Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Çocuklarda Şiddet ve Etkileri
Yayın Tarihi: 08 Kasım 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Şiddet, çocuklar için sağlıklı gelişime en büyük engeldir. Çocuklara yönelik kötü muamele ve zarar veren eylemleri içermektedir. Şiddet birçok yolla gerçekleşebilmektedir. Fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik şiddet bunlara örnek olarak verilebilir. Şiddetin her türlüsü çocuklara zarar vermektedir. Şiddetin etkileri ise ömür boyu sürebilmektedir.

Fiziksel şiddet, şiddet türleri arasında en fazla tanınan alt basamaktır. Vurmak, itmek, dövmek, sarsmak gibi çocuğun bedenine zarar verecek her türlü eylemi içerir. Çocuğa yönelik bedensel saldırıyı ifade etmektedir. Çoğu ebeveyn fiziksel şiddeti, kontrolü kaybettiği zamanlarda uygulamaktadır. Duygusal şiddet ise ebeveynler tarafından sıklıkla uygulanan ancak farkına varılmayan şiddet türüdür. Çocuğu eleştirmek, bağırmak, kıyaslamak, hakaret etmek, fikirlerine saygı duymamak, isim takmak, hayallerini küçümsemek, önerilerini dikkate almamak, anlattıklarını geçiştirmek, sevgiden mahrum bırakmak gibi birçok madde duygusal şiddete girmektedir. Duygusal şiddet, çocuklara fiziksel şiddet kadar zarar vermektedir. Ancak ebeveynler bu tepkilerin çocuğa fiziksel şiddet kadar zarar vermeyeceğini düşünmektedir. Cinsel şiddet ise çocuğa cinsel açıdan zarar veren söylemleri, eylemleri ve fikirleri kapsamaktadır. Cinsel şiddet, çocuklar için zor kapanan yaralar açmaktadır. Cinsel şiddete maruz kalan çocukların mutlaka destek alması gerekmektedir. Ekonomik şiddet ise çocuğu ekonomik açıdan zorlayıcı ve kısıtlayıcı eylemleri içerir. Çocuğu çalıştırmak, harçlığını kısma, ihtiyaçlarını karşılamamak ekonomik şiddete örnek verilebilir.

Şiddetin çocuklar üzerinde yarattığı olumsuz etkiler oldukça fazladır. Şiddet, fiziksel olmadığı sürece çocukların üzerinde yarattığı etkilerin az olduğu düşünülse de bu yanlış bir inanıştır. Her türlü şiddet çocuklara zarar vermektedir.  Psikolojik, davranışsal, gelişimsel, iletişimsel açılardan çocukların sağlıklı gelişimini engellemektedir. Ayrılma kaygısı, öfke, akran ilişkilerinde zorlanma, iletişimi başlatamama, dikkatin azalması, hiperaktivite, saldırganlık, alt ıslatma, karın ağrısı, baş ağrısı, okula devam sıkıntıları, derslerde başarısızlık, depresyon, kaygı bozuklukları, korkular şiddet sonrası ortaya çıkabilen problemlerdir. Şiddete maruz kalan çocuklarda bağlanma problemleri görülebildiğinden ilişkisel zorlanmalar sıklıkla gerçekleşmektedir. Dil gelişimi, bilişsel gelişim, oyun becerileri de gecikmektedir. Birçok alanda gecikmelerin olması çocuğun hayatında neredeyse her alanı zor hale getirmektedir.

Şiddet, bıraktığı etkiler sebebiyle çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir. Şiddete maruz kalan çocukların tedavi görmeleri, psikolojik destek almaları gereklidir. Şiddetin etkileri yetişkinlikte de sürebildiği gibi nesilden nesile de aktarılabilmektedir. Bu nedenle şiddetin son bulması için ebeveynlerin büyük bir çaba göstermesi önemlidir.

DİĞER YAZARLAR
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Yetişkinlikte sosyal fobi
NURAN İKİZ
Burnundan kıl aldırtmayanlar
Recep ÇINAR
Yılbaşı hazırlıkları tamam!
Tülay Çağlarer
Aşılı çocuk sağlıklı çocuk
ERCAN KERMAN
Aile Hekimliği
Selçuk Duranlar
DÜNYADA HAVA TAŞIMACILIĞI
Derya Kurbay
Eğitim mağdurlarıyız
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
CELİL ÖZCAN
İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
Şükrü Akıllı
Edirne Değerlerimiz ( 1 ) Saray İçi- Tavuk Ormanı
Ertan Çekiç
AKIL+KALP= BİLGELİK
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Ahmet Acaroğlu
Eğitim sistemimiz üzerine bir değerlendirme
TURAN ŞALLI
ÇİNGENELER VE FALCILIK
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER