TURAN ŞALLI
Bizim evde demokrasi vardı. Seçim zamanlarında annem babamdan dayak yerdi
Yayın Tarihi: 07 Kasım 2019, Perşembe
Diğer Yazıları

Bizim evde Demokrasi vardı. Nasıl mı?  CHP’nin seçimi kaybettiği günlerde anam babamdan dayak yerdi. CHP’nin seçim yenilgisinin tek sebebi annem olurdu ki, annem yaşamı boyunca oyunu hep Doğru Yol Partisine atmıştır. Onların deyimi ile annem beygirci, babam da altıokçu idi. Yoksulluğun estiği Çingene gecekondusunda demokrasi böyle işliyordu. Aslında anemin de, babamın da okuma yazması yoktu. Babam çok uysal ve saf bir adamdı. Demokrasi kavramının ne olduğunu tam olarak bilmeseler de parti anlayışları vardı. Annemin Doğru yol Partisi’ne oy verme gerekçesi, babasının Menderesçi olmasıydı. Babamınkini yıllar sonra öğrendim. Seçim dönemlerinde CHP’nin iktidar olamadığı bir seçim zamanında babam sinirlenerek anneme ‘Ganime oyunu yine kime verdin!?’ sorusu “ tabiî ki kırata verdim” yanıtı babamın öfkesi anamın hatırını sormasına neden olurdu.(dayak yerdi) Bu yetmezmiş gibi, Çingenece küfür eder, yedi sülâlesine selâm gönderirdi. Böyle bir olayın yaşanmaması için seçimin olduğu bir gün üç erkek kardeş annemi güvenliğe aldık: Baba nedir bu CHP’nin seçimi kaybetmesindeki sinirin?’diye sorduğumda ‘yıllar önce bir seçim döneminde mahalle kahvesinde parti tartışmasında ben Demokrat Partiye oy vermem dedim. Parti aleyhinde konuşmamdan dolayı Ali B. Karakola gidip beni şikâyet etti. Bu nedenle beni karakolda polisler dövdü. Ondan bu partiye oy vermem’ demesi beni düşündürdüğü gibi, annemin Doğru Yol Partisi’ne oy vermesi yine de kavga etmeyi gerektirmez demiştim. Bir daha bu tür seçim tartışmaları hiç yaşanmadı.

Gün geldi zaman döndü. Babam rahmete erdi. Yine bir seçim döneminde anneme ‘Anne babam öldü. Oyunu kime atacaksın?” diye ironi yaparak sordum. “Kime olacak tabiî Karaoğlan’a atacağım” dedi. Anne Ecevit öldü. Sağ parti olarak sen yine oyunu AKP’ye at’ dememe kızarak “Ben bu partiye oy vermem. Ben bunlara güvenmiyorum.” demesi bende şaşkınlık yaratmıştı. Dayanamayıp ‘ah be anne! bunca dayak yediğine değmedi’ demekten kendimi alamadım.  Babamın karakolda şiddet görmesi yılarca bir partiye oy vermemesi gördüğü baskının bir sonucudur.

Burada sorgulanması gereken bugün dahi toplum olarak demokrasi temel hak ve özgürlük bilincinin istenilen şekilde gelişemediği bugünün gerçeğidir.  Demokrasi milletler için çok zor bir kazanım olmuştur. Hatta o ülkenin aydın kesimleri çok bedeller ödemişlerdir. Demokrasi kazanımı korunamadığında zorluğu çekecek olan yine o milletin tüm fertleri olacaktır. “Egemenlik Kayıtsız şartsız Milletindir” söylemine sahip çıkmadığımız sürece egemenlik birilerinin egemenliğine dönüşür. Bireysel baskılar zamanla toplumsal baskılara dönüşür. Demokrasi kaybedilecek düşünce olmayıp, insanları bütünleştirici, içinde insan sevgisini, evrensel hukuku geliştirmeye yönelik olmalıdır.

Hak, hukuk, adalet, etnik kimlik, din, inanç kavramlarının korunması da önemlidir. Demokrasi bir uzlaşı kültürü olduğu kadar, söylem dili de uzlaştırıcı olmalıdır. Milli, manevi duyguların zedelenmeye çalışıldığı bu günlerde merhum gazeteci Uğur Mumcu’yu anımsama gereğini duymaktayım.

‘Haklıdan yana değil, güçlüden yana olanlar korkak ve kaypak olurlar. Güç merkezi değiştikçe dönerler; fırıldak olurlar’

Fırıldaksız bir dünya için.

DİĞER YAZARLAR
NURAN İKİZ
Turizm ve sahte gıdalar
Recep ÇINAR
Ayasofya!
Levent Büdüş
 MİRASTA ÜÇÜNCÜ KİŞİLER
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER