Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Okula alışamayan çocuklar
Yayın Tarihi: 25 Ekim 2019, Cuma
Diğer Yazıları

 Okul süreci başlayalı yaklaşık iki ay oldu. Çocukların artık okula alışmasını ve okula giderken evde yaşanan krizlerin en aza inmesini temenni ediyoruz. Ancak bazen çocuklar aylar geçse de okula alışamamış olabiliyor. Okula alışamayan çocuklar ile ebeveynleri arasında sık sık çatışmalar yaşanabiliyor. Okula ilk kez başlamış olan çocukların ebeveynleri de bu deneyimi ilk kez yaşadıklarından oldukça zorlanabiliyorlar.

Okul, toplumsallaşmanın başladığı ilk yerdir. Gerek okul öncesi dönemde gerekse ilkokul döneminde çocuklar yeni bir dünya ile tanışırlar. Yeni tanıştıkları bu dünya çocuklar için ürkütücü olabilmekte ve kaygı uyandırabilmektedir. Özellikle okul öncesi dönemde ilk kez okula başlayan çocuklarda süreç çok daha sancılı geçmektedir.

Çocuk, okulda sıklıkla ağlama nöbetleri geçirdiğinden aileler okulda beklemektedir, çocuğun ağlama nöbetlerine dayanamayan aileler çocuğu okuldan almayı çözüm olarak bulabilmektedir. Okula yeni başlayan çocuklar anne ve babadan ayrılmak, sorumluluk almak, kurallara uymak, sosyal ilişkiler kurmak, ihtiyaçlarını söylemek gibi birçok yeni deneyimle karşı karşıya kalırlar. Bu deneyimler yetişkinler için alışılmış ve kolay gibi gözükse de çocuklar için çok zor deneyimler haline gelebilmektedir.

Ev ortamında kuralları olan, sorumluluk verilen, bireyselleşmesine izin verilen çocuklar okul ortamına daha hızlı adapte olabilmektedir. Korumacı olan ailelerde çocuklar bireyselleşme sürecine geçemediğinden, kural konmayan evde büyüyen çocuklar kuralla karşılaştığında yüksek uyumsuzluk gösterebileceğinden, evde her işi yapılan çocuklar sorumluluk alması gereken ortamlarda bocalama yaşayacağından okula adaptasyon süreci oldukça zorlaşmaktadır. Her zaman eğitim evde başlamaktadır ve bu nedenle çocuğun okula hazır olmasının temelleri de evde atılır. Anne ve babanın çocuğunu yetiştirme tutumu çocuğun hayattaki konumunu da belirlemektedir. Okula adaptasyonda en büyük sıkıntıyı sınırları olmayan çocukların yaşadığını görmekteyiz. Bu nedenle okul dönemine hazırlık aşamasında kuralların ve sınırların ev ortamında kesinlikle olması gerekmektedir.

Her çocuk için okula başlama sürecinde adaptasyonun sağlanması için zaman gereklidir. Çok hızlı bir alışma beklemiyoruz. Ancak kimi çocuklar için süre gittikçe uzamaktadır. Çocuğun kaygı ve korkuları artmaktadır. Çocuk okula gideceğini anladığında ağlamaya başlayabilmekte, huzursuzlanmakta, tıbbi bir nedeni olmayan ağrılarla yakınma gibi belirtiler gösterebilmektedir. Özellikle Pazar günleri bu durum gittikçe artmaktadır. Bu gibi durumlardayken nedene odaklanmak oldukça önemlidir. Çocuğu ikna etmeye çalışmak yerine onu anlamaya çalışmalıyız. Okul çok güzel bir yer, okula gitmen gerekiyor, öğretmenin çok iyi biri gibi ikna edici konuşmalar çocuğun kaygı düzeyini arttırmaktadır.

Bu nedenle çocuğa çözüm üretmekten önce nedene odaklanmalıyız. Çocuğu kaygılandıran şeyler hakkında konuşmalı, onun duygularını dökmesine izin vermeli ve en son olarak bu nedenlere çözüm bulmaya odaklanmalıyız.  Çocuğun kaygısı kontrol edilemez bir hal aldığında okul fobisine dönüşebilmektedir. Okul fobisi ise çocuğun her okula gittiğinde ya da gideceğini anladığında aşırı huzursuz ve gergin hissetmesiyle seyreder. Bu çocuklar için oldukça zor bir yaşantıdır. Bu yaşadığı durumla ilgili çocuğu suçlamak, ona kızmak, bağırmak hiçbir çözüm getirmemektedir.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Recep ÇINAR
Kamu görevi üstlenmek   
Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
NURAN İKİZ
Eksikliğin gücü
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER