NURAN İKİZ
Yararlı buluşlar
Yayın Tarihi: 08 Kasım 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Son zamanlarda plastik kullanımını ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için bazı önlemler alındı. Bu önlemler işe yaradı mı; büyük ölçüde yaradı tabii. Eskiden olduğu gibi bez torbaların kullanımı arttı. Plastik torbaların parayla satılması da bu önlemlerin sonuca ulaşmasında yararı oldu.

Ancak, tam başarılı olmada bir buluş, bir yaratıcılık da çok önemli.  

Plastik kullanımının azaltılması için bazı firmalar da boş durmayıp bir şeyler yaratmaya çalışmışlar...

Yaratılan ne mi; belirteyim, değişik pipetler. Plastik kullanımını azaltmak için ortaya çıkmış dahiyâne bir fikir.

Gelin bu fikre yakından bakalım.

Dünyada plastik kullanımının artmasıyla beraber doğaya ve sağlığımıza verdiği zararlar da paralel olarak artıyor. Hem doğa, hem doğada bizimle beraber yaşayan canlılar, hem de kullanılan plastikler sebebiyle sağlığımız olumsuz etkileniyor. Çevrenize baktığınızda çoğu şeyin yapısında plastik kullanıldığını göreceksiniz. Örneğin kafelere gittiğimizde içeceğimizi alıyoruz ve bir de plastik pipet istiyoruz. Plastik kullanımının önüne geçmek isteyenler, plastiği azaltmak için en küçük ayrıntıyı bile düşünüyorlar. İtalyan bir firma plastik pipetleri ortadan kaldırmak için makarna pipetleri kullanmaya başlamış bile!

Makarna pipetler soğuk içeceklerde bir saat kadar dayanıyormuş. Sıcaklarda ise etkilenip bükülüyormuş. Ancak ilginç bir görünüm kazandığı için de bazılarının hoşuna gidiyormuş. Ancak bu sakıncasına rağmen insanlar deneyip onaylamış bu makarna pipetleri.

Bu yaratıcılık sürdürülmeli tabi ki… Firma veya kişi hem yarattığından kazanç sağlar, hem de topluma yararlı hizmet etmiş olur.

Biraz araştırdım, yaratıcı buluşlar konusunda bazı örneklere eriştim.

Bunlardan biri uzun merdivenlerin iki yanına yapılan kaydıraklar. Uzuuun uzun merdivenden ineceğinize, hele biraz gençseniz kaydıraktan kaymak harika değil mi?..

Bir buluş da telefon şarjı ile soğutma veya ısıtma. Ofislerde gerçekten işe yarar bir alet. Ancak ne kadar şarj yiyeceği konusunu da düşünmek gerek.

Kullanılmadığında yolu işgal etmeyen bisiklet parkları varmış Lüksemburg’ta. Bisiklet park mekanizması boşken kapalı kalıyor, yolun kullanılımına engel olmuyormuş.

İşte size mükemmel bir fikir daha. Taraktan saçları toplayan aparat. Böyle bir şeye dünyanın, özellikle erkeklerin değil ama  kadınların çok ihtiyacı var. Saç taramak zaten büyük bir dertken, bir de tarakta toplanan saçları temizlemek tam bir işkenceye dönüşüyor. Bu buluşa kadınlar hiç hayır demez herhalde.

Her ne kadar son zamanlarda kablosuz şarj teknolojisi gündemde olsa da, güneş enerjisini kullanarak şarj etmek hiç fena bir fikir değil. Her zaman her yerde anında şarj edebileceğimiz bir teknolojinin tam olarak oturmaması hayli can sıkıcı.  Bu buluş için teknoloji şirketlerinden güneş enerjili şarj istasyonları beklendiği duyuruluyor.

Fişe ihtiyaç duymadan USB'den şarj etme buluşu Amerika'da yaygınlaşmaya başlayan bir teknolojiymiş aslında. Duvara takılan fiş aletlerine ek olarak USB girişi de konuluyormuş.

Böylece hiç bir aracıya ihtiyaç duymadan direkt USB'den şarj etmek mümkün oluyormuş.

Elektrik elektronik okuyan mühendis arkadaşların bilgisine diyelim.

Yağışlı havanın ardından oluşan o enfes kokuyu parklarda oturarak daha iyi hissetmek mümkün. Bunu yapmak için oraya bir yere oturmanız gerekiyor ancak her yer ıslak. O zaman imdadınıza çevrilebilir oturak yetişebilir. Çevrilebilir oturaklar sayesinde oturağın ıslanmayan bölgesi üst tarafa getirilebilir.

İskandinav ülkelerinde bu çok popüler bir eylemmiş… Darısı ülkemizin başına.

Son bir buluş daha; yerleşik kapşonlu sırt çantası. Anında bastıran yağıştan ve soğuktan ekstra korunmamıza yardımcı olur, deniyor. Bu da tekstilcilerin bilgisine sunulur!.. Hayatımız da bu buluşlarla kolaylaşır.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Recep ÇINAR
Kamu görevi üstlenmek   
Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
NURAN İKİZ
Eksikliğin gücü
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER