI
Levent Büdüş
GÖÇMEN KUŞLAR
Zafer Dereli
YILLIK İZİNLERDE HAK KAYBI OLMAMASI İÇİN BAŞVURUMUZU YAPTIK
M. ENİS ŞENSEVER
SANAT NE İŞE YARAR? Dilara ÇOLAK -2-
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER