Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Okula Adaptasyon Nasıl Sağlanır?
Yayın Tarihi: 06 Eylül 2019, Cuma
Diğer Yazıları

Uzun bir yaz tatilinin ardından okul zilinin çalmasına sayılı günler kaldı. Birçok öğrenci önümüzdeki hafta itibariyle eğitim-öğretim yılına başlayacak. Ancak ebeveynlerin en büyük kaygısı “Ya çocuğum okula uyum sağlayamazsa?”. Çocuğunun okula uyum sağlayamamasından korkan birçok ebeveyn bu günleri zor geçirmekte.

Okul süreci elbette uyum gerektiren zorlu bir süreç. Çocuklar, okula başlarken birçok kaygı ve korkuyu da hissedebiliyorlar. Onları okula hazırlama sürecinde en büyük iş ise ebeveynlere düşüyor. Yeni bir rutine alışmak çocuklar için zorlayıcı olabiliyor. Sabah erken kalkmak, uzun süreler okulda olmak, evde ödev yapmak gibi konular çocuklar için alışması zor durumlardır.

Okula alışma sürecinde ebeveynin tutumu ise oldukça önemlidir. Öncelikle ebeveynler çocuğa okula başlamadan önce onun yaşına ve gelişim düzeyine uygun gerçekçi bilgiler vermelidirler. Çocuğu kafasında bu süreçte oldukça fazla soru vardır. Bu soruların cevabı ise ebeveynlerde saklıdır. Bu nedenle de çocuklar sürekli ebeveynlerine sorular yöneltirler. Ebeveyn bu soruları geçiştirir, gerçekçi olmayan cevaplar verirse çocukta kafa karışıklığına yol açarlar, kaygı ve korkuları tetiklerler.

 Çocuğa okul süreci anlatılırken orada birçok yeni bilgi öğreneceği, yaşına uygun birçok arkadaş edineceği vurgulanmalıdır. Çocuklar özellikle arkadaşlığa önem verdikleri bu yaşlarda okulun,  arkadaş edinilebilen bir ortam olduğunu duyduklarında heyecan duymaktadırlar. İkinci konu ise ebeveynin kaygı ve korkularıdır. Elbette birçok ebeveyn de bu konuya dair olumsuz duygular hissedebilir, yaşayabilir. Ancak önemli olan bunları çocuğun olduğu ortamda, çocuğun yanında, duyabileceği bir şekilde dile getirmemektir. Çünkü çocuklar ebeveynin kaygısını gördüklerinde veya duyduklarında bu konuda daha fazla kaygı geliştirebilmektedirler.

Ebeveynin olabildiğince soğukkanlı olması gerekmektedir. Çocuğun adaptasyonunu kolaylaştıracak diğer bir konu ise zamandır. Çocuklar için anne ve babalarından ayrılmak oldukça zor bir deneyimdir. Bu nedenle okula gittiklerinde bir daha anne ve babalarını göremeyeceklerine dair yanlış bir inanış geliştirebilmektedirler. Bunu kırmanın en güzel yolu ebeveynin okula ne zaman gideceğini, ne zaman okuldan ayrılacağını, okulda ne kadar vakit geçireceğini çocuğa detaylı bir şekilde açıklamasıdır. Çocuğa okula sabah uyandığında gidip akşam ise evde hep birlikte olunacağı açıklanmalıdır. Çocuk okuldayken ebeveyn kendisinin de ne yapacağını çocuğa açıklamalıdır.

Nerede olacağını, neler yapacağını açıklamalıdır. Çocuğun bu konuda kafasında soru kalırsa hepsi yanıtlanmaya çalışılmalıdır. Eğer çocuk okulla ilgili sorular sormuyor, duygularını ifade etmiyorsa çocuğu okulu hayal ederek bunu resim çizmesi istenebilir. Daha sonrasında resim üzerinden çocuğun duyguları hakkında bir sohbet gerçekleştirilebilir. Resim yoluyla çocuğun duygularını açığa vurması ve ebeveynlerin de çocuğun duygularını tanıyıp ona göre davranmasını sağlayacaktır.

Okul süreci başladığında ailelerde de yeni bir dinamik oluşmaya başlayacaktır. Ebeveynler çocuktan önce kendilerini okul sürecine alıştırmaya çalışmalıdır. Okul başladıktan sonraki rutinler şimdiden belirlenmeli ve bir taslak oluşturulmalıdır. Okul sürecinde ebeveynler arasındaki iş bölümü ve iş birliği çok önemlidir. Ebeveynler bu süreci göz ardı etmemelidir. Yeni eğitim- öğretim yılında tüm öğrenci ve velilerimize başarılar dilerim.

DİĞER YAZARLAR
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
Yetişkinlikte sosyal fobi
NURAN İKİZ
Burnundan kıl aldırtmayanlar
Recep ÇINAR
Yılbaşı hazırlıkları tamam!
Tülay Çağlarer
Aşılı çocuk sağlıklı çocuk
ERCAN KERMAN
Aile Hekimliği
Selçuk Duranlar
DÜNYADA HAVA TAŞIMACILIĞI
Derya Kurbay
Eğitim mağdurlarıyız
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
CELİL ÖZCAN
İnsan Hakları Günü kutlu olsun!
Şükrü Akıllı
Edirne Değerlerimiz ( 1 ) Saray İçi- Tavuk Ormanı
Ertan Çekiç
AKIL+KALP= BİLGELİK
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Ahmet Acaroğlu
Eğitim sistemimiz üzerine bir değerlendirme
TURAN ŞALLI
ÇİNGENELER VE FALCILIK
Teoman ÖZÇUHACI
ORTAYA KARIŞIK, LEZZETLİ BİR GAP TURU
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER