Ahmet Acaroğlu
Bir postere ağlayarak bakmak
Yayın Tarihi: 31 Temmuz 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması’nın 96.yıldönümünde üst geçit ve bilboardları; “LOZAN ANTLAŞMASI’NIN96.YILINDA EGEMENLİĞİMİZİ TÜM DÜNYAYA KABUL ETTİREN BU ZAFERİ BİZE KAZANDIRANLARI SAYGIYLA ANIYORUZ.” pankartlarıyla donattı. Erzurum Kongresi’nin  100.yıldönümünde de billboardları,(kenarlarında  Kuvva-yı Milliye’nin kalpaklı önderi M.K.Atatürk’ün posterinin ve Ekrem İmamoğlu’nun imzasının yer aldığı)“ (VATAN BİR BÜTÜNDÜR PARÇALANAMAZ) DİYENLERİ SAYGIYLA ANIYORUZ.” afişleri süsledi.

O Lozan ki;imzalanmasıyla birlikte Osmanlı İmparatorluğu için son derece ağır olan Sevr Antlaşması geçersiz sayılmış,modern Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları tanımlanmıştı. Erzurum Kongresi de Türkiye’nin parçalanmasına ve işgaline karşı direnişin şekillendiği bir tarihi kongredir.

Türk’lükle sorunu olanlar, TÜRK’e ve ATATÜRK’e iflah olmaz bir kin ve düşmanlık besleyenler, gönderilmiş dini, uydurulmuş menkıbelerle ticaret ve saltanatlarına basamak yapanlar, bu aziz Cumhuriyetin kazanımlarına da hep dil uzatmışlar,açık veya gizli düşmanlık beslemişlerdir. Emevi geleneklerini de din gibi kutsayanlar, yüce TÜRK MİLLETİ’nin tarihini ve milli bayramlarını adeta yok saymış, görmezden gelmiş, unutturmaya çalışmışlardır.

Palikaryanın püsküllü kırmızı fesini başına takınca saltanatın ve hilafetin Don Kişot’luğuna soyunan bir meczup vardı biliyorsunuz. Sağ cenahın, özellikle de cemaat ve tarikat havarilerinin bir çoğu onun  “Lozan Zafer mi, Hezimet mi?” kitabını mutlaka okumuşlar,onun hezeyanlarına amentü gibi inanmışlardır. Yani o tarihlerde yaşadığımız bozgunlar, yaşanılan işgaller, mezalim ve katliamları bile bunlar Padişaha değil de Kuvvacılara, milli orduya fatura etmeye çalışırlar. Osmanlı  padişahlarının hepsi evliya, Atatürk ve milli ordunun eşsiz kahramanları ise maceraperest,kafir ve eşkıyadır.

Bu güruhun içinde sadece kurşun askerler, cehaletin korkusuz cellatlarıyoktur, aynı zamanda alim geçinen fikir soytarıları, siyaset cambazları,vicdan fukarası makam mevki serhoşları, gelen ağam giden paşam dalkavukları, din baronu şeyh’ül şeytanlar da sayamayacağınız kadar çoktur. Bu nankörleri kosayla biçsen arkadan yenileri yetişir. Çünkü  bunlar emperyalizmin beslemeleridirler. ”Din tüccarları ve siyasal ümmetçilerin en büyük özelliği milliyetsiz olmalarıdır.”diyen Nihal Atsız haksız mıdır?

Bunlar, ölmeyi değil de, İngiliz gemisine binip haçlılara sığınmayı içine sindiren Padişah’a, İngiliz Muhipleri(sevenleri)Cemiyeti  üyesi  Başbakan Damat Ferit’lere, Atatürk’ü eşkıyalıkla suçlayıp Padişah’a, Fransız ve İngilizlere gammazlayan mandacı Artin Kemaller’e toz kondurmazlar da bize özgür bir vatan bırakan,ezanlarımızın devamını, şanlı bayrağımızın hür ufuklarda sonsuza dek dalgalanmasını sağlayan Anadolu’mun yiğit çocuklarına dil uzatırlar.

Bugün bir gazete haberi beni çok duygulandırdı. Bir grup sanatçı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etmiş. Onların adına ses sanatçısı Belkıs Akkale İmamoğlu’na tebrik ve teşekkürlerini dile getirirken şu sözler dökülmüş ağzından:“Atatürk ve bizlerin sindirilmek istendiği bir dönemde güneş gibi doğdunuz. Erzurum Kongresi’nin yıl dönümüne dair kutlama mesajınızın yer aldığı postere ağlayarak baktık.Bunun için teşekkür ederim.”

Evet, bir postere ağlayarak bakmak…Ne çok şey ifade ediyor aslında. Anlayan anlamıştır her halde. Anlamak istemeyenler de eh kendileri bilir. Kimse kimseyi zorla sevemez, eyvallah. Ama bu kadar çok sevilen bir yüce değere de kimse saygısızlık edemez, etmemelidir. Bu milletin sinir uçlarıyla daha fazla oynanmamalıdır. Millideğerlerimizi, milli bayramlarımızı daha çok sahiplenmeli,çocuklarımıza da anlatmalı,öğretmeliyiz. O posterleri televizyon ve gazetelerde gördüğümde benim de gözlerim dolmuştu. Kim Atatürk’ü unutturmaya çalışırsa nafile bir uğraş içindedir. O bu ülkenin birliğinin çimentosudur. Ne O’ndan vazgeçeriz, ne de O’nun eserinden.           

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
KAPANAN BİR DÖNEM
CELİL ÖZCAN
99 YILDIR DEĞİŞMEZ BAŞKOMUTANIMIZ
Levent Büdüş
 KELİMELERDEN KORKMAK
Recep ÇINAR
Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan 150 SIR!(1)
Şükrü Akıllı
SAROS KÖRFEZİNDE LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEK.
NURAN İKİZ
Her şeyin başı sağlık
TURAN ŞALLI
 ROMANLARIN SİNEMA GÜNLERİNDEN KALANLAR
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
PANDEMİ ÖNCESİ VE SONRASI DENİZ TİCARETİMİZ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
ADAY MEMURKEN İSTİFA EDEN SINAVSIZ OLARAK YENİDEN ATANABİLİR Mİ?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER