M. ENİS ŞENSEVER
Demek her şey güzel oluyor 3
Yayın Tarihi: 24 Eylül 2019, Salı
Diğer Yazıları

Belediyelerde kazan kazan politikası hakim. Çoğu hizmet kalemlerini özelleştirdiler. Buna CHP nin itirazı var mı? Yok. Kapitalist sistem bu işte. Komünist kepçeyle kapitalist kazandan çorba içmek güzel oluyor.

        Adana CHP’li B. Belediye Başkanı Zeydan KARALAR, 31 Mart’tan buyana büyük işçi kıyımını resmen itiraf etti. (9. Ağustos  2019. Basın. Yeni Şafak.) Belediye Meclisi toplantısında konuşan KARALAR, ‘’Belediyen attığımız ( çıkardım demiyor) eleman sayısı 537 kişi ,, diyor.  ASKİ dahil 879 kişinin  iş akdini sonlandırdı. 125 kişi emekli olmuş, 88 kişi de istifa etmiş. Çalışanlar Temmuz , Ağustos maaşlarını alamamışlar. Neden sorusuna belediyenin parası yok, borç çok. Belediye meclisinden 169 milyon lira borçlanma yetkisi istedik. Meclis vermedi deniyor. Belediye meclisi AKP grup başkan vekili, maaş için istenilen 23 milyon lira, Belediyenin ASKİ dahil geliri 150 milyon liradır. AKSİ personeli dahil işçi maaşı 30 milyondur. KARALAR’ın 169 milyon liralık yetki istemesi soru işaretidir. Seçim zamanı benim bile cep telefonuma mesajları yağdı. Oy istemek için. Edirne neresi Adana neresi.  Ekrem İMAMOĞLU’nun Keşan İlçesi yollarında, trapezlerde seçim ilanlarını vermesi gibi. İstanbul yerel seçimi ile Edirne’nin ne ilgisi var? Adana’ya döneceğiz.

         İstanbul seçimlerinin iptali, sandık görevlilerinin devlet memuru olmamasıydı. Hatta Maltepe İlçesinde İstanbul’da ikamet etmeyen kişilerin sandık görevlisi yapılması iddiasıydı. YSK’nın sorumluluğunda bu nasıl oluyordu. Bu kişiler, AKP’ye gidecek oyları nasıl oluyor da CHP hanesine işliyorlardı. Daha önce AKP ile iş tutan HDP/PKK ile ittifaka girerseniz, FETÖ’ ye sahip çıkarsanız bunlar olacaktır. Yılanla çuvala girdiniz. Erdoğan düşmanlığı yaratarak sanki gittiğinde her şey düzelecek diye hava yaratıldı. Yerel değil genel seçime döndü. Maltepe ve Küçükçekmece gibi ilçelerde sayımlar tekrarlandı. 40-50 bin fark CHP’nin aleyhine 10 binlere düştü. CHP’nin istemi ile sayım durduruldu, seçim iptal edildi.

       Seçimlerin iptali hiç de iyi olmamıştır. Elbette CHP’nin HDP ile ittifakı, işin içine PKK’nın da karışmasını engelleyememiştir. Kandil’den talimatlar gelmeye başlamıştır. Ayrıca hiç inkâra yer olmayacak bir sorun da Fetö’nün de işin içinde olmasıdır. İllegal çalışan bu grupların örtülü olarak devreye girmesi, bu sorunu doğurması muhtemeldir. Gezi olaylarından beri bir iç savaş teraneleri, toplumda içten içe endişe yaratıyordu zaten. Erol MÜTERCİMLER tv kanallarına çıkıp,2019 yılı çok kanlı olacak diye yaptığı konuşmaları , halkta gerçekten bir infial yaratıyordu. 23 Haziran’da eğer AKP, 40-50 bin oy farkla seçimi alsaydı Sarı Yelekliler gibi ayaklanma hazırlıklarını duymaya başlamıştık.  Fransa’da Sarı Yelekliler haklı bir tepkiyle sokağa çıktılar. Ancak bizdeki SOROS’un Turuncu ayaklanması olacaktı.

      Ben de 23 Haziran’da 200 bin farkla halkın tertipleri gördüğünden CHP’nin alacağını tahmin ettim , ama 800 bin fark beklemiyordum. Bu tepki oyları sadece iptal değil, kanlı iç savaş çıkmaması içindi. Şimdi birileri soruyor S. SOYLU’ya, İstanbul’a da Kayyım gelecek mi diye. SOYLU da ‘Teröriste resmi araçlarla destek olursa’ diye cevap veriyor. Yani soru tuzak. Aslında 2.5 aydan beri İMAMOĞLU, Kayyım atanan belediyeleri dolaşarak HDP’ye sizin yanınızdayız mesajları ile sanki görevden alınsın diye uğraşıyor. Kaz dağları da tutmadı, ne yapsak da çatışma çıkarsak diye uğraşıyor.

       Ekrem İMAMOĞLU seçildi, destek verenlere iade ziyaretlerine başladı. İyi güzel de, buna ne gerek var. Sana oy verenler iş yapmanı bekliyor.  Yerel seçim değil partizanlık boyutunda genel seçime çevirdiniz. Kolları sıvayıp plan ve projelerle sabaha kadar belediyenin ışıkları yanarak çalışmaya gömülmeniz zaten teşekkürdür. Halk sizden şehir emini olarak görev yapmanızı bekliyor, çalışanların işine son verin diye değil. Devam edeceğiz.

        31. Mart’ın üzerinden bir ay geçti, TKP’li eski Ovacık Belediyesinin parlatılan belediye başkanı  Mehmet Fatih MAÇOĞLU, Tunceli Belediye başkanı olunca ilk işi belediyenin adını Dersim’e çevirmek oldu. HDP’li üyelerin çoğunlukta olduğu bu meclisin aldığı karar yasa dışıdır. Belediye isim değiştiremez. Bu karar TBMM’de alınır. İkincisi Tunceli’nin bir Valisi var. Adı mı değişti ki belediyenin adını değiştirmeye kalkıyorsunuz. Tabii dizayn edilen CHP’nin belediyelerinde de HDP/PKK’lı belediyelerle

 

 

kardeş olma yarışı var.  Şimdi MAÇOĞLU, Dersim Dernekleri Federasyonu(DEDEF )üyesi 50 kişiyle E. İMAMOĞLU’nu ziyarete, İstanbul’a geliyorlar. Ne mutluluk tablosu değil mi?

       Partizanlık almış yürümüş. 80 milyon T.C vatandaşı yok, kim hangi partinin adamı var. AKP’liler kadroları şişirmişse CHP’li belediyelerde işten çıkarma furyasına girdiler. KILIÇDAROĞLU gibi İMAMOĞLU da sözünde durmadı.  Binlerce çalışanın sesi olan ve İBB önünde bildiri okuyan 23 yıllık trafik uzmanı Murat KAZANAZMAZ ‘ı kapının önüne koydular. FM bandında yayın yapan radyolarında haberlerinde hava ve yol durumunu almak için bağlandıkları kişiydi. İBB’de çalışanlara büyük iftira atılıyor. Mobing uygulanıyor. İstifa etsinler diye yıpratma kampanyası neden yapılıyor. Devlet kurumlarında vatandaşlar AKP’nin CHP’nin vatandaşı mı?  M.KAZANASMAZ’ı işten atan sözleri. ‘’ Biz İstanbul için varız. Kutsal görevimizi gece gündüz demeden azimle sürdürüyoruz. Fakat, bu süreçte emeğimizin yıpratılmaya çalışıldığını üzülerek gördük. Bazı  faaliyetler çarpıtılarak iftiraya dönüştürülmekte ve binlerce çalışan söylemlerin aksine hedef gösterilmektedir,, İBB  şirketleri İSPARK, İSTAÇ, BELTUR, BELBİM, MEDYA AŞ, İSFALT  ve  İSTGÜVEN  gibi,  işte çıkarılan sayısı en son 3984 olmuştur. C.KAFTANCIOĞLU Saraçhane eylem yapan  işten çıkarılanlara alay eder gibi, devletin mağdur ettiği 200 bin cv var, işe alınacak diyor. KILIÇDAROĞLU’nun verdiği namus sözü hatırlatılınca, bir şey yapamayacağını  söylüyor. Edirne’de Recep GÜRKAN’ın, CHP’lilerden başkasını almayacağım demesi gibi. ( Resim – 5 )

 

     17.8.2019 günü meteorolojik hadise, sağnak yağışla Eminönü’nü su bastı. Tatilde olan İMAMOĞLU, ne var canım tatil mi yapmayacağız? dedi, Pişkin pişkin . Bize orta şiddette yağmur bilgisi verildi.  Ne olursa olsun atlarsın uçağa gelirsin. Senin şehrinde olağan üstü durum var. Başkan nerde diyenlere kızan bir başkan. Esnaf, zabıta bile yoktu dedi. Selden 24 saat sonra ortaya çıkan İMAMOĞLU, o da defalarca aranınca lütfen geldi. Eminönü esnafı, elektriği bile kestiremedik, suda kaçak var ‘’ Bizi yalnız bıraktın, nerdesin başkan ,, deyince , cevabı; geç uyandık oldu. Meteoroloji ise bunu yalanladı. 13. Ağustos Salı gününden itibaren kuvvetli sağnak yağış geleceğini, Türkiye’nin kuzey ve kuzey batısını etkisi altına alacağını 06.00 ve 18.00 haberlerinde tv’ler yayınladılar diye açıklama geldi. Elleri cebinde lâkayt bir duruşla poz veren başkan, belli ki beyni tatil modunda, Bodrum’da.

      Şehrin hizmetinde yaz ve kış ayları için önceden planlamalar yapılır. Kanalizasyon ve mazgallar önemli yer tutar. Olay şu. İSKİ’nin 24 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak olan Tünel ve pompa emme haznesi , temizlik hizmetleri ihalesi 8 gün önce başkanlık genelgesi ile iptal edildiği ortaya çıkmış.Dolayısıyla kanal ve mazgallarında temizlenmediği  ve yer altı çarşısının da bu nedenle suyun aniden yükselmesi buna bağlanıyor. Tuhaf olan ise başkanın yükselen tepkilere ‘’Bunlar işin basit kısmı, boş boş konuşuyorlar ,, demesi gerçekten trajikomik bir durum yaratmıştır.  İstanbul’a geldi ve Bodrum’a tatile döndü. Zaten hep tatilde ve ziyarette.  Van, Diyarbakır ve Mardin belediyelerine getirilen kayyımı eleştiriyor, ama onun İBB başkanı olduğu şehri Vali Ali YERLİKAYA , esnafın sorunlarını dinliyor. Selden etkilenen esnafa Cumhurbaşkanı R.T. ERDOĞAN’ın talimatı ile kira yardımı ve kredi desteğini açıklıyor. Bu işte bir terslik yok mu? Kayyım atanan belediyelerden ne farkı kalıyor. Siyaseten getirildiği belli oldu.  Bundan sonra her olayda demagojik laflar edecektir. Tipik Sosyal Demokrat ağzıyla konuşmadır. Yandaşı HDP’nin eliyle ve küresel aktör Amerika’nın talimatıyla Kürt sorunu üzerinden meşgul edilen Türkiye’de, İstanbul kenti de bu oyalama taktiğine kurban edilmektedir.  O günün şartlarında Nurettin SÖZEN’in Halk Ekmek gibi iddialı bir projeye benzer bir çalışma da göremeyeceksiniz. Kaldı ki Halk Ekmeğe de % 70 zam geldi. Amerika’nın istemleri doğrultusunda oyun oynayan CHP’nin İBB Başkanından manzaralar görmeye alışacaksınız.

DİĞER YAZARLAR
Seyide ESEN
Enflasyon!
ERCAN KERMAN
İLK YAZI
Recep ÇINAR
Hoş geldin Şehr-i Ramazan!
Ahmet Acaroğlu
DOSTLUK  VE VEFA    
Selçuk Duranlar
SATILIK KONUT PİYASASI
Hüseyin Erkin
MERİÇ NEHRİ - YAĞMUR DUALARI - HARZA PROJESİ !!
Şükrü Akıllı
 'ÜLKEMİZ  VE  EDİRNE’MİZİN  SORUNLARI
TURAN ŞALLI (Roman Sivil Toplum Gönüllüsü)
DEPREM KİMLİK SORMAZ
MELTEM BABACIK (dytmeltembabacik@gmail.com) (inst: 360beslenme)
DİĞER OMEGA-3 KAYNAKLARI
Zafer Dereli
EYLÜL 1999 ÖNCESİ İŞÇİLİK HİZMETİ OLAN MEMURUN EYT İÇİN ASKERLİK BORÇLANMASI YAPMASINA GEREK VAR MIDIR?
Numan Özgür METİN
BALKAN GELENEĞİ BOCUK GECESİ
Burak Dipevliler
Görünmez Tehlike Mi Görmezden Gelinen Tehlike Mi? Edirne’nin Yok Olmaya Yüz Tutan Kültürel Mirası
NURAN İKİZ
Bir Yeni Yıl Hikâyesi
Doç. Dr. Yeliz YEŞİL
Stresle Başa Çıkmak İçin Çeşitli Tavsiyeler
MUSTAFA ÇETİN
NEVRÛZ
M. ENİS ŞENSEVER
Ressam Zafer KARAKUŞ 3  
HAMİT PUHALOĞLU
Kefenin Cebi Yok…
ŞAHVER HÖBEK
Çocuklarda Nefes Farkındalığı
Mehmet Ali ESMER
ANADOLU’DAKİ TARİHİ YAPILARININ DEPREMDEN KORUNMASI ESASLARI (2)
OLCAY DAL
Cumhuriyet nedir ?
Ertan Çekiç
İNSANLARA NE İSTEDİĞİNİ SORSAYDIM, DAHA HIZLI GİDEN AT ÜRETİRDİM
CELİL ÖZCAN
SAKARYA ZAFERİ’NİN 100. YILI KUTLU OLSUN!
İHSAN KÖSE
İZ BIRAKANLAR
ÖZCAN AYGÜN
EDİRNE GAZİ OSMAN PAŞA ORTAOKULUNUN KAZANDIĞI ULUSAL BAŞARI VE ÇANAKKALE SAVAŞLARININ 106. YIL DÖNÜMÜ
MUSTAFA ERSOY
MUHALEFET ETMEK, BOZGUNCULUK MU? İHANET ETMEK Mİ?
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
MESAFELER VE ÖLÇÜLER - ÖLÇÜTLER
Burhan Aytekin
19 Mayıs Gençlik Bayramı Kutlu Olsun
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER
Burak Dipevliler
Mehmet Ali ESMER
Hüsnü Sarıgül
ABDULLAH GÜRGÜN
ŞAHVER HÖBEK
Burak Dipevliler
Burak Dipevliler