Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Çocuklarda Şiddet ve Etkileri
Yayın Tarihi: 08 Kasım 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Şiddet, çocuklar için sağlıklı gelişime en büyük engeldir. Çocuklara yönelik kötü muamele ve zarar veren eylemleri içermektedir. Şiddet birçok yolla gerçekleşebilmektedir. Fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik şiddet bunlara örnek olarak verilebilir. Şiddetin her türlüsü çocuklara zarar vermektedir. Şiddetin etkileri ise ömür boyu sürebilmektedir.

Fiziksel şiddet, şiddet türleri arasında en fazla tanınan alt basamaktır. Vurmak, itmek, dövmek, sarsmak gibi çocuğun bedenine zarar verecek her türlü eylemi içerir. Çocuğa yönelik bedensel saldırıyı ifade etmektedir. Çoğu ebeveyn fiziksel şiddeti, kontrolü kaybettiği zamanlarda uygulamaktadır. Duygusal şiddet ise ebeveynler tarafından sıklıkla uygulanan ancak farkına varılmayan şiddet türüdür. Çocuğu eleştirmek, bağırmak, kıyaslamak, hakaret etmek, fikirlerine saygı duymamak, isim takmak, hayallerini küçümsemek, önerilerini dikkate almamak, anlattıklarını geçiştirmek, sevgiden mahrum bırakmak gibi birçok madde duygusal şiddete girmektedir. Duygusal şiddet, çocuklara fiziksel şiddet kadar zarar vermektedir. Ancak ebeveynler bu tepkilerin çocuğa fiziksel şiddet kadar zarar vermeyeceğini düşünmektedir. Cinsel şiddet ise çocuğa cinsel açıdan zarar veren söylemleri, eylemleri ve fikirleri kapsamaktadır. Cinsel şiddet, çocuklar için zor kapanan yaralar açmaktadır. Cinsel şiddete maruz kalan çocukların mutlaka destek alması gerekmektedir. Ekonomik şiddet ise çocuğu ekonomik açıdan zorlayıcı ve kısıtlayıcı eylemleri içerir. Çocuğu çalıştırmak, harçlığını kısma, ihtiyaçlarını karşılamamak ekonomik şiddete örnek verilebilir.

Şiddetin çocuklar üzerinde yarattığı olumsuz etkiler oldukça fazladır. Şiddet, fiziksel olmadığı sürece çocukların üzerinde yarattığı etkilerin az olduğu düşünülse de bu yanlış bir inanıştır. Her türlü şiddet çocuklara zarar vermektedir.  Psikolojik, davranışsal, gelişimsel, iletişimsel açılardan çocukların sağlıklı gelişimini engellemektedir. Ayrılma kaygısı, öfke, akran ilişkilerinde zorlanma, iletişimi başlatamama, dikkatin azalması, hiperaktivite, saldırganlık, alt ıslatma, karın ağrısı, baş ağrısı, okula devam sıkıntıları, derslerde başarısızlık, depresyon, kaygı bozuklukları, korkular şiddet sonrası ortaya çıkabilen problemlerdir. Şiddete maruz kalan çocuklarda bağlanma problemleri görülebildiğinden ilişkisel zorlanmalar sıklıkla gerçekleşmektedir. Dil gelişimi, bilişsel gelişim, oyun becerileri de gecikmektedir. Birçok alanda gecikmelerin olması çocuğun hayatında neredeyse her alanı zor hale getirmektedir.

Şiddet, bıraktığı etkiler sebebiyle çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir. Şiddete maruz kalan çocukların tedavi görmeleri, psikolojik destek almaları gereklidir. Şiddetin etkileri yetişkinlikte de sürebildiği gibi nesilden nesile de aktarılabilmektedir. Bu nedenle şiddetin son bulması için ebeveynlerin büyük bir çaba göstermesi önemlidir.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Recep ÇINAR
Kamu görevi üstlenmek   
Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
NURAN İKİZ
Eksikliğin gücü
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER