Ahmet Acaroğlu
İnsan yaşadığı yere benzer
Yayın Tarihi: 25 Eylül 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

İnsanı yaşadığı çevreden ayrı düşünemeyiz. İklim ve coğrafyayı tanımadan yapılacak karakter tahlilleri bireyler hakkında yanlış yorumlara sürükler bizi.  Edip Cansever bir şiirinde “ İnsan yaşadığı yere benzer, O yerin suyuna,o yerin toprağına benzer.”dizeleriyle bu gerçeğin şiirsel anlatımına götürür bizi.

Bireyi yoğurup var eden, kişiliğimizi şekillendirip bizi cemiyetin bir öznesi haline dönüştüren içinde yaşadığımız çevre, muhatap olduğumuz insan ilişkileridir. Çevre dediğimizde sadece çekirdek aileyi değil,geniş anlamıyla aidiyet hissettiğimiz tüm kollektifleri,kültür dediğimiz tüm ortak değerleri kastediyorum.Tabiatın,coğrafyanın ,iklimin üzerimizdeki etkisini  inkar edebilir miyiz? Orta Asya’da yaşayan Türkler çekik gözlü, çekik kaşlı, daha kısa boylu,daha şişmandırlar bize göre.Çünkü yaşadıkları bölge dağlarla çevrili,iklim soğuktur. Türkler batıya geldikçe denizlerle karşılaşmış, sıcak iklimle tanışmış,başka halklar ve kültürlerle etkileşim yaşamışlardır.

“Mendilimde Kan Sesleri” şiirinde Edip Cansever Ahmet abisiyle paylaşır duygularını,adeta onunla söyleşir. Bir arkadaşımın dikkatini çekmiş şiirin bu dizeleri. “Abi” dedi ve bir soru sordu  telefonun öbür ucundan;” Yaşadığımız yer Uzunköprü. Sence şair hayatta olsaydı bizi,ya da yaşadığımız bu toprağı neye benzetir,nasıl tanımlardı?”

Bir sınavda sorulsa bu soru ,cevap ararken beyin kısa devre yapabilir. Çünkü şairi iyi tanımadan, düşünce dünyasını ,sanatının sırlarını iyice kavramadan onun adına konuşmak doğru değil.Artık aramızda olmadığı için ona sormak da mümkün olmadığına göre kendimce bir şeyler söyledim telefonda.

“Bak arkadaşım”,dedim;”bir kere bu soruyu öncelikle, Uzunköprü’müzün yönetiminde söz ve yetki sahibi olan kurumların  başkan ve yöneticileri kendilerine sormalı,cevaplarını aramalı,Üniversitemiz de bilimsel katkı sunmalıdır.Çünkü meselenin felsefi,ekonomik,sosyal ve siyasi bir çok boyutu vardır. Ben çok şeyin  olumsuz şekilde değiştiğini görüyor,üzülüyorum. Yaşadığımız yere bakıyorum;toprağı bereketli,suyu bol.Eskiler bir denizin üzerinde oturduğumuzu söylerlerdi.Taşı diksen yeşerecek denilen ovamızın can damarı Ergene artık zehir akıyor.Plansız kentleşme ve bilinçsiz sanayileşme  tarım alanlarını betonlaştırmaya,bozulan iklim dengeleri ekolojik hayatı tehdit etmeye,topraklarımızı çölleştirmeye devam ediyor.

Ben bir esnaf çocuğu olarak büyüdüm.Çarşının elli yıllık geçmişinin tanığıyım.Mazide kalan o esnaf dayanışmasını  özlüyorum mesela.Herkes birbirini tanır,birbirine hayırlı işler dileyerek açardı dükkanlarını. Cuma namazına giderken kapıya bir tabure koymak güvenlik için yeterliydi.Cıvıl cıvıldı Gazi caddesi, ta Postane’ye kadar. Mutluydu insanlar.Peki ne oldu bize? Örgütlü Ticaret Odamız,Borsa’mız var bugün ama birlik beraberliğimiz yok.Kapitalizm bir başka dünya dayattı bize,bencilleştirdi iş adamlarını,siyaset ve ideolojiler birliğimizin mayasını bozdu.Evet ne oldu bize? Daha doğrusu biz neye benziyoruz? Ne tarım toplumu özelliğimizi sürdürebildik,ne de sanayi toplumu olabildik! Eğitim kalitemiz yerlerde .

Eskiden;”Biz bize benzeriz.”diye övünürdük.Bugün ,”Biz kime benziyoruz?”diye sorar olduk.Edip Cansever, eğer yaşıyor olsaydın ben de sana bir soru sormak isterdim:Bizim havamız da ,suyumuz da,toprağımız da kirlendi.Düşüncemiz,vicdanımız,felsefemiz ,ahlakımız kokuşmuş.Sen söyle o zaman ;”kim kime benzedi evvel zaman içinde,daha da önemlisi,önce kim kirlendi?”

Bu yazının sonuna Lübnan’lı şair Halil Cibran’dan bir paragraf eklemezsem içim rahat etmeyecek.İnsan ruhunun ve insanlık onurunun katili materyalizm ve kapitalizm için daha başka ne denilebilir ki?

“Ey kavmim... Sen ki peygamberlerini bile dinlemedin beni hiç dinlemezsin. Sana yapılmadıkça işkenceye karşı çıkmazsın. Senin bedenine dokunmadıkça hiçbir acıyı duymazsın. Örümcek olsan Hazreti Muhammed'in saklandığı mağaraya bir ağ örmezsin. Her koyun gibi kendi bacağından asılır, her koyun gibi tek başına melersin. Hazreti Hüseyin'in kellesini vurmaz ama vuranı alkışlarsın. Muaviye'ye kızar ama ayaklanmazsın. Hazreti Ömer'i bıçaklayan ele sen bıçak olursun. Komşun aç yatarken sen tok olmaktan haya etmezsin. Musa önünde Kızıldeniz'i açsa o denizden geçemezsin. Tanrıya inanır ama firavunlara taparsın.”

DİĞER YAZARLAR
TURAN ŞALLI
 Ayşe teyzenin EURO'ları
ERCAN KERMAN
MASALLAR
Numan Özgür METİN
EDOSK TRAK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ
Zafer Dereli
SAĞLIK ÇALIŞANLARI, TOPLU TAŞIMA VE TESİSLERDEN ÜCRETSİZ YARARLANACAKLAR
Şükrü Akıllı
  SAĞLIK OLSUN DEMEK MÜMKÜN DEĞİL
CELİL ÖZCAN
TÜRKÇEMİZE ATATÜRK’ÜN DİRENCİYLE SAHİP ÇIKACAĞIZ!
M. ENİS ŞENSEVER
Atatürk'ü ağzına almayan 10 Aralıkçı
NURAN İKİZ
Eylül esintileri
Ahmet Acaroğlu
 MEDYANIN  SORUMLULUĞU 
Recep ÇINAR
Ahlâkın temeli ailede atılır 
Levent Büdüş
BEBEK’TE DİANA TAPINAĞI
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
Hüseyin Erkin
Nehirlerimizden anlaşmalar çerçevesinde faydalanmalı
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
YÖNETMEK AMA NASIL?
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER