Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Çocuk Terapisinin Önemi
Yayın Tarihi: 04 Ekim 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Çocuklar, dünyanın en masum varlıklarıdır. Bunu hepimiz savunuruz. Yetişkinlere göre daha dürüst, daha savunmasız ve daha az kontrollüdürler. Çocuklar, yetişkinlere göre duygularını ve davranışlarını nasıl yöneteceklerini, nasıl doğru yönlendireceklerini bilemeyebilmektedirler. Çocuklarda ufak, büyük her problem önemsenmelidir. Çocuk o düzelir nasıl olsa diye düşünülerek ertelenen sorunlar yetişkinlikte farklı boyutlara ulaşabileceğinden çocuk terapisinin önemi büyüktür.

Çocuk terapisi, birçok ekolle gerçekleşebilmektedir. Oyun terapisi, bilişsel terapi, davranışçı terapi, bilişsel davranışçı terapi, çözüm odaklı terapi kullanılan yollar arasındadır. Her ekol, çalışan uzmanın uzmanlık alanına göre değişebilmektedir. Küçük yaş gruplarında oyun terapisi en etkili yol olmakla birlikte, daha büyük yaş gruplarında diğer ekoller de oldukça büyük etkiye sahiptir. Terapilerin genel amacı, sorunun nedenini saptamak, problemi tanımlamak, probleme müdahalede bulunmak, problemin doğasını okumak gibi birçok bileşeni içinde bulundurur. Çocuk terapilerinde, ailelere danışmanlık vermek ve yönlendirmeler yapmak da önemlidir. Çünkü ailenin yapılandırılması çocukla terapi sürecinin olmazsa olmazıdır.

Çocuklukta yaşanan sorunlar yetişkinlikte form değiştirerek gün yüzüne çıkabilmektedir. Çocuklukta yaşanan davranış bozuklukları, uyum problemleri, travma, alt ıslatma, uyku problemleri, yeme bozuklukları, okul fobisi, sosyal fobi, öfke gibi problemler çocukların hayatlarını zorlaştırabilmektedir. Ancak aileler bazen çocuk o düzelir diye düşünebilmektedir. Bu sorunlar zamanla düzeldi gibi gözükebilmektedir. Ancak bu sorunlar başka formlara bürünebilmektedir. Örneğin; kaygı nedeniyle altını ıslatan bir çocuk bir süre sonra tırnak yemeye başlayabilmektedir. Aile bu durumda alt ıslatma problemi çözüldü diye sevinirken başka bir problem gün yüzüne çıkmaktadır. Davranış bozuklukları, tedavi sürecinden geçmediğinde ergenlik döneminde oldukça zor yaşantılar baş gösterebilmektedir. Riskli davranışlar görülmektedir. Ergenlikte, ailenin sorunla baş etmesi çocukluğa göre oldukça zordur. Bu nedenle çocuk terapisi alınması önemlidir. Önleyici bir görev görmektedir.

0-6 yaş arasındaki tüm gelişim özellikleri yetişkinliğin yapı taşlarını oluşturabilmektedir. 0-1 yaş arasındaki dönem, yetişkinlikteki bağımlılık, yeme bozuklukları gibi sorunlarla, 1-3 yaş arasındaki dönem,  yetişkinlikteki obsesif kompulsif bozukluk, mükemmeliyetçilik, savurganlık gibi sorunlarla, 3-6 yaş arasındaki dönem, yetişkinlikteki cinsel kimlik sorunlarıyla ilişkilendirilmektedir.

Çocukluk dönemindeki sorunlar, geçer nasıl olsa diye ertelenmemelidir. Çocukluktaki problemler yetişkinliğe taşınmaktadır. Biz yetişkinlerin çocukluktan getirdiği birçok sorun bulunmaktadır. Birçok sorunumuzun temelinde ise çocukluğumuz yatmaktadır. Çocukların da sağlıklı bir birey olmasını sağlamak amacıyla çocuk terapisine başvurmaktan kaçınılmamalıdır.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Recep ÇINAR
Kamu görevi üstlenmek   
Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
NURAN İKİZ
Eksikliğin gücü
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER