ERCAN KERMAN
Kudüs’ü anlamak, dünyayı anlamaktır
Yayın Tarihi: 15 Temmuz 2019, Pazartesi
Diğer Yazıları

Sıman Sebag MONTEFIORE tarafından yazılan KUDÜS kitabını Güngör MAZLUM bey satın almış. Altıyüz küsur sayfadan oluşan kitap at yarışı bültenleri gibi ufacık harflerle yazılmış. Güngör bey, harflerin küçüklüğünden dolayı okumakta epey zorlanmış. “Okursan sana vereyim.” dedi.

Yaşadığımız dünya olaylarının düğüm noktası bu şehirdi. Üç din ve bir sürü tarikat tarafından kutsal sayılan bu şehrin tarihi dünya tarihinin özeti gibi.  Hep ölümler, liktidar kavgaları, yağmalar ve çekilen acılar. Sonuç günümüz dünyasını dahi etkileyen işler.

Günümüzde Mississipi’den bir Pentecostalist vaiz; Clyde Lott. Nebraska’da beş yüz kızıl Angus beslemektedir. Günü geldiğinde bu beş yüz kızıl düve ürdün vadisine sevk edilecektir.

NEDEN?

Tanrı, Eski Ahit, Sayılar 19. Bölümde Musa ve Harun’a şöyle der: İsrail halkına söyleyin, size kusuru bulunmayan, hiç boyunduruk takılmamış, kızıl renkli sağlıklı bir düve getirsinler. Düve, sedir ağacı ve zufaotu yığınları üzerinde kırmızı bir iple bağlanarak yakılsın. Külleri kutsal suya karıştırılsın.

Mişnah’a  göre bu tören şimdiye kadar dokuz kez yapılmıştır. Onuncusunda MESİH gelecektir.

Diğer şartlardan çoğu gerçekleşmiştir. İsrail devletinin tekrar kurulması, Kudüs’ün tekrar Yahudilerin olması gerçekleşmiştir.(1967 Golan Tepeleri savaşı ile.)

Son şart Tapınak’ın tekrar inşa edilmesidir. Bazı Hristiyan köktendinciler ve Ortodoks Yahudi Selametçiliren bir kısmına göre kızıl düvenin kurban edilmesiyle Tapınak Dağı arındırılacak ve Tapınak İnşaatına başlanabilecektir.

Mantıklı düşünenlere göre bütün bu anlatılanlar çocuksu, boş inanç, hurafe gibi sözlerle ifade edilebilir. Ama maalesef hepsi realitedir. İsrail devletinin sınırları hala belli değildir. Vaadedilmiş Topraklar nereye kadardır?

İnsanlık sosyal gelişimini bir türlü gerçekleştirememektedir.

Örnek:Yaklaşık M.Ö. 9. Yüzyılda hüküm sürmüş olan Davud; bir gece sarayının çatısında otururkan yıkanan bir kadın gördü. Batşeba isimli kadını çağırtıp birlikte oldu. Kadın onun komutanlarından Hititli Uriya’nın karısıydı. Kadın hamile kalınca bu günkü Ürdün’de savaşan ordusunun komutanı  Yahop’a emir vererek Uriya’yı geri çağırdı. “Evine git, ayaklarını yıka.” diye emir verdi. Gayesi adamın karısıyla birlikte olup doğacak çocuğun kendisinden olduğunu düşünmesini sağlamaktı. Fakat komutan bu teklifi kabul etmeyince ona bir mektup vererek, “Bu mektubu Yahop’a götür.” dedi. Mektupta, “Uriya’yı savaşta en öne sür ve ölmesini sağla.” Yazıyordu.

Ve de öyle oldu.

Lakin Kahin Nathan krala bir hikaye anlattı. Fakir bir adamın tek kuzusunu çalan zengin bir adamın hikâyesini . Kral öfkelendi, “Bu hırsız en ağır şekilde cezalandırılmalı.” dedi. O zaman kahin “O sizsiniz.” dedi.

Şimdi soruyorum:Günümüzde değişen fazla bir şey var mı? İnsanlık hala ilkel iktidar mücadeleleriyle çalkalanmıyor mu?

Yalnız şimdi tehlike çok daha büyük. Çünkü; Galile ile başlayan pozitif bilim çağında 350 yıl içinde insanlık teknolojide büyük mesafeler kaydetmiştir. Atom bombası, kitlesel imha silahları çok gelişmiştir. Sosyal gelişme ile teknolojik gelişme arasında 5.000 yıllık bir fark oluşmuştur. O yüzden insanlık kendisini mahvedebilicek güçtedir.

Üçüncü Dünya Savaşı dünyanın merkezi Kudüs’ten çıkabilir.

Allah korusun.

Biraz da dünyayı yönetmeye çalışanlar itidalli olsunlar. AMİN.

Kalın Sağlıcakla…

DİĞER YAZARLAR
Recep ÇINAR
Uğur Mumcu!
Selçuk Duranlar
HİÇBİR ŞEY TESADÜF DEĞİLDİR !
Derya Kurbay
Part 1: yeşil ve huzur..
TURAN ŞALLI
Eski Fevzipaşa İlkokulu tarihi binası kaderine terk edilmesin
Tülay Çağlarer
Hileli ve zehirli ürünler soframızda
ERCAN KERMAN
Dökülen sarı yağlıboya
Psikolog. Buse BAŞKÖYLÜ
ÇOCUKLARDA EN YAYGIN OLAN TEKNOLOJİK ALET TABLET NASIL KULLANILMALI
NURAN İKİZ
Pratik Bilgiler (2)
Ahmet Acaroğlu
Elazığ Depremi ve düşündürdükleri
Ertan Çekiç
SON BİR DERS
CELİL ÖZCAN
Zübeyde Hanım’ı saygıyla anıyoruz
Şükrü Akıllı
NE OLDU BİZE?
Zafer Dereli
Rapor sonundaişe başlamadan yıllık izin kullanabilir miyim?
Numan Özgür METİN
RESİMLER İLE EDİRNE
Teoman ÖZÇUHACI
BAZAN “BEN YAPTIM OLDU” DENİLEMEZ
Burhan Aytekin
Mitolojide Türkler
MUSTAFA ÇETİN
Alevilik ve toplumsal birlik
EKREM KANTUR
Devlet ihtiyaç sahiplerine destek oluyor!
M. ENİS ŞENSEVER
Köy Enstitüleri ve Edirne resimleri
Yener Yaveroğlu
Allah’ın otu ıspanak neden beş lira?
ÜLKÜ VARLIK
TÜYAP DİYARBAKIR KİTAP FUARI (25/30 EYLÜL 2018) VE CAHIT SITKI TARANCI
Yaver Tetik
Sıcak Sulu Kalorifer Kazanı Yakma Talimatı:(4)
NEDİM ZOBAR
BÜYÜK ve KUTLU ZAFER