ERCAN KERMAN
Tuzla içmeleri
Yayın Tarihi: 11 Kasım 2019, Pazartesi
Diğer Yazıları

Yağda kızarmış köfteyi taze taze sıcacık yemeyi de severim, ertesi günlerde de soğuk da olsa severim. Söğüş yumurtada da tercihim piştikten epey sonra yemektir. Bu alışkanlıklar bana çocukluğumda her yaz gittiğimiz TUZLA İÇMELERİ’nden kaldı diyebilirim.

O yıllarda Tuzla’ya varmadan önce banliyo treninin İÇMELER durağı vardı. Babam her yıl yaz aylarında içmelere gider, botoks yapardı. Bütün bir yılın vücutta biriken zehirinin üç günlük içmeler kürüyle atıldığına inanırdı.

İlk iki gün büyük içmelerde su içerdik. Burada kavanozlar dolusu tenya, şerit ve gelenlerin düşürdüğü rengârenk taşlar sergilenirdi.

Duvarda Evliye Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden alınmış bir yazı vardı. İstanbul’a o günkü imkânlarla bir gün mesafedeki bu sudan meth ederek bahsediyordu.

İçme işine sabah aç karnına başlanır, ilk bir iki bardaktan sonra tuvalete taşınılırdı. Yan yana bir sürü tuvalet vardı. Bizim milletimiz helâ duvarlarını yazı tahtası gibi kullandığından bir sürü ilginç yazılar vardı. Aradan geçen bunca yıldan sonra hatırlayabildiğim biri şöyleydi:

Şifalıdır dediler geldim içmeye

On bardak içince

Şeyim döndü çeşmeye.

Terbiyem elvermediği için dötüm diyemiyorum.

Duru su çıkana kadar içildikten sonra su içme işi bırakılır ama bir saat hiçbir şey yenmezdi. Bu bir saat geçince çok acıkmış olarak Edirne’den getirdiğimiz kuru köftelere dalardık. O köftelerin lezzetine doyum olmazdı. Tadı hala damağımdadır.

O yıllarda, yani altmışlı yıllarda orada bir otel de vardı. Bir de bodur ağaçların arasına bez gerip odacık haline getirerek yatanlar vardı. Epey kalabalık olan bu açık hava kampçıları geceleri getirdikleri darbukalarla eğlenceler de düzenlerlerdi.  Biz ortadirek olarak tren istasyonunun yanındaki pansiyonlarda kalırdık. En büyük zevkim gazoz kapaklarını tren raylarına dizmekti. Trene suikast yapma suçundan korkarak dizdiğim gazoz kapakları, tren geçince kâğıt gibi dümdüz olurdu.

Kaldığımız pansiyonda tulumbayı aşağı yukarı kaldırarak su çıkartmak, elimizi yüzümüzü yıkamak değişiklikti. Bütün gece durmayan Ankara asfaltından geçen ağır kamyonların sesi hâlâ kulaklarımdadır.

Üçüncü gün idrar yollarına iyi gelen küçük içmelerde içip dönüş yoluna geçerdik. Dönüşte yükümüz hafiflemiş olurdu.

Giderken Topkapı Garajı’ndan Eminönü’ne gidişimiz, oradan yüklerimizle Kemal SUNAL’ın filmlerindeki gibi Galata Köprüsü’nü geçişimiz. Vapurla Haydarpaşa’ya geçişimiz aynen doğuruydu. Haydarpaşa’dan trene kapağı attığımızda sefa başlardı. Kömürlü trenin bacasından çıkan kurumlar gözüme kaçsa da camdan başımı çıkarır, Cevizlibağ’dan itibaren bütün istasyonları sayardım. Moda’da veya daha ilerilerde deniz banyolarında, plajlarda toplu halde denize girenleri gördükçe imrenirdim. Sanki o insanlar başka bir dünyanın insanlarıydı. Ben onlara hiçbir zaman ulaşamayacağım üst boyutlarda yaşamaktaydılar.

Öğrenciyken Florya’daki Güneş Plajı maceramı da bir başka yazıda anlatırım.

Kalın Sağlıcakla…

DİĞER YAZARLAR
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Yetişkinlikte sosyal fobi
NURAN İKİZ
Burnundan kıl aldırtmayanlar
Recep ÇINAR
Yılbaşı hazırlıkları tamam!
Tülay Çağlarer
Aşılı çocuk sağlıklı çocuk
ERCAN KERMAN
Aile Hekimliği
Selçuk Duranlar
DÜNYADA HAVA TAŞIMACILIĞI
Derya Kurbay
Eğitim mağdurlarıyız
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
CELİL ÖZCAN
İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
Şükrü Akıllı
Edirne Değerlerimiz ( 1 ) Saray İçi- Tavuk Ormanı
Ertan Çekiç
AKIL+KALP= BİLGELİK
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Ahmet Acaroğlu
Eğitim sistemimiz üzerine bir değerlendirme
TURAN ŞALLI
ÇİNGENELER VE FALCILIK
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER