Şükrü Akıllı
EDİRNELİLERİN TİYATRO SEVGİSİ VE KÜLTÜR YOKSUNLUĞU
Yayın Tarihi: 05 Kasım 2019, Salı
Diğer Yazıları

Gazetemiz köşe yazarlarından Sayın Ercan Kerman geçen hafta köşesinde, Edirne’de geçen yıllardaki tiyatro faaliyetlerini konu aldığı yazısında eski Belediye Başkanlarından Sayın Güngör Mazlum’un bilgi ve anılarına da yer vermişti.

          Sayın Mazlum da Edirne Şehir Tiyatrosu Derneği ile ilgili bilgileri paylaşırken bu konularda benim daha fazla bilgi verebileceğimi ifade etmesiyle, Ercan Bey’in açtığı kapıdan girerek konuyu biraz da  ben dile getireyim dedim.

          Bilindiği üzere tiyatro; günlük hayatta karşılaşabileceğimiz veya yaşanılan olayları  göstermek amacıyla yazılan, oyuncu ile seyircinin sahne ve salonda bütünleştiği, insan ile birlikte doğmuş  görsel bir  sahne sanatıdır.  Bir başka ifadeyle hayatta geçmiş ve geçebilecek olayların taklit ve benzetme yoluyla belli yelerde ve seyirci karşısında canlandırılmasıdır.

            Tiyatroyu her türü ile seven Edirne halkının, bu sevgi ve ilgisini bilen ve yaşayan biri olarak gelin önce bir geçmişe bakalım. Sayın Güngör Mazlumun Belediye Başkanlığı dönemi, 70’li yılların sonu 80’li yılların başı. Ben de onun en yakınında çalışan biriyim. Basın-Halkla ilişkiler ve özel kalem müdürlüğünü yapıyorum. Güngör beyi tanıyanlar onun bir Edirne sevdalısı olduğunu, Edirne tarihini seven, araştıran, sosyal ve kültürel faaliyetlere önem veren biri olduğunu bilir. Belde halkının tiyatroyu çok sevdiğini de bilen biri. Bu konuda daha etkin olabilmek için bir şehir tiyatrosu derneği kurulması düşüncesini iletmesi ile hemen harekete geçtik.  Dernek tüzüğünün hazırlanması ve kuruluş çalışmalarının sonuşlanması, halka daha fazla tiyatro izleme imkanının verilmesi konusundaki görev de bana verilmişti.

               Edirne Şehir Tiyatrosu Derneği 1978 yılı Mart ayında resmen kuruldu. Belediye Başkanı aynı zamanda Derneğin de Başkanı. Ben 2. Başkan, rahmetli Avukat A.Ruhi Uğurlu da hukuk müşaviri ve sayman olarak görev almıştı. Kurucu üyelerimiz de Fuat Erçetin, Bora Erel, Cengiz Benakman, Faruk Etker, Sedat Atlığ, Ersin Muranlı, Mefaret Atalay ve daha tiyatro konusunda yetkin bir çok isim.

                Derneğin kurulmasından önce biz Belediye olarak kültür faaliyetlerinin başında tiyatro çalışmalarına başlamıştık. Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatroları ile anlaşarak her ay Edirne’ye en az büyükler için iki tiyatro olmak üzere bir de çocuk tiyatrosu getiriyorduk. Gerçekten halkın ilgisi, tiyatro sevgisi oldukça fazla idi. Dernek de devreye girince özel tiyatrolarla da anlaşmalar yaparak onların da oyunlarının sahnelenmesini gerçekleştiriyorduk. Örneğin Nejat Uygur, Dinçer Sümer, Kenan Işık, Enis Fosforoğlu, Mete İnselel gibi sanatçılar da sahne almıştı.

                   Dernek üyelerimizin çoğu tiyatro konusunda da yeteneği olanlardı. Bir kadro oluşturarak sahneye konulacak oyunlar üzerinde de 1980 yılında çalışmalarımızı başlatmıştık. Tam sonlandırmak üzereydik ki 12 Eylül  askeri darbesi oldu. Her şey durdu tabii. Belediye Başkanları görevden alındı. Dernekler kapatıldı. İşte ondan sonra Edirne adeta bir sessizliğe büründü. Tiyatro faaliyetleri durdu, kültürel yoksunluk dönemi yaşanmaya başladı.

                    Görev alan idareciler ve yöneticiler bu konudaki boşluğu ne yazık ki dolduramadılar. Kentleşmenin getirdiği nüfus artışı dikkate alındığında, halen Edirne halkının  tiyatroya ve kültürel faaliyetlerine potansiyeli oldukça yüksektir.  Buna rağmen eğlence programları, festivaller ne yazık ki tiyatro boşluğunu dolduramıyor. Halen Edirne’de bir kültür merkezimizin olmayışı kültür yoksunu olduğumuzun kanıtı değil midir?  Şu da bir gerçek değil mi?  1901 yılında kent nüfusu on binler civarında iken yapılan nikah salonu ile bugün yetinmek zorundayız. Avrupa kenti, çağdaş kent, tarih ve kültür kenti söylemleriyle bu işler olmuyor!

                     Bu arada tiyatro konusunda memnuniyet veren bir gelişmeyi de paylaşmak isterim. Geçen yıl bu gün göreve başlayan Sayın Valimiz Ekrem Canalp, göreve başladığının ilk günlerinde Edirneliler’in tiyatro sevgisini ve ilgisini fark etmiş olacak ki icraatlarının başına Devlet Tiyatrolarının getirilmesini koymuştur.  Bakanlık onayının alınmasıyla  eski İstanbul Caddesindeki Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı’nın restarasyon çalışmalarına hız  verilmiş ve Devlet Tiyatroları Cuma gününden itibaren  o tarihi yapı bünyesinde tiyatrolarını Edirne’de sahneye koymaya başlamıştır. Halkımız bundan sonra bol bol tiyatro zevkini tadacaktır. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Recep ÇINAR
Kamu görevi üstlenmek   
Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
NURAN İKİZ
Eksikliğin gücü
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER