Derya Kurbay
Bir dünya liderinden bahsediyorum
Yayın Tarihi: 11 Kasım 2019, Pazartesi
Diğer Yazıları

Bizim anlatmak için romanlar yazdığımız, UNESCO'nun ise; uluslararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu olarak tanımladığı bir liderden..

Afgan Kralı Emanullah Han'ın; O büyük insan yalnız Türkiye için değil, bütün doğu milletleri için de en büyük önderidir demesinden bahsediyorum.. Danimarka gazetesinin; Atatürk, şahsiyet ve yeteneğin dev gibi bir simgesidir. O, 20. Yüzyılın görkemli olayını yaratan adamdı demesinden.. Tarihçi Albert Melzig'in; ıstırap çeken dünyada barış ve esenliği yeniden kurmak insanlığın yalnız maddi değil, manevi gelişmesini sağlamak isteyenler Atatürk’ün iman veren yol göstericiliğinden örnek ve kuvvet alsınlar diyerek dünyaya Atatürk'ü yol gösterici olarak tanıtmasından bahsediyorum..

10 Kasım sonrası Hint Parlamento Heyet Başkanının;  "Atatürk yalnız Türk milletinin değil, özgürlüğü uğruna savaşan bütün milletlerin önderiydi. Onun direktifleri altında siz bağımsızlığınıza kavuştunuz, biz de o yoldan yürüyerek özgürlüğümüze kavuştuk." diyerek Atatürk'ü en güzel şekli ile yazmasından bahsediyorum.. Franklin Roosevelt'in; "Benim üzüntüm bu adamla tanışmak hususundaki şiddetli arzumun gerçekleşmesine artık imkan kalmamış olmasındandır." diyerek içten üzüntüsünü dile getirmesinden bahsediyorum..

W.Churchill'in ; savaşta Türkiye'yi kurtaran, savaştan sonra da Türk ulusunu yeniden dirilten Atatürk'ün ölümü, yalnız yurdu için değil Avrupa için de büyük bir kayıptır diyerek pek çok devletin dahi derinden üzüldüğünü dile getirmesinden.. Ve Fransa Cumhurbaşkanının; akıllı ve barışçı yöntemlerle gerçekleştirdiği eseri halkların tarihinde izlerini bırakacaktır, diyerek izinin her daim kalacağından bahsediyorum. Tüm dünya bile bunları söylerken biz Türk halkı olarak ne düşünüyor, ne hissediyoruz diye yazmadım.

ünkü hiç görmediği bir insan nasıl olur da bu kadar çok özlenir, bunu kelimelere dökemem. 10 Kasım acısını tarif edemem. Tüm dünya üzüntüsünü dile getirirken Türk halkı ailesinden birini kaybetmişcesine ağlıyordu. Ve hala 10 Kasım 09:05’de siren seslerinde gözlerinin dolduğunu, burnunun sızladığını anlatamam. Ama şunu söyleyebilirim ki ayrılmayıp açtığı yolda emin adımlarla yürüyoruz ve yürümeye devam edeceğiz. Evlatların her geçen gün artmakta ve varlığını yaşatmaya devam etmektedir. Şimdi sıra bizde sen rahat uyu .. Sevgi ve özlemle...

DİĞER YAZARLAR
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Yetişkinlikte sosyal fobi
NURAN İKİZ
Burnundan kıl aldırtmayanlar
Recep ÇINAR
Yılbaşı hazırlıkları tamam!
Tülay Çağlarer
Aşılı çocuk sağlıklı çocuk
ERCAN KERMAN
Aile Hekimliği
Selçuk Duranlar
DÜNYADA HAVA TAŞIMACILIĞI
Derya Kurbay
Eğitim mağdurlarıyız
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
CELİL ÖZCAN
İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
Şükrü Akıllı
Edirne Değerlerimiz ( 1 ) Saray İçi- Tavuk Ormanı
Ertan Çekiç
AKIL+KALP= BİLGELİK
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Ahmet Acaroğlu
Eğitim sistemimiz üzerine bir değerlendirme
TURAN ŞALLI
ÇİNGENELER VE FALCILIK
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER