Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Okula alışamayan çocuklar
Yayın Tarihi: 25 Ekim 2019, Cuma
Diğer Yazıları

 Okul süreci başlayalı yaklaşık iki ay oldu. Çocukların artık okula alışmasını ve okula giderken evde yaşanan krizlerin en aza inmesini temenni ediyoruz. Ancak bazen çocuklar aylar geçse de okula alışamamış olabiliyor. Okula alışamayan çocuklar ile ebeveynleri arasında sık sık çatışmalar yaşanabiliyor. Okula ilk kez başlamış olan çocukların ebeveynleri de bu deneyimi ilk kez yaşadıklarından oldukça zorlanabiliyorlar.

Okul, toplumsallaşmanın başladığı ilk yerdir. Gerek okul öncesi dönemde gerekse ilkokul döneminde çocuklar yeni bir dünya ile tanışırlar. Yeni tanıştıkları bu dünya çocuklar için ürkütücü olabilmekte ve kaygı uyandırabilmektedir. Özellikle okul öncesi dönemde ilk kez okula başlayan çocuklarda süreç çok daha sancılı geçmektedir.

Çocuk, okulda sıklıkla ağlama nöbetleri geçirdiğinden aileler okulda beklemektedir, çocuğun ağlama nöbetlerine dayanamayan aileler çocuğu okuldan almayı çözüm olarak bulabilmektedir. Okula yeni başlayan çocuklar anne ve babadan ayrılmak, sorumluluk almak, kurallara uymak, sosyal ilişkiler kurmak, ihtiyaçlarını söylemek gibi birçok yeni deneyimle karşı karşıya kalırlar. Bu deneyimler yetişkinler için alışılmış ve kolay gibi gözükse de çocuklar için çok zor deneyimler haline gelebilmektedir.

Ev ortamında kuralları olan, sorumluluk verilen, bireyselleşmesine izin verilen çocuklar okul ortamına daha hızlı adapte olabilmektedir. Korumacı olan ailelerde çocuklar bireyselleşme sürecine geçemediğinden, kural konmayan evde büyüyen çocuklar kuralla karşılaştığında yüksek uyumsuzluk gösterebileceğinden, evde her işi yapılan çocuklar sorumluluk alması gereken ortamlarda bocalama yaşayacağından okula adaptasyon süreci oldukça zorlaşmaktadır. Her zaman eğitim evde başlamaktadır ve bu nedenle çocuğun okula hazır olmasının temelleri de evde atılır. Anne ve babanın çocuğunu yetiştirme tutumu çocuğun hayattaki konumunu da belirlemektedir. Okula adaptasyonda en büyük sıkıntıyı sınırları olmayan çocukların yaşadığını görmekteyiz. Bu nedenle okul dönemine hazırlık aşamasında kuralların ve sınırların ev ortamında kesinlikle olması gerekmektedir.

Her çocuk için okula başlama sürecinde adaptasyonun sağlanması için zaman gereklidir. Çok hızlı bir alışma beklemiyoruz. Ancak kimi çocuklar için süre gittikçe uzamaktadır. Çocuğun kaygı ve korkuları artmaktadır. Çocuk okula gideceğini anladığında ağlamaya başlayabilmekte, huzursuzlanmakta, tıbbi bir nedeni olmayan ağrılarla yakınma gibi belirtiler gösterebilmektedir. Özellikle Pazar günleri bu durum gittikçe artmaktadır. Bu gibi durumlardayken nedene odaklanmak oldukça önemlidir. Çocuğu ikna etmeye çalışmak yerine onu anlamaya çalışmalıyız. Okul çok güzel bir yer, okula gitmen gerekiyor, öğretmenin çok iyi biri gibi ikna edici konuşmalar çocuğun kaygı düzeyini arttırmaktadır.

Bu nedenle çocuğa çözüm üretmekten önce nedene odaklanmalıyız. Çocuğu kaygılandıran şeyler hakkında konuşmalı, onun duygularını dökmesine izin vermeli ve en son olarak bu nedenlere çözüm bulmaya odaklanmalıyız.  Çocuğun kaygısı kontrol edilemez bir hal aldığında okul fobisine dönüşebilmektedir. Okul fobisi ise çocuğun her okula gittiğinde ya da gideceğini anladığında aşırı huzursuz ve gergin hissetmesiyle seyreder. Bu çocuklar için oldukça zor bir yaşantıdır. Bu yaşadığı durumla ilgili çocuğu suçlamak, ona kızmak, bağırmak hiçbir çözüm getirmemektedir.

DİĞER YAZARLAR
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Yetişkinlikte sosyal fobi
NURAN İKİZ
Burnundan kıl aldırtmayanlar
Recep ÇINAR
Yılbaşı hazırlıkları tamam!
Tülay Çağlarer
Aşılı çocuk sağlıklı çocuk
ERCAN KERMAN
Aile Hekimliği
Selçuk Duranlar
DÜNYADA HAVA TAŞIMACILIĞI
Derya Kurbay
Eğitim mağdurlarıyız
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
CELİL ÖZCAN
İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
Şükrü Akıllı
Edirne Değerlerimiz ( 1 ) Saray İçi- Tavuk Ormanı
Ertan Çekiç
AKIL+KALP= BİLGELİK
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Ahmet Acaroğlu
Eğitim sistemimiz üzerine bir değerlendirme
TURAN ŞALLI
ÇİNGENELER VE FALCILIK
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER