ERCAN KERMAN
Tuzla içmeleri
Yayın Tarihi: 11 Kasım 2019, Pazartesi
Diğer Yazıları

Yağda kızarmış köfteyi taze taze sıcacık yemeyi de severim, ertesi günlerde de soğuk da olsa severim. Söğüş yumurtada da tercihim piştikten epey sonra yemektir. Bu alışkanlıklar bana çocukluğumda her yaz gittiğimiz TUZLA İÇMELERİ’nden kaldı diyebilirim.

O yıllarda Tuzla’ya varmadan önce banliyo treninin İÇMELER durağı vardı. Babam her yıl yaz aylarında içmelere gider, botoks yapardı. Bütün bir yılın vücutta biriken zehirinin üç günlük içmeler kürüyle atıldığına inanırdı.

İlk iki gün büyük içmelerde su içerdik. Burada kavanozlar dolusu tenya, şerit ve gelenlerin düşürdüğü rengârenk taşlar sergilenirdi.

Duvarda Evliye Çelebi’nin Seyahatnamesi’nden alınmış bir yazı vardı. İstanbul’a o günkü imkânlarla bir gün mesafedeki bu sudan meth ederek bahsediyordu.

İçme işine sabah aç karnına başlanır, ilk bir iki bardaktan sonra tuvalete taşınılırdı. Yan yana bir sürü tuvalet vardı. Bizim milletimiz helâ duvarlarını yazı tahtası gibi kullandığından bir sürü ilginç yazılar vardı. Aradan geçen bunca yıldan sonra hatırlayabildiğim biri şöyleydi:

Şifalıdır dediler geldim içmeye

On bardak içince

Şeyim döndü çeşmeye.

Terbiyem elvermediği için dötüm diyemiyorum.

Duru su çıkana kadar içildikten sonra su içme işi bırakılır ama bir saat hiçbir şey yenmezdi. Bu bir saat geçince çok acıkmış olarak Edirne’den getirdiğimiz kuru köftelere dalardık. O köftelerin lezzetine doyum olmazdı. Tadı hala damağımdadır.

O yıllarda, yani altmışlı yıllarda orada bir otel de vardı. Bir de bodur ağaçların arasına bez gerip odacık haline getirerek yatanlar vardı. Epey kalabalık olan bu açık hava kampçıları geceleri getirdikleri darbukalarla eğlenceler de düzenlerlerdi.  Biz ortadirek olarak tren istasyonunun yanındaki pansiyonlarda kalırdık. En büyük zevkim gazoz kapaklarını tren raylarına dizmekti. Trene suikast yapma suçundan korkarak dizdiğim gazoz kapakları, tren geçince kâğıt gibi dümdüz olurdu.

Kaldığımız pansiyonda tulumbayı aşağı yukarı kaldırarak su çıkartmak, elimizi yüzümüzü yıkamak değişiklikti. Bütün gece durmayan Ankara asfaltından geçen ağır kamyonların sesi hâlâ kulaklarımdadır.

Üçüncü gün idrar yollarına iyi gelen küçük içmelerde içip dönüş yoluna geçerdik. Dönüşte yükümüz hafiflemiş olurdu.

Giderken Topkapı Garajı’ndan Eminönü’ne gidişimiz, oradan yüklerimizle Kemal SUNAL’ın filmlerindeki gibi Galata Köprüsü’nü geçişimiz. Vapurla Haydarpaşa’ya geçişimiz aynen doğuruydu. Haydarpaşa’dan trene kapağı attığımızda sefa başlardı. Kömürlü trenin bacasından çıkan kurumlar gözüme kaçsa da camdan başımı çıkarır, Cevizlibağ’dan itibaren bütün istasyonları sayardım. Moda’da veya daha ilerilerde deniz banyolarında, plajlarda toplu halde denize girenleri gördükçe imrenirdim. Sanki o insanlar başka bir dünyanın insanlarıydı. Ben onlara hiçbir zaman ulaşamayacağım üst boyutlarda yaşamaktaydılar.

Öğrenciyken Florya’daki Güneş Plajı maceramı da bir başka yazıda anlatırım.

Kalın Sağlıcakla…

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Recep ÇINAR
Kamu görevi üstlenmek   
Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
NURAN İKİZ
Eksikliğin gücü
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER