Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
Yayın Tarihi: 24 Eylül 2019, Salı
Diğer Yazıları

Bir gün gelipte; Diyarbakır’a gideceğimi, orada da Cahit Sıtkı Tarancı’nın şimdi müze olan evini ziyaret edip, şairin kendisi kadar ünlü olan 35 yaş şiirini onun güzelim bahçesinde gezinirken mırıldanacağımı hiç aklımdan dahi geçirmemiştim. “Yaş 35 yolun yarısı eder”...

SEDAN’ın sempatik gençleri sayesinde Cahit Sıtkı’yı en ünlü şiiri ile ve bir zamanlar yaşadığı, belki kendisine ilham kaynağı olmuş mekânında anma fırsatına kavuştuk. Yalnız bu bile geziye anlam ve keyif katan bir zaman dilimi oldu. Teşekkürler Sedan’ın gençlerine ve sevimli rehberleri Sinem Hanıma.

 BİR YANDAN ÇOK GÜZEL AĞAÇLARLA Harikulade ÇİÇEKLERİN SARMAŞ DOLAŞ OLDUĞU BÜYÜLEYİCİ GÜZELLİKTEKİ Bahçeyi adımlarken BİR YANDAN DA DİLLERE PELESENK OLMUŞ ŞİİRİ MIRILDANMAYI SÜRDÜRÜYORDUM; “Dante gibi ortasındayız ömrün... ( keşke gerçekten öyle olsaydı da 46 yaşında hayata veda etmeseydi bu kıymetli şairimiz)

Şairin evinden çok etkilendiğim için GAP turunu “ortasından” anlatmaya başladım.

İlk uğrak yerimiz Adana idi. Otobüste giderken en çok dikkatimi çeken erkek katılımcıların sayısının azlığı oldu. Sadece beş erkek, diğer koltuklar hanımefendilerle dolu olarak Adana’ya vardık. Adana şalvarı giyen hanımlar da oldu, salça, biber torbalarını otobüse yükleyenler de...

Ama sanırım herkes mutlaka birkaç bidon Şalgam Suyu almıştır. Böylece daha Adana’dayken otobüsün bagaj ve rafları tam dolu hale geldi. En son uğradığımız Kayseri’de otobüsümüz tam anlamıyla “istiap haddini aştı.”.(BİRAZ ÇEMEN KOKUSU YAYILDIYSA DA ŞANLIURFA’DAN ALINAN KARAGÜL ESANSLARI DİĞER KOKULARI YOK ETTİ HERHALDE.)

TURUMUZDA Hasankeyf de vardı. Orada meşhur “Çoban Ali ile de tanıştık ve televizyonlara yansımış olan hikâyesini kendisinden dinledik. Hasankeyf için vargücüyle nefes nefese verdiği mücadeleyi ve direnişi takdirle dinlerken istediklerini tam olarak başaramamış olan bu kahraman insanın kendisini daha iyi duyuracak bir konumda olamamasının burukluğunu hissettim. Sular altında kalacak olan tarihi görüntünün belki de son tanıklarından olmanın üzüntüyle karışık heyecanını yaşadık bu diyarlarda. “Coğrafya kadermiş” sözünü tekrarlayarak Hasankeyf’ten ayrıldık.

Nemrut Dağı ve dağın zirvesindeki –gizemleri hala çözülememiş olan- 2.500 yıllık heykeller de tur kapsamındaydı ama çoğumuz dağın zirvesine çıkamadı ve bu gizemli kalıntıları yakından görememiş oldu. Genç ziyaretçilere hazırlıklı giderek bu heyecanı da yaşamalarını tavsiye ederim. Yakında SEDAN aynı turu tekrarlayacakmış, meraklılar kaçırmasın derim.

Burada Sedan için küçük bir parantez açıp, memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Bu gençler işlerini gerçekten severek ve hakkını vererek yapıyorlar. Kaldığımız oteller o yörenin en iyi otelleriydi. Son otelimiz Hilton zincirinin bir oteliydi. Gezi ve rehberlik hizmetleri de kusursuz ve güleryüzlüydü. Sorunlar olduğunda çözüm odaklı gayretler takdire değerdi. Herkes memnuniyetini ifade etti, onlara da tercüman olmak istedim.

Biraz karışık bir anlatım oldu ama zaten turumuz insanda karışık duygular uyandıran bir turdu.

Eh, ben de ortaya karışık bir GAP turu anlattım. Umarım seversiniz, belki haftaya tekrarı yapılacak bu tura katılmaya karar verirsiniz. Herkese gönlünce güzel günler dilerim…

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
LÜTFEN DİKKAT-İTİRAFNAMEDİR
Recep ÇINAR
Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan 150 SIR!(10)
Levent Büdüş
O ADAM O KADIN VE ŞAİR
NURAN İKİZ
Komşu komşunun külüne muhtaç
Şükrü Akıllı
SAROS KÖRFEZİNDE LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEK.
TURAN ŞALLI
 ROMANLARIN SİNEMA GÜNLERİNDEN KALANLAR
CELİL ÖZCAN
99 YILDIR DEĞİŞMEZ BAŞKOMUTANIMIZ
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
GELECEK
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
ADAY MEMURKEN İSTİFA EDEN SINAVSIZ OLARAK YENİDEN ATANABİLİR Mİ?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER