Derya Kurbay
Bir dünya liderinden bahsediyorum
Yayın Tarihi: 11 Kasım 2019, Pazartesi
Diğer Yazıları

Bizim anlatmak için romanlar yazdığımız, UNESCO'nun ise; uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olarak tanımladığı bir liderden..

Afgan Kralı Emanullah Han'ın; O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderidir demesinden bahsediyorum.. Danimarka gazetesinin; Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesidir. O, 20. Yüzyılın görkemli olayını yaratan adamdı demesinden.. Tarihçi Albert Melzig'in; ıstırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk’ün iman veren yol göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar diyerek dünyaya Atatürk'ü yol gösterici olarak tanıtmasından bahsediyorum..

10 Kasım sonrası Hint Parlamento Heyet Başkanının;  "Atatürk yalnız Türk milletinin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. Onun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz, biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk." diyerek Atatürk'ü en güzel şekli ile yazmasından bahsediyorum.. Franklin Roosevelt'in; "Benim üzüntüm bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasındandır." diyerek içten üzüntüsünü dile getirmesinden bahsediyorum..

W.Churchill'in ; savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk ulusunu yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil Avrupa için de büyük bir kayıptır diyerek pek çok devletin dahi derinden üzüldüğünü dile getirmesinden.. Ve Fransa Cumhurbaşkanının; akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır, diyerek izinin her daim kalacağından bahsediyorum. Tüm dünya bile bunları söylerken biz Türk halkı olarak ne düşünüyor, ne hissediyoruz diye yazmadım.

ünkü hiç görmediği bir insan nasıl olur da bu kadar çok özlenir, bunu kelimelere dökemem. 10 Kasım acısını tarif edemem. Tüm dünya üzüntüsünü dile getirirken Türk halkı ailesinden birini kaybetmişcesine ağlıyordu. Ve hala 10 Kasım 09:05’de siren seslerinde gözlerinin dolduğunu, burnunun sızladığını anlatamam. Ama şunu söyleyebilirim ki ayrılmayıp açtığı yolda emin adımlarla yürüyoruz ve yürümeye devam edeceğiz. Evlatların her geçen gün artmakta ve varlığını yaşatmaya devam etmektedir. Şimdi sıra bizde sen rahat uyu .. Sevgi ve özlemle...

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Recep ÇINAR
Kamu görevi üstlenmek   
Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
NURAN İKİZ
Eksikliğin gücü
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER