Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
İş Hayatı Ruh Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?
Yayın Tarihi: 27 Eylül 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Çoğumuz günün büyük kısmını iş yerinde geçiriyoruz. İş hayatı, günlük hayatımızın neredeyse tamamını oluşturuyor. İş yerimizde evden daha fazla vakit geçiriyoruz. Bu kadar fazla zaman geçirdiğimiz bir alanın bizim duygu durumumuza, ruh sağlığımıza etki etmesi kuvvetle muhtemel. Bugünkü yazımda iş hayatının bizi hangi alanlarda etkilediğinden söz edeceğim.

İş hayatı, stres ve kaygıyla dolu olabilecek bir alandır. Çalışan kişiler, işleri ile ilgili endişe duyabilirler. İş hayatında, zamanı verimli kullanma, stresle baş etme, doğru iletişim ve verim kolaylaştırıcı unsurlar olmaktadır. Günümüzde işyerlerinin çalışma saatleri uzun olabilmekte, iş ortamlarının çalışma şartları ağır olabilmekte. Çalışma koşulları da kişileri yorgun düşürmekte, bitkin hale getirebilmektedir. İşyerindeki tüm zorlaştırıcı unsurlar ise ruh sağlığı üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. İş hayatı ile paralel olarak klinik ortamlarda sıklıkla karşılaştığımız psikiyatrik tanılar; depresyon, kaygı bozukluğu,   tükenmişlik hissidir. En sık görülen semptomlar ise; yorgun hissetme, odaklanmada güçlük, dikkatin azalması, tahammülün azalması, kolay öfkelenebilme, suçluluk duyguları, yetersiz hissetmedir.

İş hayatındaki duygu ve düşünceler yalnızca iş yerinde kalmamaktadır. İş hayatındaki bu duygu ve düşünceler kişinin özel hayatına, ikili ilişkilerine, kişiler arası ilişkilerine yansıyabilmektedir. İş hayatında olumsuz duygular yaşayan birey, özel hayatında bu duyguları sürdürebilmektedir. İş hayatında fazlaca sorumluluk alan, yoğun tempoda çalışan, çoğu iş yükünü kendi üzerine alan kişiler iş dışındaki hayatlarında yorgun, bitkin, enerjisi azalmış olabilmektedirler. Bu nedenle dengeyi kurabilmek adına zaman yönetimi sağlanmalıdır.

İş hayatında sağlıksız iletişim ortamının olduğu kişiler işe gitme konusunda isteksiz olabilmektedirler. Çalışma arkadaşlarıyla iletişim konusunda zorluklar çeken kişiler, işe giderken isteksiz olmaktadırlar. İşe giderken ayakları geri geri gitmek bu kişiler için her gün tekrarlanmaktadır.

İş hayatı ve çalışma ortamı, kişilerin aile yaşantısında da etkisini sürdürebilmektedir. İş hayatında mutsuz olan kişiler aile ilişkilerinde daha tahammülsüz olabilmektedirler. İş hayatında yoğun stres altında olan kişiler aile yaşantılarında eşlerine ve çocuklarına karşı daha tahammülsüz olduklarını belirtmektedirler. İş hayatının bir diğer etkisi olan dikkat ve odaklanma problemleri de kişinin günlük hayatını sıkıntıya sokabilmektedir. Dikkatsizlik nedeniyle basit hatalar yapıyor olmak kişiye yetersiz ve değersiz hissettirmektedir. Kişi yaptığı hataları kabullenememekte ve kendini aşağılayıcı şekilde eleştirebilmektedir.

İş hayatı, ruh sağlığımız üzerinde aile ilişkilerimiz kadar önemli bir yere sahip olabilmektedir. Depresif duygudurum, dikkat dağınıklığı, odaklanmada güçlük, tahammülsüzlük, uzun süreli yorgun hissetme, bitkinlik ve umutsuzluk gibi birçok psikolojik soruna yol açabilmektedir. İlerleyen zamanlarda müdahale edilmeyen belirtiler depresyon ve kaygı bozukluğu gibi tanılara yol açabilmektedir. İş hayatını sağlıklı kılabilmek adına kişilerin stres yönetimi, zaman kullanımı, iletişim gibi konularda kendini geliştirmesi önemlidir.

DİĞER YAZARLAR
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Yetişkinlikte sosyal fobi
NURAN İKİZ
Burnundan kıl aldırtmayanlar
Recep ÇINAR
Yılbaşı hazırlıkları tamam!
Tülay Çağlarer
Aşılı çocuk sağlıklı çocuk
ERCAN KERMAN
Aile Hekimliği
Selçuk Duranlar
DÜNYADA HAVA TAŞIMACILIĞI
Derya Kurbay
Eğitim mağdurlarıyız
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
CELİL ÖZCAN
İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
Şükrü Akıllı
Edirne Değerlerimiz ( 1 ) Saray İçi- Tavuk Ormanı
Ertan Çekiç
AKIL+KALP= BİLGELİK
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Ahmet Acaroğlu
Eğitim sistemimiz üzerine bir değerlendirme
TURAN ŞALLI
ÇİNGENELER VE FALCILIK
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER