Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
İş Hayatı Ruh Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor?
Yayın Tarihi: 27 Eylül 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Çoğumuz günün büyük kısmını iş yerinde geçiriyoruz. İş hayatı, günlük hayatımızın neredeyse tamamını oluşturuyor. İş yerimizde evden daha fazla vakit geçiriyoruz. Bu kadar fazla zaman geçirdiğimiz bir alanın bizim duygu durumumuza, ruh sağlığımıza etki etmesi kuvvetle muhtemel. Bugünkü yazımda iş hayatının bizi hangi alanlarda etkilediğinden söz edeceğim.

İş hayatı, stres ve kaygıyla dolu olabilecek bir alandır. Çalışan kişiler, işleri ile ilgili endişe duyabilirler. İş hayatında, zamanı verimli kullanma, stresle baş etme, doğru iletişim ve verim kolaylaştırıcı unsurlar olmaktadır. Günümüzde işyerlerinin çalışma saatleri uzun olabilmekte, iş ortamlarının çalışma şartları ağır olabilmekte. Çalışma koşulları da kişileri yorgun düşürmekte, bitkin hale getirebilmektedir. İşyerindeki tüm zorlaştırıcı unsurlar ise ruh sağlığı üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. İş hayatı ile paralel olarak klinik ortamlarda sıklıkla karşılaştığımız psikiyatrik tanılar; depresyon, kaygı bozukluğu,   tükenmişlik hissidir. En sık görülen semptomlar ise; yorgun hissetme, odaklanmada güçlük, dikkatin azalması, tahammülün azalması, kolay öfkelenebilme, suçluluk duyguları, yetersiz hissetmedir.

İş hayatındaki duygu ve düşünceler yalnızca iş yerinde kalmamaktadır. İş hayatındaki bu duygu ve düşünceler kişinin özel hayatına, ikili ilişkilerine, kişiler arası ilişkilerine yansıyabilmektedir. İş hayatında olumsuz duygular yaşayan birey, özel hayatında bu duyguları sürdürebilmektedir. İş hayatında fazlaca sorumluluk alan, yoğun tempoda çalışan, çoğu iş yükünü kendi üzerine alan kişiler iş dışındaki hayatlarında yorgun, bitkin, enerjisi azalmış olabilmektedirler. Bu nedenle dengeyi kurabilmek adına zaman yönetimi sağlanmalıdır.

İş hayatında sağlıksız iletişim ortamının olduğu kişiler işe gitme konusunda isteksiz olabilmektedirler. Çalışma arkadaşlarıyla iletişim konusunda zorluklar çeken kişiler, işe giderken isteksiz olmaktadırlar. İşe giderken ayakları geri geri gitmek bu kişiler için her gün tekrarlanmaktadır.

İş hayatı ve çalışma ortamı, kişilerin aile yaşantısında da etkisini sürdürebilmektedir. İş hayatında mutsuz olan kişiler aile ilişkilerinde daha tahammülsüz olabilmektedirler. İş hayatında yoğun stres altında olan kişiler aile yaşantılarında eşlerine ve çocuklarına karşı daha tahammülsüz olduklarını belirtmektedirler. İş hayatının bir diğer etkisi olan dikkat ve odaklanma problemleri de kişinin günlük hayatını sıkıntıya sokabilmektedir. Dikkatsizlik nedeniyle basit hatalar yapıyor olmak kişiye yetersiz ve değersiz hissettirmektedir. Kişi yaptığı hataları kabullenememekte ve kendini aşağılayıcı şekilde eleştirebilmektedir.

İş hayatı, ruh sağlığımız üzerinde aile ilişkilerimiz kadar önemli bir yere sahip olabilmektedir. Depresif duygudurum, dikkat dağınıklığı, odaklanmada güçlük, tahammülsüzlük, uzun süreli yorgun hissetme, bitkinlik ve umutsuzluk gibi birçok psikolojik soruna yol açabilmektedir. İlerleyen zamanlarda müdahale edilmeyen belirtiler depresyon ve kaygı bozukluğu gibi tanılara yol açabilmektedir. İş hayatını sağlıklı kılabilmek adına kişilerin stres yönetimi, zaman kullanımı, iletişim gibi konularda kendini geliştirmesi önemlidir.

DİĞER YAZARLAR
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Recep ÇINAR
Kamu görevi üstlenmek   
Levent Büdüş
DOĞAL LİNÇ!
NURAN İKİZ
Eksikliğin gücü
CELİL ÖZCAN
AMASYA GENELGESİNİN 101. YILI KUTLU OLSUN
TURAN ŞALLI
Evleri yıkılan Romanların çaresizliği
ERCAN KERMAN
KOCA BOZGUN-DOKSANÜÇ HARBİ
Şükrü Akıllı
BU ANLAYIŞLA ÇEVREYE BEDEL ÖDEYECEĞİZ!
Ertan Çekiç
MUTLU ETMEK
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETİM VE YÖNETİCİ
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER