Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Kaygı Bozukluğu Nedir?
Yayın Tarihi: 01 Kasım 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Kaygı, endişe, evham, panik, anksiyete günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız terimler. Her birimiz kaygılandığımızı söyler, bir durumdan endişeli olduğumuzu dile getirir, panik yaptım gibi cümleler kurarız. Ancak kaygı bozukluğu günlük hayatta kullandığımız tanımlarından farklılaşmaktadır. Hepimiz strese maruz kalıyor ve stres altında yaşamımızı sürdürüyoruz. Stres vücudumuzda farklı yollarla dışarı yansıyabiliyor. Kaygı, vücudumuzun strese karşı verdiği doğal tepkilerdir. Doğal olması ise vücudun savunmasını kolaylaştırmasındandır. Kaygı, geleceğe dair duyduğumuz korku ve endişelerdir. Gelecek 1 saat sonrası da olabilirken, 5 yıl sonrası da olabilmektedir. Geleceğe dair endişe duymamız elbette ki normal ve doğal. Ancak bunun ölçüsü kaygıyı bozukluk haline getirmeyen faktörü oluşturuyor. Duyduğumuz endişe aşırı ise ve günlük hayatımızı sıkıntıya sokuyorsa o zaman kaygı bozukluğundan bahsedebiliriz. Kaygı bozukluğu için tanı ölçütleri gerekmektedir. Kaygı bozuklukları diğer adı ile anksiyete, kişilerin çevrelerindeki ya da kendi vücutlarındaki belli uyaranları tehlike ve tehdit olarak yorumlanması sonucu kontrol edilemeyen sıkıntı, korku, endişe ve gerginlik hissetmeleri sonucunda bu hisleri doğuran olay ve durumlardan kaçınma davranışlarına verilen isimdir. Tehlike anında vücudumuzun alarm vermesi elbette ki normaldir. Ancak bazen tehlike beynimizde sanal olarak oluşturulmuş olabilmektedir. Kaygıyı bir duman dedektörüne benzetirsek yangın olmadan öten bir duman dedektöründen bahsedebiliriz. Vücudumuz belirtileri yanlış yorumlar ve alarm çalmaya başlar.

Kaygı bozukluğunun alt alanları da olmaktadır. Yaygın kaygı bozukluğu, panik atak, travmatik stres bozukluğu, fobiler, sosyal kaygı bozukluğu, ayrılma kaygısı bozukluğu, seçici konuşmazlık kaygı bozukluğunun alt alanlarıdır. Kişide kaygı bozukluğundan bahsedebilmek için en az 6 ay süreyle bunun devam etmesi gerekmektedir. Herhangi bir ilaç kullanımına ya da sağlık sorununa bağlı olmadan çıkması gerekmektedir. Her alt alanda belirtiler değişebilse de kişinin günlük hayatını sıkıntıya sokması, kişinin mutsuz olmasına sebebiyet vermesi tanı için önemli kriterlerdir. Huzursuz hissetme, kalp atışında hızlanma, nefes darlıkları, terleme, titreme gibi vücut belirtileri de kaygı bozukluklarında belirleyici olmaktadır.

Anksiyete bozukluğu, çevresel faktörler, genetik faktörler gibi nedenlerle olabileceği gibi zor yaşam olayları, strese yatkınlık, strese maruziyet gibi sebeplerle de ortaya çıkabilmektedir. Kaygı bozukluklarında tedavi mevcuttur. Tedavide bilişsel davranışçı terapi veya ilaç tedavisi kullanılmaktadır. İlaç tedavisi ve bilişsel davranışçı terapinin bir arada kullandığı vak'alar da mevcuttur. Tedavi gereken psikolojik rahatsızlıklardandır. Kişinin kendi halledebileceği durumlar olsa da terapi ya da ilaç tedavisinin kullanılması gereklidir.

Herkese keyifli bir hafta sonu dilerim...

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Recep ÇINAR
Kamu görevi üstlenmek   
Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
NURAN İKİZ
Eksikliğin gücü
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER