Ahmet Acaroğlu
Enez’den sevgilerle
Yayın Tarihi: 24 Temmuz 2019, Çarşamba
Diğer Yazıları

Üç haftadır Enez’deyim. Saroz’un havası da, denizi de çok farklı. Meriç nehrinin önüne katıp getirdiği atığa rağmen pırıl pırıl bir deniz. Alt ters akıntılarla kendi kendini temizleyen ilginç bir deniz. Deniz diyorum çünkü esasında Enez, Ege denizinin bir parçası. Karadan denize esen rüzgarlar çam kokusu götürüyor Çanakkale’nin şehit makberlerine bizden selam diye, dönüşünde Gökçeada’nın zeytin rayihasıyla, Bozcaada’nın bağ bozumu şenliklerindeki türküleri taşıyor gönlümüze. Yalnız şu Semadirek var ya şu Semadirek. Altınkum sahilinde ne zaman denize doğru yürüsem ona olan hasretim kuşatıyor beni. Gözlerim bir mıh gibi saplanıyor sahillerine. Keşke Lozan’da bırakmasaydık onu yad ellere. Sanki yüzerek ulaşabileceğim kadar bize yakın. Bazen adayı saran sis hiç kalkmasın istiyorum. Kalkmasın da efkarım artmasın. Neyse bugün bu kadar hüzün yeter. Çekiyorum dizginlerini kara bahtın,yeter ki elimizdeki adaları kaybetmeyelim diyorum.

Seviyorum Enez’i, buraya koşan binlerce sevdalı gibi. Özellikle son günlerde otel ve pansiyonlarda  doluluk oranı had safhada. Böyle devam ederse Kurban Bayramında ne Erikli, neYayla, ne de Enez’de yer bulabilmek imkansız olacak. Döviz kurundaki aşırı yükselişten sonra yurt dışı turlar cazibesini yitirince, halkımız daha ekonomik olan yurt içi tatili tercih etmeye başladı. Yabancı turistin de ucuz tatil nedeniyle ilgisi ikiye katlanınca konaklamada asıl sıkıntıyı çeken yine kendi insanımız olmaktadır.

Genellikle erken kalkar, sabah güneşinin aydınlattığı henüz sakin caddeleri  bisikletimle turlarım. Benden çok daha erken uyanan yakın köylerin gayretli üreticileri taş kaldırımlardaki tezgahlarını açarken onlara günaydın der, hayırlı işler dilerim. Dalından henüz koparılmış domateslerin de, salatalıkların da kokusu dolar içime. Biberler, patlıcanlar hiçbir markette bulamayacağınız kadar taze ve organiktirler.

Bir delikanlı vardı armut satan. ”Bu sabah topladım, bahçemizden abi.”diyerek davet ediyordu yoldan geçenleri. On gün boyunca hep aynı yerdeydi. Bizim çok geç yatan çocuklarımız uykudayken, o sepetine doldurduğu yeşil renkli, kütür kütür, sulu ve mayhoş tatlı armutları satıp okuduğu üniversitenin masrafları için para biriktiriyordu. Çavuşköy’ün karpuzunu, Kılıçköy’ün bamyasını  tatmadıysanız ağız tadınız tam oluşmamıştır. Öyle gevrek, öyle şeker tadında, bıçağı değdirince demiyorum, daha bıçağı görünce öyle bir iştahla ye beni dercesine ikiye ayrılan kaç karpuz yiyebilirsiniz yaz boyunca siz söyleyin? Bir de köylülerin yaptığı keçi peynirini koyun yanına, ben daha ne diyeyim size.

“Şimdi sardalya zamanı. Yağlanmış sardalyalar. Bu lezzet kaçmaz.”diye bağırıyor kamyonetiyle sokaktan geçen balıkçı.İsteyene ve çocuklar için mezgit de varmış, deniz çuprası da. Ben pek anlamam balıktan. Ama Enez’e gelen buraya özgü Hüzmenekefalını da yemeden gitmemeli diyorlar. Önceki yıllar motorsikletiyle gelip tuttuğu balıkları satmaya çalışan ,hatta size telefonla balık bırakan amatör balıkçılar vardı. Troller ve gırgırlar buradan gidince onlar da gelmez oldu. Sanıyorum daha karaya bile ayak basmadan limanda tekneden satıyorlar deniz balıklarını.

Her şey bir kenara yazlıklarda oluşan dostluklar da başka bir güzellik. Ve öyle alışıyor ki insan, biraz da onun için koşuyorsunuz sahillere. Gündüz herkes evinde veya denizdeyken, akşamları bir cümbüşe dönüyor çarşı. O kadar kalabalık ve o kadar hareketli.Dondurmacılarda kuyrukvar. Çocuklar ve büyükler için lunapark. Ha Enez’de eksik yok mu?. Olmazmı, hem de çok. Enez sorunlarıyla birlikte büyüyor.

Güzel olan başka bir örnekle bitireyim ben. 25 yıldır buraya gelip gider, bir sitedeki mütevazı konağımızda yılın yorgunluğunu atmaya çalışırım herkes gibi. Her yıl site yöneticilerini davet eder, bir toplantı düzenleyerek dertlerini dinlerdi Belediye Başkanları. Bu sefer öyle yapmadı yeni Başkan. Her akşam bir sitenin bahçesinde yapmaya başladı bu toplantıları. Belirlenen bir site ve ona komşu sitelerin yöneticilerinin davet edildiği ve site sakinlerinin de katılıp söz aldığı toplantılar. Şu ana kadar 50 siteyi ziyaret etmiş. Yani Başkan ayağına çağırmıyor, o vatandaşın ayağına gidiyor.Değişik bir misyon üstlenmiş Özkan Başkan, farklı bir vizyon sergiliyor. Sahili işgalden kurtaracağım diyor sözlerinin başında.. Bu sene 15 metre geriye çektirdim işletmecilerin şemsiyelerini, ama seneye hiç birisi olmayacak diyor. Sahiller halkındır, ama görevi yeni devraldım, bana biraz zaman tanıyın diyor. O da bir siyasetçi. Ben inandım ve umutlandım. Sözünü tutarsa sayın Valimize gönderemediğim teşekkürü halkım adına ona helal edeceğimi bilmesini isterim.

İki haftadır yazmadım. Bu hafta da siyaset dışı kalmaya zorladım kendimi. Çünkü siyasetimizin aktörleri uygulamalarıyla sinir sistemizi mahvettikleri gibi, ağzımızın tadını da bozuyorlar. Ben de ülkeme ve milletime yapılan haksızlıklara, Büyük Atatürk’e küçük adamların yaptığı çirkin hakaretlere, politikacıların şahsiyeti ve karakteri  çürüten fırıldak davranışlarına, samimiyetsiz sözlerine tahammül edemediğim için bazen kantarın topuzunu kaçırıp, eleştirilerimde hırçınlaşabiliyorum. O nedenle istedim ki; bu yazı sizin de ağzınızın tadını bozmayan kıvamda bir yazı olsun. Umarım başarmışımdır. Yıldızlı bir Enez gecesinden sevgilerimle.

DİĞER YAZARLAR
ERCAN KERMAN
KAPANAN BİR DÖNEM
CELİL ÖZCAN
HİLAFETE VE SALTANATA İZİN VERMEYECEĞİZ!
Levent Büdüş
 KELİMELERDEN KORKMAK
Recep ÇINAR
Osmanlı’yı “Cihan Devleti” yapan 150  SIR!
Şükrü Akıllı
SAROS KÖRFEZİNDE LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜTMEK.
NURAN İKİZ
Her şeyin başı sağlık
TURAN ŞALLI
 ROMANLARIN SİNEMA GÜNLERİNDEN KALANLAR
Ertan Çekiç
HAYAL GÜCÜ
Ahmet Acaroğlu
 İYİ  ŞEYLER  YAPMALI
Numan Özgür METİN
MİS KOKULU LAVANTA TARLASINDA FOTOĞRAF ETKİNLİĞİ
İHSAN KÖSE
AZİZ OLMAK
M. ENİS ŞENSEVER
Mavi rengin ustasını yitirdik (3)
Tülay Çağlarer
ATATÜRK ve ÇOCUK
Teoman ÖZÇUHACI
Pandemi büyük, geç olmadan ciddiye alalım
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
KORONAVİRÜS SALGINI SÜRECİNDE KAYGIMIZI YÖNETMEK
Selçuk Duranlar
PANDEMİ ÖNCESİ VE SONRASI DENİZ TİCARETİMİZ
Derya Kurbay
Bunun sonu ne olacak?
Hüseyin Erkin
EDİRNEDE SİYASİ PARTİLER DEMOKRASİSİ…
Zafer Dereli
ADAY MEMURKEN İSTİFA EDEN SINAVSIZ OLARAK YENİDEN ATANABİLİR Mİ?
Burhan Aytekin
19 Mayıs 2015 1938 yılında Coşkuyla Kutladığımız 19 Mayıs Gençlik Bayramı
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER