Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Çocuk Terapisinin Önemi
Yayın Tarihi: 04 Ekim 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Çocuklar, dünyanın en masum varlıklarıdır. Bunu hepimiz savunuruz. Yetişkinlere göre daha dürüst, daha savunmasız ve daha az kontrollüdürler. Çocuklar, yetişkinlere göre duygularını ve davranışlarını nasıl yöneteceklerini, nasıl doğru yönlendireceklerini bilemeyebilmektedirler. Çocuklarda ufak, büyük her problem önemsenmelidir. Çocuk o düzelir nasıl olsa diye düşünülerek ertelenen sorunlar yetişkinlikte farklı boyutlara ulaşabileceğinden çocuk terapisinin önemi büyüktür.

Çocuk terapisi, birçok ekolle gerçekleşebilmektedir. Oyun terapisi, bilişsel terapi, davranışçı terapi, bilişsel davranışçı terapi, çözüm odaklı terapi kullanılan yollar arasındadır. Her ekol, çalışan uzmanın uzmanlık alanına göre değişebilmektedir. Küçük yaş gruplarında oyun terapisi en etkili yol olmakla birlikte, daha büyük yaş gruplarında diğer ekoller de oldukça büyük etkiye sahiptir. Terapilerin genel amacı, sorunun nedenini saptamak, problemi tanımlamak, probleme müdahalede bulunmak, problemin doğasını okumak gibi birçok bileşeni içinde bulundurur. Çocuk terapilerinde, ailelere danışmanlık vermek ve yönlendirmeler yapmak da önemlidir. Çünkü ailenin yapılandırılması çocukla terapi sürecinin olmazsa olmazıdır.

Çocuklukta yaşanan sorunlar yetişkinlikte form değiştirerek gün yüzüne çıkabilmektedir. Çocuklukta yaşanan davranış bozuklukları, uyum problemleri, travma, alt ıslatma, uyku problemleri, yeme bozuklukları, okul fobisi, sosyal fobi, öfke gibi problemler çocukların hayatlarını zorlaştırabilmektedir. Ancak aileler bazen çocuk o düzelir diye düşünebilmektedir. Bu sorunlar zamanla düzeldi gibi gözükebilmektedir. Ancak bu sorunlar başka formlara bürünebilmektedir. Örneğin; kaygı nedeniyle altını ıslatan bir çocuk bir süre sonra tırnak yemeye başlayabilmektedir. Aile bu durumda alt ıslatma problemi çözüldü diye sevinirken başka bir problem gün yüzüne çıkmaktadır. Davranış bozuklukları, tedavi sürecinden geçmediğinde ergenlik döneminde oldukça zor yaşantılar baş gösterebilmektedir. Riskli davranışlar görülmektedir. Ergenlikte, ailenin sorunla baş etmesi çocukluğa göre oldukça zordur. Bu nedenle çocuk terapisi alınması önemlidir. Önleyici bir görev görmektedir.

0-6 yaş arasındaki tüm gelişim özellikleri yetişkinliğin yapı taşlarını oluşturabilmektedir. 0-1 yaş arasındaki dönem, yetişkinlikteki bağımlılık, yeme bozuklukları gibi sorunlarla, 1-3 yaş arasındaki dönem,  yetişkinlikteki obsesif kompulsif bozukluk, mükemmeliyetçilik, savurganlık gibi sorunlarla, 3-6 yaş arasındaki dönem, yetişkinlikteki cinsel kimlik sorunlarıyla ilişkilendirilmektedir.

Çocukluk dönemindeki sorunlar, geçer nasıl olsa diye ertelenmemelidir. Çocukluktaki problemler yetişkinliğe taşınmaktadır. Biz yetişkinlerin çocukluktan getirdiği birçok sorun bulunmaktadır. Birçok sorunumuzun temelinde ise çocukluğumuz yatmaktadır. Çocukların da sağlıklı bir birey olmasını sağlamak amacıyla çocuk terapisine başvurmaktan kaçınılmamalıdır.

DİĞER YAZARLAR
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Yetişkinlikte sosyal fobi
NURAN İKİZ
Burnundan kıl aldırtmayanlar
Recep ÇINAR
Yılbaşı hazırlıkları tamam!
Tülay Çağlarer
Aşılı çocuk sağlıklı çocuk
ERCAN KERMAN
Aile Hekimliği
Selçuk Duranlar
DÜNYADA HAVA TAŞIMACILIĞI
Derya Kurbay
Eğitim mağdurlarıyız
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
CELİL ÖZCAN
İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
Şükrü Akıllı
Edirne Değerlerimiz ( 1 ) Saray İçi- Tavuk Ormanı
Ertan Çekiç
AKIL+KALP= BİLGELİK
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Ahmet Acaroğlu
Eğitim sistemimiz üzerine bir değerlendirme
TURAN ŞALLI
ÇİNGENELER VE FALCILIK
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER