Ahmet Acaroğlu
Bir postere ağlayarak bakmak
Yayın Tarihi: 31 Temmuz 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması’nın 96.yıldönümünde üst geçit ve bilboardları; “LOZAN ANTLAŞMASI’NIN96.YILINDA EGEMENLİĞİMİZİ TÜM DÜNYAYA KABUL ETTİREN BU ZAFERİ BİZE KAZANDIRANLARI SAYGIYLA ANIYORUZ.” pankartlarıyla donattı. Erzurum Kongresi’nin  100.yıldönümünde de billboardları,(kenarlarında  Kuvva-yı Milliye’nin kalpaklı önderi M.K.Atatürk’ün posterinin ve Ekrem İmamoğlu’nun imzasının yer aldığı)“ (VATAN BİR BÜTÜNDÜR PARÇALANAMAZ) DİYENLERİ SAYGIYLA ANIYORUZ.” afişleri süsledi.

O Lozan ki;imzalanmasıyla birlikte Osmanlı İmparatorluğu için son derece ağır olan Sevr Antlaşması geçersiz sayılmış,modern Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırları tanımlanmıştı. Erzurum Kongresi de Türkiye’nin parçalanmasına ve işgaline karşı direnişin şekillendiği bir tarihi kongredir.

Türk’lükle sorunu olanlar, TÜRK’e ve ATATÜRK’e iflah olmaz bir kin ve düşmanlık besleyenler, gönderilmiş dini, uydurulmuş menkıbelerle ticaret ve saltanatlarına basamak yapanlar, bu aziz Cumhuriyetin kazanımlarına da hep dil uzatmışlar,açık veya gizli düşmanlık beslemişlerdir. Emevi geleneklerini de din gibi kutsayanlar, yüce TÜRK MİLLETİ’nin tarihini ve milli bayramlarını adeta yok saymış, görmezden gelmiş, unutturmaya çalışmışlardır.

Palikaryanın püsküllü kırmızı fesini başına takınca saltanatın ve hilafetin Don Kişot’luğuna soyunan bir meczup vardı biliyorsunuz. Sağ cenahın, özellikle de cemaat ve tarikat havarilerinin bir çoğu onun  “Lozan Zafer mi, Hezimet mi?” kitabını mutlaka okumuşlar,onun hezeyanlarına amentü gibi inanmışlardır. Yani o tarihlerde yaşadığımız bozgunlar, yaşanılan işgaller, mezalim ve katliamları bile bunlar Padişaha değil de Kuvvacılara, milli orduya fatura etmeye çalışırlar. Osmanlı  padişahlarının hepsi evliya, Atatürk ve milli ordunun eşsiz kahramanları ise maceraperest,kafir ve eşkıyadır.

Bu güruhun içinde sadece kurşun askerler, cehaletin korkusuz cellatlarıyoktur, aynı zamanda alim geçinen fikir soytarıları, siyaset cambazları,vicdan fukarası makam mevki serhoşları, gelen ağam giden paşam dalkavukları, din baronu şeyh’ül şeytanlar da sayamayacağınız kadar çoktur. Bu nankörleri kosayla biçsen arkadan yenileri yetişir. Çünkü  bunlar emperyalizmin beslemeleridirler. ”Din tüccarları ve siyasal ümmetçilerin en büyük özelliği milliyetsiz olmalarıdır.”diyen Nihal Atsız haksız mıdır?

Bunlar, ölmeyi değil de, İngiliz gemisine binip haçlılara sığınmayı içine sindiren Padişah’a, İngiliz Muhipleri(sevenleri)Cemiyeti  üyesi  Başbakan Damat Ferit’lere, Atatürk’ü eşkıyalıkla suçlayıp Padişah’a, Fransız ve İngilizlere gammazlayan mandacı Artin Kemaller’e toz kondurmazlar da bize özgür bir vatan bırakan,ezanlarımızın devamını, şanlı bayrağımızın hür ufuklarda sonsuza dek dalgalanmasını sağlayan Anadolu’mun yiğit çocuklarına dil uzatırlar.

Bugün bir gazete haberi beni çok duygulandırdı. Bir grup sanatçı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret etmiş. Onların adına ses sanatçısı Belkıs Akkale İmamoğlu’na tebrik ve teşekkürlerini dile getirirken şu sözler dökülmüş ağzından:“Atatürk ve bizlerin sindirilmek istendiği bir dönemde güneş gibi doğdunuz. Erzurum Kongresi’nin yıl dönümüne dair kutlama mesajınızın yer aldığı postere ağlayarak baktık.Bunun için teşekkür ederim.”

Evet, bir postere ağlayarak bakmak…Ne çok şey ifade ediyor aslında. Anlayan anlamıştır her halde. Anlamak istemeyenler de eh kendileri bilir. Kimse kimseyi zorla sevemez, eyvallah. Ama bu kadar çok sevilen bir yüce değere de kimse saygısızlık edemez, etmemelidir. Bu milletin sinir uçlarıyla daha fazla oynanmamalıdır. Millideğerlerimizi, milli bayramlarımızı daha çok sahiplenmeli,çocuklarımıza da anlatmalı,öğretmeliyiz. O posterleri televizyon ve gazetelerde gördüğümde benim de gözlerim dolmuştu. Kim Atatürk’ü unutturmaya çalışırsa nafile bir uğraş içindedir. O bu ülkenin birliğinin çimentosudur. Ne O’ndan vazgeçeriz, ne de O’nun eserinden.           

DİĞER YAZARLAR
Tülay Çağlarer
Tatilde dinlenelim, eğlenelim
ERCAN KERMAN
Yine eski yıllar
Recep ÇINAR
Ya yanlıştan dönecek Ya da kispete vurup yenilgiyi kabul edecekler!
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
ÇOCUKLARDA EN YAYGIN OLAN TEKNOLOJİK ALET TABLET NASIL KULLANILMALI
NURAN İKİZ
Pratik Bilgiler (2)
Derya Kurbay
Dinlemiyoruz…
TURAN ŞALLI
Neden Kemikçiler Mahallesi
Ahmet Acaroğlu
Termal turizm ve sorunlar
Ertan Çekiç
SON BİR DERS
CELİL ÖZCAN
Zübeyde Hanım’ı saygıyla anıyoruz
Selçuk Duranlar
GSMH’ da son durum!
Şükrü Akıllı
NE OLDU BİZE?
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Teoman ÖZÇUHACI
BAZAN “BEN YAPTIM OLDU” DENİLEMEZ
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER