Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
Yayın Tarihi: 24 Eylül 2019, Salı
Diğer Yazıları

Bir gün gelipte; Diyarbakır’a gideceğimi, orada da Cahit Sıtkı Tarancı’nın şimdi müze olan evini ziyaret edip, şairin kendisi kadar ünlü olan 35 yaş şiirini onun güzelim bahçesinde gezinirken mırıldanacağımı hiç aklımdan dahi geçirmemiştim. “Yaş 35 yolun yarısı eder”...

SEDAN’ın sempatik gençleri sayesinde Cahit Sıtkı’yı en ünlü şiiri ile ve bir zamanlar yaşadığı, belki kendisine ilham kaynağı olmuş mekânında anma fırsatına kavuştuk. Yalnız bu bile geziye anlam ve keyif katan bir zaman dilimi oldu. Teşekkürler Sedan’ın gençlerine ve sevimli rehberleri Sinem Hanıma.

 BİR YANDAN ÇOK GÜZEL AĞAÇLARLA Harikulade ÇİÇEKLERİN SARMAŞ DOLAŞ OLDUĞU BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİKTEKİ Bahçeyi adımlarken BİR YANDAN DA DİLLERE PELESENK OLMUŞ ŞİİRİ MIRILDANMAYI SÜRDÜRÜYORDUM; “Dante gibi ortasındayız ömrün... ( keşke gerçekten öyle olsaydı da 46 yaşında hayata veda etmeseydi bu kıymetli şairimiz)

Şairin evinden çok etkilendiğim için GAP turunu “ortasından” anlatmaya başladım.

İlk uğrak yerimiz Adana idi. Otobüste giderken en çok dikkatimi çeken erkek katılımcıların sayısının azlığı oldu. Sadece beş erkek, diğer koltuklar hanımefendilerle dolu olarak Adana’ya vardık. Adana şalvarı giyen hanımlar da oldu, salça, biber torbalarını otobüse yükleyenler de...

Ama sanırım herkes mutlaka birkaç bidon Şalgam Suyu almıştır. Böylece daha Adana’dayken otobüsün bagaj ve rafları tam dolu hale geldi. En son uğradığımız Kayseri’de otobüsümüz tam anlamıyla “istiap haddini aştı.”.(BİRAZ ÇEMEN KOKUSU YAYILDIYSA DA ŞANLIURFA’DAN ALINAN KARAGÜL ESANSLARI DİĞER KOKULARI YOK ETTİ HERHALDE.)

TURUMUZDA Hasankeyf de vardı. Orada meşhur “Çoban Ali ile de tanıştık ve televizyonlara yansımış olan hikâyesini kendisinden dinledik. Hasankeyf için vargücüyle nefes nefese verdiği mücadeleyi ve direnişi takdirle dinlerken istediklerini tam olarak başaramamış olan bu kahraman insanın kendisini daha iyi duyuracak bir konumda olamamasının burukluğunu hissettim. Sular altında kalacak olan tarihi görüntünün belki de son tanıklarından olmanın üzüntüyle karışık heyecanını yaşadık bu diyarlarda. “Coğrafya kadermiş” sözünü tekrarlayarak Hasankeyf’ten ayrıldık.

Nemrut Dağı ve dağın zirvesindeki –gizemleri hala çözülememiş olan- 2.500 yıllık heykeller de tur kapsamındaydı ama çoğumuz dağın zirvesine çıkamadı ve bu gizemli kalıntıları yakından görememiş oldu. Genç ziyaretçilere hazırlıklı giderek bu heyecanı da yaşamalarını tavsiye ederim. Yakında SEDAN aynı turu tekrarlayacakmış, meraklılar kaçırmasın derim.

Burada Sedan için küçük bir parantez açıp, memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Bu gençler işlerini gerçekten severek ve hakkını vererek yapıyorlar. Kaldığımız oteller o yörenin en iyi otelleriydi. Son otelimiz Hilton zincirinin bir oteliydi. Gezi ve rehberlik hizmetleri de kusursuz ve güleryüzlüydü. Sorunlar olduğunda çözüm odaklı gayretler takdire değerdi. Herkes memnuniyetini ifade etti, onlara da tercüman olmak istedim.

Biraz karışık bir anlatım oldu ama zaten turumuz insanda karışık duygular uyandıran bir turdu.

Eh, ben de ortaya karışık bir GAP turu anlattım. Umarım seversiniz, belki haftaya tekrarı yapılacak bu tura katılmaya karar verirsiniz. Herkese gönlünce güzel günler dilerim…

DİĞER YAZARLAR
Derya Kurbay
Bir dünya liderinden bahsediyorum
ERCAN KERMAN
Tuzla içmeleri
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Çocuklarda Şiddet ve Etkileri
Recep ÇINAR
‘Nuh’un gemisine de binmek var, ‘Titanik’e de!
Ahmet Acaroğlu
Yerel yönetimler ve yerel basın
NURAN İKİZ
Yararlı buluşlar
TURAN ŞALLI
Bizim evde demokrasi vardı. Seçim zamanlarında annem babamdan dayak yerdi
Tülay Çağlarer
Atatürk:’En güç devrim müzik devrimi’
Şükrü Akıllı
EDİRNELİLERİN TİYATRO SEVGİSİ VE KÜLTÜR YOKSUNLUĞU
Selçuk Duranlar
Edirne, 2023’ e hazır mı? (2)
Zafer Dereli
KAMUDAKİ İŞÇİLER GEÇİCİ GÖREVLENDİRİLEBİLİR Mİ?
Ertan Çekiç
İYİMSERLİK DE ÖĞRENİLEBİLİR. NASIL MI?
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
CELİL ÖZCAN
BİTMEYECEK, TÜKENMEYECEK BİR IŞIKTIR ATATÜRK!
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Numan Özgür METİN
Sonbaharda Marmara`nın Saklı Cennetlerine yolculuk
M. ENİS ŞENSEVER
Soner TUNA’nın ardından
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER